JUS informacije
standarda na osnovu predloga koji je pripremila radna grupa i predloga Instituta za varilstvo iz Ljubljane koji je dostavljen SZS-u na ovom sastanku. SZS će hitno dostaviti članovima radne grupe predlog Instituta za varilstvo i novoprimljene ISO materijale.
3) Usvojen je prednacrt standarda JUS C.T3.058
4) Predlog programa za preispitivanje JUS standarda iz oblesti zavarivanja, koji su stariji od 5 godina,a kojeg je uradio i obrazložio ing. D. Macanković, predsednik Komisije VII Saveza, je u osnovi prihvaćen.
5) Dogovor o daljem radu i formiranje radnih grupa
a) Jugoslovensko društvo za KBR pripremilo je program tehničke regulative za ovu oblast. Komisija je upoznata samo sa delom koji se odnosi na zavarivanje i srodne postupke, a ne i sa delom iz metalurgije. Jugoslovensko društvo će u okviru svojih mogućnosti nastaviti sa radom na programu i izradi i reviziji standarda. Na sastanku je članovima Komisije dat predlog JUS standarda za obložene elektrode za ručno elektrolučno zavarivanje čelika — JUS C.H3.019 koji je uradila ,,Elektroda“ iz Zagreba. Nacrt standarda će biti stavljen na javnu diskusiju (objavljen u JUS informacijama).
U vezi sa t. 4. dogovoreno je da Jugoslovenski Savez preko republičkih društava preispita prijave predstavnika organizacija u Komisiji za standarde za zavarivanje i srodne postupke SZS u smislu zainteresovanosti organizacija i njihovih pojedinih stručnjaka za rad na izradi i donošenju jugoslovenskih standarda i propisa iz ove obalsti. Za ovo je predložen i dogovoren rok od 2 meseca tj. najkasnije do 1. maja 1983. godine, Takođe je dogovoreno da sadašnji {aktivni) članovi ove Komisije u roku od mesec dana tj. do 25. marta pismeno obaveste SZS o zainteresovanosti svoje radne organizacije i ličnoj za učešće u radu pojedinih radnih grupa koje bi
bile formirane na osnovu ovih prijava, npr. za gasno zavari- ·
vanje, kontrojiu i ispitivanje, dodatne materijale za zavarivanje, projektovanje i konstruisanje (spojevi, žlebovi, proračun), i sl. Formiranje radnih grupa je uslovljeno glomaznošću Komisije u kojoj je neujednačena zainteresovanost po pojedinim temama i željom da se aktivnije i efikasnije radi.
B. Sastanak Komisije-—Radne grupe za standarde ı tehničke normative za kompresore i kompresorska postrojenja održan je 22. februara 1983. godine u Saveznom zavodu za standardizaciju. Na sastanku je dogovoreno sledeće:
Standardi JUS M.F3.100, M.F3.101, M.F3.102 i Pravilnik o tehničkim normativima za kompresorska postrojenja su usvojeni uz izmene u tekstu i tabelama i biće dati na javnu diskusiju objavljivanjem u JUS informacijama.
Savezni zavod za standardizaciju će zainteresovane organiza-
cije pravovremeno obavestiti o zasedanjima TC 118 ISO-a i
o novoprimljenim ISO/DIS i radnim materijalima.
C. Sastanak Komisije za standarde za elektromehaničke sastavne delove za elektronske uređaje SZS održan je 22. i 23. februara 1983. godine u Banja Luci, u prostorijama radne organizacije ,,Rudi Čajavec“.
Na sastanku su usvojeni prednacrti sledećih standarda iz oblasti elektromehaničkih sastavnih delova za elektronske uređaje:
JUS N.R4.059 (novi broj JUS N.R4.001), JUS N.R4.080 (novi broj JUS N.R4.220) i JUS N.R4.221 koji će biti
Strana 3
stavljeni na javnu diskusiju uz prethodno izvršene sve ispravke i dopune koje su u vezi sa ovim predlozima dogovorene na pomenutom sastanku.
Komisija je takođe razmatrala i izveštaje izvestilaca Komisije
koji su vršili preglede standarda iz ove oblasti, starijih od 5
godina, koji su predviđeni za pregled u okviru plana rada
SZS za ovu godinu. Na osnovu tih izveštaja određen je broj
veoma aktuelnih, aktuelnih, manje aktuelnih i neaktuelnih
standarda koje treba revidirati, delom ili u potpunosti, ili
staviti van snage.
U nastavku rada Komisije održan je 24. i 25. februara 1983.
g. sastanak Tehničkog odbora 48 JEK-a za elektromehanič-
ke sastavne delove za elektronske uređaje. U toku sastanka
razmatrano je 10 tačaka dnevnog reda. Članovi odbora su
prihvatili sledeće predloge standarda koje treba dopuniti ili
uneti određene ispravke i pripremiti ih za javnu diskusiju:
JUS N.R4.225, JUS N.R4.705 i JUS N.R4.706.
Tehnički odbor je takođe razmatrao 2 predloga standarda
koji se odnose na konektore za antenske prijemne sisteme i
to:
— Konektori za radio frekvencije. Koaksijalni konektori sa spojnicom sa navojem, za antenske prijemne sisteme neodređene karakteristične impedanse.
— Konektori za radio frekvencije. Koaksijalni konektori sa kliznom spojnicom za antenske prijemne sisteme neodređene karakteristične impedanse
koje je predložila radna organizacija ,,Elrad“ iz Gornje Rad-
gone. Nakon širih diskusija, naročito po pitanju obeležava-
nja konektora dogovoreno je da se za jedan od sledećih sastanaka pripremi novi prečišćeni tekst sa smanjenim brojem pitanja u predlozima.
Sledeći sastanak Komisije SZS i tehničkog odbora JEK-a
predviđa se u maju mesecu 1983. g. u Beogradu.
D. Sastanak Komisije za standarde za radio-predajnike odr-
žan je 22., 23.i 24. februara 1983. godine u Portorožu u prostorijama predajnika RTV Ljubljana. Na sastanku su utvrđeni nacrtri jugoslovenskih standarda JUS N.N6.013, JUS N.N6.014, JUS N.N6.348 i JUS N.N6.395 koji se u ovim JUS informacijama stavljaju na javnu diskusiju.
Detaljno su obrađeni nacrti standarda JUS N.N6.392, JUS N.N6.394 ali nisu utvrđeni definitivni tekstovi. Dogovoreno je da se standard JUS N.N6.394 dopuni sa odredbama za stereofoniju i da se ponovo analiziraju granične vrednosti standarda JUS N.N6.392 koje se odnose na
— snagu nosioca,
— maksimalno dostižni faktor modulacije,
. — maksimalan kratkotrajni stepen modulišućeg ulaznog
napona,
— tolerancije za karakteristiku amplituda/modulišuća frekvencija,
— maksimalno dozvoljene vrednosti za faktor AF harmoničnog izobličenja,
— faktor AF intermodulaciono izobličenje.
Utvrđen je predlog sadržaja Pravilnika o tehničkim nor-
mativima za antenske stubove, i to:
— odredbe za projektovanje, — odredbe za izvođenje, i — odredbe za održavanje,