JUS informacije

strana |

informacije .“.

informator saveznog zavoda za standardizaciju

eo ———>

RAZVOJ INFORMACIONOG SISTEMA O STANDARDIMA I DRUGOJ TEHNIČKOJ REGULATIVI

U poslednjem nastavku razmatran je međunarodni aspekt informacionog sistema o standardima i drugoj tehničkoj regulativi, odnosno ISONET koji predstavlja informacionu mrežu Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO. U zavisnosti od stepena razvijenosti standardizacije u pojedinoj zemlji, raspoloživosti resursa i stepena razvoja informacionog sistema predviđene su četiri kategorije nacionalnog članstva u ISONET-u.

U ovom broju JUS informacija posvetićemo nekoliko reči organizaciji ISONET-a.

Organizacija ISONET-a je strogo decentralizovana, pri čemu članovi mreže imaju potpunu autonomiju u tom smislu da informacionu aktivnost na svojoj teritoriji organizuju po svom nahođenju. Bliže međusobne veze pojedinih čvorova ostvaruju se bilateralnim sporazumima u koje mogu biti uključene i druge, osim osnovnih informacionih veza. Konzistencija mreže obezbeđuje se:

— uvođenjem zajedničkog sistema indeksiranja sadržaja dokumenata (standarda, propisa tehničke regulative itd.);

— uvođenjem tezaurusa kao zajedničkog instrumenta Za pretraživanje nenumeričkih baza podataka;

— uvođenjem obaveznog bibliografskog opisa dokumenata sa minimalnim skupom obeležja;

— definisanjem procedura za razmenu podataka;

— uvođenjem standardnih medijuma za razmenu podataka;

— definisanjem tabela, organizacije podataka, izgleda i sadržaja sloga za razmenu podataka;

— uspostavljanjem organa Za koordinaciju zajedničkih aktivnosti;

— vođenjem zajedničke politike razvojainformacionog sistema

— usvajanjem određenih konceptualnih modela informacionih centara, njihovog funkcionisanja i organizacije rada. Jugoslavija je, preko SZS, uključena u ISONET kao član najniže kategorije, i preuzela je obavezu da u određenom roku ispuni uslove za sticanje kategorije članstva tipa 1. Razvoj novog informacionog sistema o standardima i drugoj tehničkoj regulativi predviđa takvu mogućnost s tim da se odmah po završetku prve pripremne faze razvoja informacionog sistema SZS, ispune i uslovi za postizanje statusa članstva tipa 2. Jedan od najvažnijih preduslova predstavlja razvoj jugoslovenske verzije ISONET tezaurusa, odnosno osnivanje jugoslovenske jezičke agencije. Nešto detaljnije o programu rada na tezaurusu kao instrumentu za pretraživanje nenumeričke baze podataka i planu rada na automatizovanom terminološkom informacionom sistemu, koji će predstavljati nusproizvod toga rada, biće govora u narednom nastavku.

ANOTACIJE NACRTA JUGOSLOVENSKIH Svi tekstovi nacrta standarda, nacrta revizije standarda i nacrta STANDARDA, NACRTA REVIZIJE STANDARDA pravilnika su umnoženi i dostavljeni svim članovima komisija I NACRTA PRAVILNIKA — predstavnicima organizacija i institucija da stave svoje pri-

medbe.

Nacrte jugoslovenskih standarda, nacrte revizije standarda i na- | Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti nacrti se crt pravilnika koje objavljujemo u ovom broju JUS informacija stavljaju na javnu diskusiju i zainteresovani se obaveštavaju da pripremile su komisije za standarde Saveznog zavoda za stan- je:

dardizaciju u čiji su sastav pored stručnjaka Zavoda ušli pa — rok: a

stavnici proizvođača, potrošača i zainteresovanih ustanova. i <a :

\e,

Na

dostavljanje primedbi u vezi sa nacrtima standarda tembar 1981. godine