JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
5 Rastvori za ispitivanje
KK –I— ——–I–IJ s e –c:-—=–o15– : I=: o ——
Primenjuje se za sledeće
Broj prevlake Sastav 100 Bronza Kobalt 800 g ferihlorida (FeCl, · 6H,O) Bakar 100 g kuprisulfata (Cu5O, · sH,O) Nikl 1 | destilovane: vode Nik1-bakar-nikl 9 70 g amonijumnitrata (NH,NOx) i Cink (za slojeve preko 5) 10 ml O OI kiseline (HCI) 1 1 destilovane vode 3 17,5 g amonijum-nitrata (NH,NOxa) Kadmijium 17,5 ml hlorovodonične kiseline Cink (za slojeve ispod 5 h) (HCI) n/1 1 / destilovane vode 4 Kalai 100 g trihlorsir. etne kiseline 44J 1 / desfilovane vode S |E n U a E U S EI | u i TT 250 g kalijumjodida (KJ) 7,5 g sublimovanogs ioda 1 / destilovane vode 5 drebEO Rastvor se mora podesiti tačno na Ti 7,44 g joda na litar fečnosfi za ispitivanje pomoću titracije sa n/10 rastvorom natrijumtiosulfata (Nas%0x). a Ko 3,99/6 a glacijalne sirćetne SSL iseline (99,56) Olovo (na čeliku) 8,50, Vol vodoniksuperoksida (800 težinski) O |R i 200 g// hromne kiseline (CrOx)
kadmijum (na. čeliku)
*) Zbog razlaganja vodoniksuperoksida rastvor se mlora češće analizirati na sadržaj vodoniksuperoksida. Analiza se lako vrši na sledeći način: pipetom: se izmeri 5 mil rastvora za ispitivanje, prenese u Erlenmyer-ov sud i razblaži destilovanom vodom. na: oko 100 ml zapremine. Zatim se doda. 25 ml 5 n sumporne lkiseline. Potom se titruje sa n/10 rastvorom: kalijumperman– ganata (3,161 g/1) sve do prve pojave ružičaste boje koja ostaje (zadržava se) i pored mućčkanja.
· Jedan ml n/10 rastvora kalijumpermanganata
odgovara 0,102 Vol procenta 30%-tnog težinskog vodoniksuperoksida u ispitivanom rastvoru.
50 g// sumporne kiseline (1,84)
puno ne napune rastvorom. Gumeno crevo, koje spaja levak za odvajanje sa kapilarom i mlaznicom, mora se mekoliko puta jako gnječiti da se isteraju vazdušni mehurići.
Gumeni zapušač sa termometrom i cevi za va“ zduh mora se dobro utisnuti u grlo levka: za lodvajanje, ali treba paziti na to, da se donji deo cevi nalazi na 250 mmi iznad vrha, kapilare odnosno mlaznice. Zatim se staklena slavina ponovo ofvori i pusti da rastvor teče tako dugo, sve dok vazduh. ne počne ravnomermo da prolazi u mehurićima kroz cevčicu za vazduh. Suvišni rastvor ma zaštitnoj cevi uklanja se hartijom za ceđenje.
Priprema pribora za ispitivanje 7 Ispitivanje
[0 Uzorak, rastvor za ispitivanje i pribor za ispiPribor za ispitivanje stavlja se na čvrsto, po- tivanje treba da imaju istu temperaturu. i zbog stolje. Ustvari, levak za odvajanje stavlja se u toga treba da stoje duže vreme u istoj sobi da prsten, a kapilara, se zaštićuje jednom: cevi Ve- bi se njihova temperatura izjednačila. ćeg, prečnika i pričvršćuje se stegama za stativ. 72 Uzorak se pričvrsti pomoću univerzalne stege Stativ mora imafi uređaj, za doterivanje u vodo- tako da ispitivana površina sklapa ugao od 459 ravni položaj, odnosmo kapilara i mlaznica mo- ' sa horizontalom i mora da se nalazi na 5 mm od raju biti vertikalni. Stativ treba da bude snab- vrha mlaznice. | deven jednom univerzalnom klemom: za pričvršći- 7,53 Staklena slavina se otvori i pusti se sekundo-
vanje uzoraka. Ispod pribora stoji posuda za hvatanje upotrebljenog rastvora za ispitivanje, a posuda se obloži gazom da. bi se sprečilo prskanje tečnosti naokolo.
Levak za odvajanje puni.se do 3/4 svoje zapremine rastvorom za ispitivanje. Staklena slavina je otvorena sve dok se kapilara i mlaznica polt-
mer da radi. Posle 5 do 10 sekundi zaustavi, se mlaz i sekundomer. Mesto na uzorku na koje deluje mlaz (napadno mesto) mlosmatra se bez pomeranja uzorka da li se vidi osnovni metal ili da li je nastupila promena boje. Ispitivanje se nastavlja sve dok god se ne opazi osnovni. metal neposredno ispod mulaza (krajnja tačka).