JUS standardizacija
BROJ 5 DECEMBAR, 1950
đa oltprema, a da uopšte njje razvrstana po kvalitetu i dimenzijama.
Može se videti, da se na pr. za obične barake i ograde upolrebljavaju daske ishoc ili boljeg kvaliteta nego, za predmete nameštaja.
Ako stolarija za izradu nameštaja dobija slab kvalitet, onda tome može bili razlog poozrežka prilikom olpreme iz pilare, ali je svakalo, raz! i u medostatku J. S. 1003. Po ovome slandardi uslovi kvaliteta »Kakvoća A« (a lo je majbol:i kvalitet osim naročilo izabrane čiste (polučiste), tolerišu Takve mane jelove-smrčeve rezane građe, koje se u izradi kvalitetne stolarije ne bi smele dopulstiti.
Postoje, dalje, teškoće u snabdevanju radiomica Jugoslovemske državme železnice, brodogradnje, industrije poljoprivrednih mašina, u jeovoij-smrčevoj rezamoj građi polrebnogz kvaliteta i dimenzija, jer se proizvodnja suprotstavlja izradi artikala koji misu obuhvaćemi J. S. 1008. Novi standard jelove-smrčeve rezane građe treba da bude sastavljen tako, da što. više odgoVara uslovima za mamenu te građe, n. pr.:
Gradu za stolariju trebalo bi razdvojiti u dve kategorije i to: za predmete kućnog nameštaja i za predmete kod kojih se mogu tolerisati izvesne mane. Kriterij za obe kategorije stolarske građe ireba da bude taj, da je građa sposobna za remdisanje. Građa za građevinarstvo i to: za konstrukcije za mostove i krovove, mosnice, zatim za barake, skele itd. Kriterij mora da bude, da je drvo zdraVo, bez loma i {rileži.
Građa za oplatu pri betonskim i zemljanim radovima. Kriterij za ovu kategoriju mora bili takav da odgovara za spomenitiu nameni.
Radionička građa. U standardu trebalo bi predvideti izvesne arlikle jelove-smrčeve rezane građe za potrebe železničkih radionica za izradi železničkih vagona, kao ji za polrebe brodogradnje i industrije poljoprivrednih mašina. Razume se, da se tu ne mogu predvideti svi detalji, ali ima izvesnih artikala, koji se iz godine u godinu Proše u znatnim količinama i koji su ustaljeni. Ovi artikli misa u skladu sa mobičajenim komercijalnim dimenzijama n. pr., podovi teretnih vagona.
Upotreba jelove-smrčeve rezane građe koja, bilo po kvalitetu ili po dimenzijama, ne odgovara namenjenoj svrsi, prouzrokuje znalino veću potirošnju drveta usled otpatka i znatno veći ulmošak radme snage i malferijala, a da produkt ipak ne bude zadovoljavajućeg kvaliteta.
Treba, dakle, dati produkciji smernice za bolje iskorišćenje sirovine, ne samo. količinski, nego i u polrebnom i mogućem asortimanu.
Proizvodnja rezane građe — pilana — moraće naravno da poveća asortiman, mo. da bi se to, postiglo, ireba svakako počeli sa pripremama
159
šumskoj manipulaciji. Za najbolje kvalitativno i kvantitalivno. iskorišćenje neće odgovarati ukrajanje oboremog stabla na trupce samo 4 m dužime ili veće dužine ali deljve uglavnom samo na 4 m, kao što se to sada radi, nego će biti potrebno ukrajanje ma dužine (vodeći račuma i O
.promeru olblovine) iz kojih će se moći dobiti naj-
veća moguća količina rezame orađe polreDnos asortimana. Ovaj cilj može se postići samo. boljom organizacijom posiovamja, stručnim 1iuzdizanjem kadra i poboljšanjem tehnološkog Dprocesa. :
Produkcija će možda ti početki pružiti ODpor prema povećamju asortimana, jer takav rad iziskuje još veće zalaganje, kadar sa boljom stručnom spremom i, unekoliko, više posla. Međutim, treba imati na umu, da je krajnje vreme da se uvidi, da jele-smrče mema viže u neograničenim količinama i da korišćenje toga drveta mora biti isbo tako pažljivo ij štedljivo, kao šlo se to. čimi sa građom lišćara. U skoroj budućnosti može ee očekivati opadanje razmere jelove-smrčeve građe prema bukovoj rezanoj gradi.
Stimul za postizanje mraciomalnog iskorišće-
nja jelovih-smrčevih Trupaca u rezanu gradu,
treba da bude bolji ekonomski efekat.
Temelje za postizanje boljeg ekonomskog efekta treba postaviti već prilikom izrade plama pojedinih preduzeća. Metodologijom planiranja pilanske i ostale industriske prerade drveta (iz 1949 godine) predviđena je razrada plama sirOWvime, tj. jelovih-smrčevih pilanskih trupaca po kvalitetu i dimnezijama. Ovako razrađem plan sirovine, daje pouzdan oslonac za izradu plana proizvodnje rezane građe po asortimanu, kao i plamiranje majboljeg ekonomskog elekta. Baš taj optimalni efekat može se postići, ako standard proširi okvir dosadašnjeg asortimana, koji će više voditi račuma O polrebama potrošnje.
Prilagođavanje asortimana polrebama potrošnje, olakšaće i posao ugovaranja, produkcija će imati veće mogućnosli za bolje iskorišćemje sirovine, a potrošač bolje zadovoljiti svoje Dotrebe. Proširenjem asortimana treba, razume se, ustanovili i PCK za nove sortimente, kako bi proizvodnja odmah nakon ugovaranja mogla ustanovili fimansiski efekat i razraditi operativni plan.
Bolje kvalitativno iskorišćenje u pilani i izrada boljeg asortimana, odraziće se u kvalitelnijoj proizvodnji finalnih produkata. Osim toga mpotrebom \valitetnih poluprerađevina (jelove-smrčeve rezane grade), biće u finalnoj proizvodnji manje olpadaka, kao i mamje Wtroška radnog vremena ji materijala, a mjednmo će se sniziti tim proizvodima i puna cena koštanja.
Novi standard za jelovu-smrčevu rezanu mradu treba da bude poluga za postizanje racionalnijeg iskorišćenja sinovina i MWevalitetnijeg proizvoda. 1%