Hemija : za srednje škole

134

На температури 1!60% претвара се штирав у неко гумасто растворно једињење, звано декстрин, који се употребљује као лепак. Декстрину су подобне две природне Ен гуме арабин п басорин, први саставља арапску гуму, а други басорску. Е

Целулоза (биљно влакно (С Н О,),. Целулоза сасставља дуварове биљних ћелија и по томе она је скелет биљни. Памук и лан јесу скоро чисте целулозе, а у целулози дрвета има органских и неорганских примесака.

Целулоза је без боје, укуса и мириса; не раствара се у води, киселинама и базама. Кувана у јакој сумпорној киселини раствара се лагано, јер се претвара у гликозу. Кад лист артије у сумпорну киселину замочимо и одма га. водом исперемо, изгледа, кад се осуши, као кожа; тако се гради биљни пертаменат.

Азотна киселина претвара целулозу у динитроцелу= лозу [0,Н,0 (КО0,),], и тринитроцелулозу [6,80 (ХО, ),),. Динитроцелулоза, растворена у етару, јесте колодијум, што Фотографи употребљују. Тринитроцелулоза, звана пироксилин |(праскави памук), употребљује се као експлозива.

Гликозиди (сахариди). Ово су етари гликоза, где су оне са разним органским телима сједињене. Гликозиди су јако у биљу распрострањени. Они су већином кристални, многи су горки, а неки су отровни. Кад их у закишељеној води кувамо, распадају се у своја два дела: у гликозу и оно друго једињење, што је са гликозом сједињено. Само ћу поменути ове гликозиде: амигдалин се налази у горком бадему, популин у корену јасике, фраксин у кори јасена, сапонин у кукољу, салицин у кори врбе, кониферин у кори четинара и т. Д.

||| Азотни деривати.

Нитро-једињења. Нитро-једињењима називамо оне | деривате угљоводоничне, где на место једног нли више