JUS standardizacija
914
Predlog br. 1942
Lična, zaštitna sredstva, | IZOLAOIONI APARAT
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1 novembar 1956
1 1.1
3.2 3.201
3.202
3.208
3.204
3.205
3.206
Cilj i primena
Ovaj standard propisuje odredbe za izolacioni
aparat za zaštitu organa za disanje od škodiljivih
sastojak:m. Definicija
Izolacioni aparat je uređaj koji se sastoji od obrazime sa ugrađenim naočamnima, ili poluobrazime jlyh wsnika sa Štipaljkom za mos kao i od uređaja za snabdevamje kommprimovanim. kiseonikom ili vazduhom. iz čelučme boce.
Osobine
Opšte. Ovaj aparat mora: biti snabdevemn. pripada jućim: priborom koji obezbeđuje potpunu sigur-– nost od trovanja specijalno obučemom. nosiocu pri upotrebi u, svakoj atmosfeni (rudnici, bunari, Tezervoari, kamali dj sl.) koja je zagadđema ili se pretpostavlja da je zagađema otrovima u ioncentracijama štenim. za mudisanje (a sadrži ispod 16% kiseonika), ali koja ne sadrži štetne sastojke koje može wa apsorbuje.
Maiterijal koji služi za regemerisamje mora iz izdahmutog vazduha da ujpijjie toliko ugljendioksida (COs) da u pročišćenom vazduhu: mikad ne bide više od 2,57% CO... Prosečna količima CO» za sve vreme ispilivanja ne sme da bude veća odi 1%. Ova prosečna: vrednost se određuje ispitivanjem uzoraka vazduha uzetim što bliže mestu: udisanja u pravilnim, vremenskim razmacima. Konstrukcija aparata treba da osigurava nesmeftamo disamje za sve vreme rada i mora bili izdržljiva, a svi bitni delovi moraju biti tako za'Štićeni da je onemogjuućemo oštećenje.
Načim: uzradie.
Aparat se izrađuje tako da se disamje vrši kroz usnik ili preko obrazine. Težina aparata zajedmo sa delovimia za pričvršćenje za glavu i. potpuno napumjienog) me sme dai bude veća. od 18 #8. Mehamiička, konstrukcija aparata mora. biti takva da stručnjak. može svaki deo da ispita, kontroliče i ispravi. Delovi koji se dezinfilkaijau moraju biti lako mpristupačnil, ı
Svi wdelovi aparata koji se za vreme mpotrelbe nalaze mod umutrašnjim:. pritiskom: većim od. 0,5 atm. moraju biti tako jzvedemi ili opremljeni zaštitnim. mređajima wa me ipretstavljaju olpaz smost za lice koje nosi aparat.
Aparati sa kesama za disanje ill mjimia. sličnim uređajima moraju imiati, zapreminu za disanje j izdisamje majmamje od 8 l. U slučaju upotrebe samo jedme kese, njena zapremima ne sme biii manja od! 5 1.
Alko je kesa za disanje upotrebljena u, komibinaciji sa ventilom: za doziramje Ikiseonika, njena zapremina iznad mesta za isključenje dovoda na venitillu: mora; da, iznosi! maijmiamje 3. 1 i posle, uvođenja 3 1. vazduha u khomuoru: manometar treba. da pokazuje priliisalkk:xqodl maj:više 76 mm vodenog stuba.
Kesa za disanje mora biti izrađema od materijala koji me propušta.gasove i benzinske pare za vreme odi majmanje 2,5 časa; materijal od koga je kesa izrađena mora biti čvrst i; savlitljilv a šavovi. moraju biti slepljemi ili, ušivemi. ili vulkamizirami ili spojemi ma bilo Moji drugi mačin koji onemoguću;jje da se kesa za vreme rada izvuče iz šaVovVa.
Kesa može da bude izrađena. i iz jednog komada.
8.207
3.208
3.209
3.210
8.211
3.212
3.213
3.214
3.215
3.3 3.31
4.1
4.2. 4.3
5 5.1
__ _ STANDARDIZACIJA
DK 614.894 JUS Z.B1.005
Aparat me sme da ima Uu svom cirkulacionom. sistemi mil jedno mesto pod stalnim nedovoljnim pritiskom, a mpritisak ma delu aparata kod usta ne sme da bude veći od 7,6 cm vodemog stuba posle izdisanja vazduha od: 2.5 1.
Alo je aparat vezam sa čeličnim bocama za Kkiseonik pod visojim: pritiskom, boce moraju. biti jspitame prema propisima. o ispitivanju sudova. | boca pod pritiskom.
Ventil na boci za Kkiseomik mora biti tako pocdešem dai se može otvoriti. rukom bez upotrebe bilo kakvog alata. Ako je aparat snabdeven uređajima ikoji registruju vreme upotrebe ili pritisak wu boci, onda ti uređaji moraju biti ispitani u pogledu mjihove tačnosti (moraju biti baždareni). Aparat mora biti snabdeven vemtilom. pomoću koga se može prekinuti veza između boce sa kiseonikom i uređaja za registrovanje mpritiska. Ovaj vemiil treba da bude tako postavljem di. njime nosilac može rukom lako dam upravija me omretajnući strujamje Miseomika; iz, boce do cirkulaciomog sistemina, aparata.
Merni instrumemt za registrovanje pritiska treba da budđe postavljen ma takvom. mestu na apa– raitu da. ga, mosiilac može illako da čita.
Amprat koji ima redukcioni. vemtil kojim se dobija konstantno ili automatsko strujamje Kiseomnika mora biti snabdevem i pomoćnim: venitilom koji, mezavisno od redulkcionog ventila, omogu-– ćuje prolaz kiseonika od boce do aparata. Svaikil izolacioni aparat mora da bude snabaeven pogodmim sabiračem pljuvačke tako izrađenim da zm vreme rada sabirača: okolni vazduh ne može dau đe wu aparat. |
Aparat sa usnikom za disanje mora da ima: i jednu podesnu štipaljkui ma mos pravilno vezanu za aparat.
Izolaciomi aparat mora da izdrži sve propisane probe. -
Ispitivamje.
“Opšti opis ispitivanja.
Trajanje ispitivanja mora da iznosi ono vremič za koje je aparat određen. Temperatura: vamzidiuih:s, koja se udše ne sme da bude veća, od. 430C ako temmperaitura okolnog vazduhasm me prelazi 300C. Čitanje temperature treba vršiti: u jednakim vremenskim: razmacima. Svako pojedino ispitivanje miora se izvršiti bez mprekidamia i za to vremSe bbrazina ili usmik se me sme skidati sa lica nosioca. j :
Amparait Ikoji se ispituje treba da mosi isto lice za vreme izvođenja svih proba. Probe se vrše u specijalno opremijenoj prostoriji iispumjenoJ vazduhom nepogodnim. za disanje.
Označavanje ı pakovanje
Da izolacioni aparat u svemu odgovara odredbama ovog standarda garamtuijje proizvođač odtnosno isporučilac stavljanjem wa aparat sledećih oznaka: JUS Z.B1.005, svoj zaštitni znak i datum iizraicie.
Izolacioni aparat se pakuje zasebno u jaku kar-
• tonsku Mcultiju. ili. sandluik.
Uz svali aparat mora biti priloženo uputstvo o načimu čuvamja ji upotrebi.
Smeštanje i čuvanje
Vidi JUS Z.B1.001.
{ E