Interesi srpstva. Knj 1 i 2

то

хоће имућни. А шта хоће имућвиг Заштиту својит интереса. Чиме се ствара јавно мњење У највећој

мери =— књигама и новинама имућнога. Данас се све скоро производи парном снагом, па тако =

јавно мњење парном снагом парниг преса: чије су парне пресе, онога је п јавно мњење. Као и све друго, и јавно мњење је Фабрикат, а Фаборикат припада Фабриканту, то јест класи имућној.

То је правило ; изузетци ретки су. Кад то не

би било правило, народима не би била свест пому- =

ћена као што јест, а друштвене предрасуде, које не дају да се друштво разумније организује, биле би немогуће. Но има и изузетака, јер кад њих не би било, како би се напредовало 2

Буржоавије, имућног сталежа издвојеног од народа, имамо и ми у клици. Како може ићи у рачун томе сталежу, који Фабрикује јавно мњење, да се наша пореска система реформише тако, како ба свол тежином својол пала на плућне“: Ова реформа, ако влада покуша да је збиља изврши у у корист оних сиромашних девет десетина нашег народа, наићи ће на најјогунастије отпоре „газда,“

Ја вам то проричем, а ви — живи били па видели. "")

Ја то не говорим на памет. Сличних примера било је и у других народа, а газда остаје свуда. исти. Налик на то што ми сад хоћемо, покушавала је пруска влада два пут: у годинини 1547 и у години 1849. У оба мала узалудно.

Томе се нетреба чудити. Владалац, ако му збиља лежи на срцу бољитак свога народа и ако је реФорматор, узвишен као што је над интересима ове или оне класе и партије, желеће вазда оне установе, које су општности од користи. Не тако

18) Овог отпора при вотирању новог закона о порези на нишкој скупштини није било — јер се нијеу оном закону ни покушало да се реформа пореске системе „збиља изврши у корист оних спромашних девет десетина нашег народа.“

пи утају

иу

=