JUS standardizacija
'STYANDARDIZACIJA
"Predlog br. 579 Sona kiselina, tehnička hlorovodonič-
na, kiselina, tehnička) — HC1. Ovaj predlog standarda odnosi se na proizvod dobijen dejstvom sumporne kiseline na natriumhlorid. Predlog obuhvata: opšte napomene, tehničke propise, način pakovanja i oznake i način uskladištenja. Upotrebljava se u hemiskoj industriji, prehranbenoj, tekstimoj i drugim granama industrije i zanatstva.
Predlog br. 580 Sona, kiselina, sintetička, (hilorovodonična, kiselina, sintetička) — MHC1. Ovaj predlog standarda odnosi se na proizvod dobijen sintezom iz vodonika i hlora. Predlog obuhvata: opšte napomene, tehničke propise, način uzimanja uzoraka, metode ispitivanja, način pakovanja i oznake i način Uskladištenja. Upotrebljav se u hemiskoj i farmaceutskoj industriji, a i u drugim industrijama.
"Predlog br. 581 Natriumhlorid za industriju koža, (kožarska, so).
Ovaj predlog standarda odnosi se na industrisku so dobijenu isparavanjem slanih voda na industriski način i
2»
9
namenjenu za potrebe soljenja u industriji prerade sirovih koža. Predlog obuhvata: opšte napomene, tehničke propise, način uzimanja uzoraka, me= tode ispitivanja, način pakovanja i oznake i način uskladištenja.
Predlog br. 582 Vinska kiselina — CiHsOs.
U cilju „donošenja „jugoslovenskog stamdarda upozoravaju se zaitereso= vani da prouče Privremeni propis 47—49, vinska kiselina, izdanje Uprave za unapređenje pri Plamskoj komisiji NR Hrvatske, i da na njega dadu svoje primedbe Saveznoj komisiji za standardizaciju. Ovaj propis u ovom slučaju važi umesto iznošenja na javnu diskusiju zasebnog predloga jugoslovenskog standarda.
NAPOMENA: Predlozi svih. standarda anotiranih u ovom broju biltena, otposlati su interesentima radi davanja mišljenja i stavljanja primedbi. Interesenti koji nisu primili ove predloge standarda, a žele da stave ma njih svoje pimedbe, treba da ih traže od Savezne komisije za standardizaciju. Rok dostavljanja prime= dbi na sve napred navedene i anotirane predloge je 31 maj 1952 godine.
DK 389.6(100) : 66
O RADU MEĐUNARODNE ORGANIZACIJM, ZA STANDARDIZACIJU (I.S.O.) NA : POLJU HEMIJE;
U okviru međunarodne organizacije za standar·dizaciju (ISO) obrazovan je tehnički komitet za hemiju, pod nazivom i oznakom ISO/TC 47 (ISO (Technical Committee 47).
Ovaj komitet uključuje sledeće države — članice:
Australiju, Austriju, Braziliju, Belgiju, Pinsku, Fran--
cusku, Holandiju, Indiju, Italiju, Izrael, Jugoslaviju, Južno-Afričku Uniju, Kanadu, Mađarsku, Rumuniju, SSSR, Ujedinjeno Kraljevstvo» 'xrugvaj, Svajearsku, Čehoslovačku i Čile. Sekretarijatom Komiteta rukovodi Ttalija.
Prvi posleratni sastanak Komiteta održam je od 19. do 20. septembra 1950 god. u Milanu, na kome su bili prisutni pretstavnici država člamica: Francuske, Ttalije, Holandije, Ujedinjenog Kraljevstva, ŠSvajcar= ske, zatim pretstavnici Međunarodnog saveta za čistu i primenjenu hemiju, Generalnog sekrefarijata ISO, pored sekretarijata Komiteta koga: je predstavljao „Bınte Nazionale Italiano di Unificazione” (UNI).
Juna 1950 god. sekretarijat je izdao izveštaj o .sastanku u Milanu, sa zaključcima koji su doneti tom prilikom. Ti važniji zaključci, koji se odnose na delokrug rada Komiteta, sastoje se uglavnom od sledećeg:
Naziv i oznaka Komiteta: ISO/TC 47 — hemija.
Delokrug rada Komiteta ISO/TC 47 obuhvataće, uopšte, sve što je od interesa za hemisku industriju, a posebno hemiske proizvode koji se stalno upotrebljavaju u raznim granama industrije.
Važnost delatnosti u međunarodnom pogledu,
Veliki broj hemiskih proizvoda pretstavlja predmet znatnih međunarodnih. razmena, a oni su često i sirovine za druge industrije. Zbog toga je razumljivo, od 'kolikog je značaja otklanjanje svih postojećih razlika između pojedinih nacionalnih standarda, što "se mora postići zajedničkim međunarodnim sporazumom. Svedsku,
Predmeti delatnosti.
Standardizacije osnovnih hemiskih proizvoda obuhvatiće: a) nazive, hemiske oznake i definicije,
b) metode ispitivanja,
c) tehničke uslove (specifikacije).
U odnosu na industriske aparate i laboratorisku opremu, standardizacija će obuhvatiti terminologiju, simboličke oznake, dimenzije i primenu.
Program rada Tehničkog komiteta ISO/TC 47 A. Opšti deo:
1) opšti propisi za standarde koji se odnose na
hemiju,
2) hemiske nomenklature, hemiske oznake i skraćenice. :
B. Hemiski proizvodi i reaktivi za analitičke Svrhe. C. Aparatura:
1) laboraftoriske opreme, sem laboratoriskog stakla i srodnih aparata koje proučava Komitet ISO/TC 48, određen za standardizaciju laboratoriskog stakla,
5) industriski aparati za opštu upotrebu u hemi=skoj industriji.
TD. Neorganska jedinjenja, kao što su:
1) sumpor i njegova jedinjenja,
9) alkalije: soda i potaša,
3) halogeni, njihova jedinjenja i persoli,
4) jedinjenja azota,
5) razni metaloiđi i njihova jedinjenja,
6) jedinjenja metala uopšte: soli.
RE. Organska jedinjenja, kao što su:
1) alifatični ugljovodonici,
2) aromatični ugljovodonici,
3) alkoholi i derivati,
4).organske kiseline.
TF. Industriski gasovi, n. pr.:
1) vodonik,
2) kiseonik,
3) azot.