Higijena sela : sa 200 slika, planova i nacrta

112.

испита а други, пак, немају основног знања из

хигијене.

Ти испитани мајстори били би одговорни за свој рад, ако би се нашло, да не одговара битним условима за здравље. Сваки сопственик може да зида кућу по свом нахођењу, потребама и материјалним приликама. Али, ипак, свака кућа мора да има, бар, битне здравствене услове, који су овде изнети, Ти би мајстори били најподесније личности, да се куће на селу зидају како хигијена захтева. Њихови планови и савети лако се усвајају, док се хигијенски савети од лекара тешко примају. Само је потребно, да се и за спрему тих мајстора одреди један шечај од два месеца, на коме би од стручњака научили све што је потребно. Морају се донети и извесне законске, грађевинске одредбе, које би зајемчиле изградњу таквих кућа.

Кућа мора да има сва потребна оделења собе; собу за спавање за децу и одрасле; собу за ручавање и задржавање преко дана и за рад; кухињу, оставу — спремницу, купатило, нужник, подрум и таван. Е

Распоред оделења изводи се према месту и осталим околностима.

Салашња кућа на селу нема свих горњих оде: лења. Обично је једна соба за спавање свих укућана, затим једна „намештена“, „гостинска“, „парадна“ соба која је, без потребе, највећа и најбоља; затим велика кухиња, остава, и то не увек, подрум и таван.

Према броју чланова породице потребне су Ове и више соба за спавање. Собб да су толико велике да на једно лице долази најмање 15 кубних метара простора. Висина собе да није мања од два метра и 60 сантиметара а величина да није мања. од 25 кубних метара.

Ниске собе имају и ниске прозоре, те немају“ сунца и нездраве су.