JUS standardizacija

126

doda toliko azotne Ikiseiine, da se rastvori Cu (OH). Naknadno se doda još oko 2 ml azolme ikiselme i 58 ml 20%-ne sumporne kiseline. Ukupna „količina: elektrolika mora biti 200—250 ml. Elekirolit se zagreje na oko 50% i podvrgne elektrolizi strujom od 1,5—2 A. Elektroliza traje 15—20 minut, a zatim se elektrode izvade što je moguće brže, isperu vodom, zafim alkoholom, osuše m sušnici na 105" | mere,

gr Cux5%100

00% Cu= a OL SS O odmerena količina uzorka

Određivanje finoće mliva

Odmeri se 2 puta po 100 gr uzorka pa se prvih

100 gr proseju kroz sito br. 90; a. drugih kroz sito br. 80.

Zatim. se meri oslatak ma svakom siki posebno. Izmereni ostatak sita br. 90 odnosno sita br. &0 odbije se od 100 i te razlike daju procenat odgovarajuće Timoće.

Finoća mla na situ br. 90 u %= 100 — oslatak na witu br. 90. Finoća mliva na situ br. 80 u O — 100 - — ostltatak ma Ssitu br. 80.

NAČIN PAKOVANJA I OZNAKA ·

Bakarni kreč isporučuje se u kartonskim kutijama od 1] i 5 ke + u limenim buradima od 50 i 100 kg sadržine. Na svakom originalnom pakovanju mora biti naznačeno. sledeće:

· Naziv i vrsta proizvoda (bakarni kreč, 95% Cu) naziv i mesto proizvođača. e – netto težina i kontrolni broj hemisko-fizička svojstva Sretsiva. mačin i avrha upotrebe i sva druga uputstva prema propisu Saveta poljoprivrede ENRJ, koja se odnose na sretstva za Zaštitu bilja.

USKLADIŠTENJE

Bakarni kreč treba čuvati u SUVIm i Zaštićenim prostorijama. \

1

12.

: DK 658.516.1:661.856.532

Predlog jugoslovenskog standarda br. 185 PLAVI KAMEN — MODRA GALICA

KRISTALNI BAKAR SULFAT CuSO. . 5HO

OPŠTE NAPOMENE

Opseg propisa

Ovaj se propis odnosi na proizvod 'dobiven rastvaranjem bakra u sumpornoj kuselini i kristal izacjjom iz rastvora.

Primena proizvoda

Plavi kamen se upotrebljava u poljoprivredi kao sretstvo za zaštitu bilja zod raznih bolesti — {ungicid. ;

Klasifikacija Proizvodi se plavi Meamen sa 90% CuSOi.5H.O.

TEHNIČKI USLOVI

spoljni izgled plavi ikristali

sadržaj CuSO..5H.sO, najmanje % 8 Pa

sadržaj Fe, najviše % 0,05

sadržaj slobodne H-.SO., tragovi

.

32 33

34

28

36.

- O7

28

4 41

=) UMZa Io a

NAČIN UZIMANJA UZORAKA

Uzorci se uzimaju | svakog desetog, a majmanje iz 5 pakovanja, isključujući oštećena i vlažna pakovanja. Uzorke uzimaju stručna lica, koja stu dobro 1lipozmata sa načinom luzimanja uzoraka.

Uzorci se uzimaju pomoći kašike i to sa vrha, sredme i dna pakovamja u približno istim količinama.

Svi pojedinačni lizorci, uzeli iz raznih pakovamij ija,

- Stave se ma čistu i SUVU podlogu, dobro izmešaju,

pa se od dobivene mešavine četvrianjem odvoji prosečni uzorak w težini od najmamnje 1 kg. Zatim se prosečni uzorak razdeli na 9 približno jednaka dela i svaki deo Stavi u čistu i suvu stakleni bocu. _ Boce se zatvore iplutenim, bakelilmim il stakleni zatvaračem, osiguraju kanapom za koji je pričvršćen karton sa oznakama i zapečate.

Pečaćenje mora biti · izvedeno tako, da isključuje mogućnost vađenja čepa iz grla boce, a da se ne povredi pečat, ı pakovanje. Pečaćenje uzoraka mora biti jednoobrazno.

Karton sa oznakama mora da sadrži sledeće Dpodatke: Naziv i vratu proizvoda (plavi kamšn 99%

CuSO.. 5H.O)

maziv i sedište isporučioca

broj isporučenmih pakovanja

registarski broj vagona

datum otpreme

datum i mesto uzimanja Zorka i · potpise lica koja su uzimala uzorke.

O uzimanju uzoraka sastavlja se zapisnik u iri primenka, Ikoji potpisuju lica, koja su uzimala uzorke. Po jedan primerak uzorka sa zapisnikom, zadnžavajjuu 'kupac i isporučilac, a treći se ostavlja za Sslučaj spora. Departažnu analizu vrši laboratorija koju sporazumno označe zalmteresovane sirane, ·

Uzorak koji je namenjen za departažu, čuva se na mestu dogovorenom između zainteresovanih strana. - Isporučilac nije dužan da uzima u obzir reklamacije zbog otstuparja analize izvršene od strane kupca, ako mu ona mije dostavljena u roku od 30 dana po Tri jem Tobe.

NAČIN ISPITIVANJA

Određivanje GCuSOi.5H.O. (elektrolitički postupak) Odmeri se oko 920 gr sitno sprašenog uzorka, stavi u čašu od GOO mi, rastvori sa 300 ml tople destilovane vode, ohladi i kvantitativno prenese u odmernti tikViCi od 1000 ml, dopumi destilovanom vodo do marke i dobro promuinćika. CuSO..5H.O uzme se pipetom 50 ml gornjeg rastvora i slavi u čašu od 200 ml visokog oblika, doda 50 ml destilovane- vode i 10 ml 92 n sumporne kiseline, zagreje do 70% i podvrgne elektrolizi strujom od 0,5—1 Ampera (2 V) sa Winkler-ovim elekirodama. Katoda pre upotreba mora biti oprana azotnom kiselinom, destilovanom vodom i majzad alkoholom, osušena u sušnici na 105% i izmerena. Tiemperalura rastvora za celo vreme lektrolize mora biti oko 70%. ~

Kraj elektroize se utvrđuje ma taj način, da se jedna kap rastvora ispita na bakar podatkom katium ferocijanida 'KiFe(CN). Ne sme se pojaviti mrka boja bakra ferocijanida. Po završenoj elektrolizi ~ katoda se, ne mprekidajući stru.ju, polako izvadi uz _ stalmo ispiranje vodom, a zatim opere i alkoholom, osuši u sušnici ma 105"C i meri. katode pretstavlja količinu bakra u probi.

1 gr Cu odgovara :3,9284 gr CuSO. . 5H.O

Sadržaj CuSO..5H.O u procentima izračunava se prema obrascu:

0 CaSO,-5H.O= gr Cux8,9981%290%X100

7 _STANDARDIZACIJA i

Za određivamje

Priraštaj, težine

odmerena količina uzorka u gr

Minus u i E OOU OPRBJBJRAEARUURI IJ NJESRJERIE

ain