Interesi srpstva. Knj 1 i 2

Е

јен од доњег дома, пропаде у горњем, и би одбачен. — Е

Пошто је то било, министарство се нашло принуђено приступити пројекту, који је израдио горњи дом, и с њиме=изаћи пред Парламент 2 јануара 1851. Тај нови пројект праћен јебио новим Краљевим писмом. У мотивима к томе писму, министарство вели: „Влада је и данас уверена, да би њен првашњи пројект, по коме би све класе друштва равномерно обутватајући директни порез заменио све постојеће разне форме данна, радикалније задовољио свестрано признату потребу пореске реформе“ (КаптетфатеКвасћеп, Чевајоп 1850/51. Ва. [. Ле 26. рас. 22.) Приступајући новом пројекту, последњи уздах министров за старим пројектом био је овај: „По извесним знацима који су паступили, влада се не може вште надати, да ће за свој првашњи пројект придобити јавно мњење, на чију је потпору рачунала“ (горње место, стр. 22).

(ви наводи јасно показују у којој су мери основана моја страховања, да би у нашој скупштини могао пропасти пројект закона, који би коренито реформисао ти побољшао нашу пореску систели. Оваке „приче“ мало су удесне да охрабре нашу владу у њеним покушајима реформе, “) али из њих може она, ако хоће, црпсти за себе Још већу-обавезу и дужност да реформу покуша, јер оно, што се може тражити у једном аристократском, на класе поцепаном друштву, као што је пруско, може и треба да се тражи у демократском, једноставном народу, као што је српски.

Мени пак, као писцу ове расправе, горњи цитати од велике су моралне помоћи. Ја овде заступам девет десетина радника и земљорадника срп-

4) Данас ве зна, да влада ту реформу 8риљски није пи повушала. при т љ.

ПР