JUS informacije

Strana 1

JIJ& informacije „.“..

BEOGRAD

informator saveznog zavoda za standardizaciju

JUGOSLOVENSKO SAVETOVANJE „ORGANIZOVANJE I UPRAVLJANJE INTEGRALNIM KVALITETOM PROIZVODA”

22. i 23. marta 1979. godine u Beogradu je u „,Sava“ centru održano, u organizaciji Saveza za unapređenje kvaliteta i usluga SR Srbije Jugoslovensko savetovanje sa temom „Organizovanje i upravljanje integralnim kvalitetom proizvoda”

Savetovanju je prisustvovalo preko 300 učesnika. Tokom dvodnevnog rada izložena su 23 referata koji su tretirali kompleksnu problematiku kvaliteta proizvoda i usluga i obezbeđenja kvaliteta sa društvenog aspekta, kao i aspekta organizacija udruženog rada, ekonomije, organizovanosti, metoda rada, društvene zaštite, standardizacije, prava, nadzora ı posebno potrošača.

Posle razmatrane problematike i diskusije učesnici Savetovanja su usvojili zaključke sa preporukom da se isti u najvećoj mogućoj meri, koriste u organizacijama udruženog rada, njihovim asocijacijama kao i u svim drugim organizacijama čija je delatnost kontrola kvaliteta.

Pitanje deficita u robnoj razmeni Jugoslavije sa inostranstvom zauzelo je posebno mesto u zaključcima učesnika Savetovanja. Konstatovano je da je jedan od osnovnih preduslova za povećanje izvoza na tržišta industrijski razvijenih zemalja visok nivo kvaliteta naših proizvoda čime bi se takođe smanjio interes i pritisak na uvoz većeg broja proizvoda na domaće tržište.

Iz ovog razloga proizilazi potreba organizovanog pristupa borbi za kvalitet na nivou celog društva i potreba stvaranja sistema koji će delovati koordinirano i usmereno, od OUR do organa federacije. Borba za viši kvalitet može uspešno da se vodi samo širokom društvenom akcijom.

Zaključcima je istaknuta i potreba donošenja Društvenog dogovora o unapređenju kvaliteta proizvoda i usluga čiji bi potpisnici bili svi zainteresovani od osnovnih organizacija udruženog rada do organa federacije.

Pitanja odnosa cene proizvoda i kvaliteta, planiranja kvaliteta u organizacijama udruženog rada, koje se bave proizvodnjom, kao i pitanje zakonskog regulisanja, su zauzela odgovarajuće mesto.

Konstatovano je da se nažalost zbog društvene zauzetosti organizovanjem, na bazi Ustava i Zakona o udruženom radu, malo bio potisnuo problem organizovanja organizacija udruženog rada u cilju obezbeđenja kvaliteta. Zato je neophodno podsticati razvoj integralnog upravljanja kvalitetom u duhu našeg samoupravnog sistema, pronalaziti i primenjivati nove oblike rada i organizovanja u ovoj funkciji.

Standardizacija, a posebno sprovođenje Sistema atestiranja su ocenjeni kao značajan doprinos unapređenju kvaliteta pa ih treba dalje razvijati i unapređivati posebno sa stanovišta uključivanja naše zemlje u međunarodnu podelu rada i uklanjanja tako zvanih ,,tehničkih barijera” pri izvozu naših proizvoda.

Na kraju, zaključcima je preporučeno svim učesnicima u stvaranju, regulisanju i kontrolisanju kvaliteta da u svoje programe i planove rada ugrađuju i rešavaju izneta pitanja i izložene stavove po pitanjima unapređenja i obezbeđenja kvaliteta.

Zaključci sa ovog Savetovanja biće u celini objavljeni u biltenu ,,JUS — standardizacija” br. 3—4.