Hemija : za srednje škole
129
Сапун се раствара у води распадајући сеу неку киселу со (пена) и слободан алкални хидрат. Овај раствара масне мрље и тако их пере. У тешкој води не пени се сапун,. јер се таложи као нерастворан калцијумов сапун. Тај нерастворан сапун не може се из рубља испрати, зато рубље, у тешкој води прано, мириши на сапун.
За медицинске цељи гради се оловов сапун (пфластер кувајући у зејтину оксид олова.
; Глицерин. При производњи стеарина и сапуна. остаје глицерин у оној води, где је сапониФикација вршена. Из те воде добија се глицерин. Та се вода цеди кроз коштани угаљ, да се обезбоји, а затим се у вакуму укува, те вода испари, а глицерин остаје сам. Овај сирови глицерин чисти се најзад дестилисањем.
Фирнис. Кад се ланено уље са оксидом олова кува, тада се лако суши на ваздуху у смолу, и под именом фирниса употребљује се за премазивање дрвених и металних предмета, да се од влаге и ваздуха заклоне. Кад се неки метални оксид (цинков, гвожђев и др.) у Фирнису растрља, добија се мрена боја. Кад се нека смола у Фирнису раствори, добија се лак.
Восак. Пчелив восак јесте смеша церотинске киселине 0, Н,,0, и овог естара Ол Но. С Н,О. Восак је чврсто тело жуте боје и пријатног мириса; на сунцу и од хлора побели.
Угљени хидрати.
У овај одељак увршћујемо: шећере, штирак, целулозу и многа друга једињења, која су у биљу јако распрострањена. Ови се угљени хидрати, према свом саставу, деле у три гомиле:
1. Глинозе бен, „О обухватају: грожђани шећер (дек-
строзу), воћни шећер (левулозу) и лактозу.
ХЕМИЈА ЗА СРЕДЊЕ школе 9