JUS standardizacija
8.1
8.2
8.3
8.6
Čelija: treba da bude Bačinjend tako da se može lako očistiti. Povoljnije je ako svaki deo može odvojeno da se očisti. Može 'da se koristi koji bilo način čišćenja koji uklanja sve tragove tečnosti, koja je bila prethodno ul ćeliji, i druge nečistoće. Jedam mačin koji se može upotrebiti je taj da se ćelija napuni trihloretilenom: ili naftom i fako zagreje do ključanja. Zatim ćeliju isprazniti i ponoviti ovaj postupak dok istočeni rastvarač ne bude čist. Zatim treba elektrode oprati sapunom: vodeći račuma da se elektrode ne polože na ma kakvu podlogu i da se isprljaju. Sve površine treba oprati destilovanom vodom. Čeliju staviti u peć i držati na 115"'C najmanje 1 čas pre nego što će se obaviti merenje.
Materijal za elektrode za čvrste izolatore
o treba da budu od materijala koji je ogodan, koji dozvoljava prisan dodir sa povrI-
i probnog komada i koji ne prouzrokuje greške zbog otpora elektroda ili nečistoće probnog komada. Materijal elekitrode treba da bude otporan prema koroziji pod uslovima pod: kojima se proba obavlja. Izvesni tipovi visokoprovodme srebrne boje mogu: se dobiti u trgovini, bilo da se suše na vazduhu ili u sušnici. One su dovoljno porozne tako da propuštaju vlagu i daju mogućnost, posle promene elektroda, da se probni komad dovede na standardme atmosferske uslove. To je naročito TRorisna osobina pri proučavanju uticaja vlage i femperature na Otpor. Ako postoji dovoljna athezija probnog komađa za metaliziranje, elektrode dobijene metaliziranjem imaju izvesne prednosti pošto se mogu upotrebiti odmah čim su načinjene. One mogu biti dovoljno porozne da dozvole dovođenije proibnog komada na standardne atmosferske uslove, što treba u svakom pojedinom slučaju proveriti. Za elektrode načinjene metaliziranjem: pomoću metalne pare važe isti uslovi kao u tač. 8.3. Živine elektrode daju. zadovoljavajuće rezultate, ali načelmo ne preporučuju se za trajnu 'uDOtrebu ili na visokim temperaturama zbog njihovog otrovnog dejstva. Ako se za gornje elektrode upotrebi živa, ona treba da se malazi u metalnim prstenovima čiji su donji krajevi zaoštreni tako da oštrica bude prema živi (vidi sl. 3). Koloidna disperzija grafita u vodi može da se upotrebi premazana na neporoznom: izolacionom materijalu u obliku listova obrazujući elektrodu koja se suši na vazduhu. Ovaj materijal za elektrode preporučuje se samo pod sledećim. uslovima: a) materijal koji se ispituje mora da prima grafitnu provlaku koja ne sme da se ljušti pre probe,
b) materijal koji se ispituje ne sme da upija mnogo vode,
c) dovođenje na standardme almosferske uslove mora da se obavn u suvoj atmosferi u kojoj se vrši i merenje.
Poprečni specifični otpor p izračunava se po sledećem obrascu
A
DOR BN gde je Rv — poprečni otpor u 9, izmeren prema tač. 4. t = prosečna debljina probnog komada.
A. = efektivna površina zaštićene elektrode kao što je prikazano na sl. l., 2 i 3 za razmeštaj pojedinih elektroda koji se primenjuje.
10
11
11.1
12
13
Za najveći broj slučajeva zadovoljiće sledeći. pri-
bližni obrasci:
a) Kružne elektrode A— x. Rož
b) Pravougaone elektrode A = (a + g).(b— 8)
c) Kvadratne elektrode AO (a'- g)ž
dd) Cevi A = 2xRo.(hi — g)
e) Kablovi A = 2.w.K.L
gde je L. = dužina zaštićene elektrode
Re = dimenzije naznačene na slikama 1 i
3, i a i b pretstavljaju dužinu. odnosno Širimu zaštićene elektrode kada je ona pravougaonik {ili kvadrat.
||
Površinski specifični otpor O izračunava.
se po sledećem obrascu
Go = RE | Rs 8 gde je Rs = površinski otpor u 9 izmeren po tač. 6, B = razmak između elektroda, P = efektivni obim zaštićene elektrode za upotrebljeni razmeštaj pojedinih elektroda.
Za najveći broj slučajeva zadovoljiće sledeći približni obrasci:
a) Kružne/ elektrode P = 2.
b) Pravougaone elektrode P = 2.(a—+ b) c) Kvadiratne elektrode P=4.a
d) Cevi P + 4.zx. R:
Dovođenje na standardne atmosferske uslove
Dovođenje probnog komada na standardne atmo-– sferske uslove zavisi od materijala koji se ispifuje i treba da bude propisano u standardima: za taj materijal.
Relativna vlažnost treba da se proverava ma kojom metodom koja dozvoljava održavanje stalne vlažnosti sa ftolerancijom, + 92% od propisane vrednosti. Ovo se može postići upotrebom rastvora glicerina, rastvora sumporne kiseline ili rastvora soli na odgovarajućim merama: predostrožnosti: ili sa uređajima za mehaničko raspršivamnje.
Primenjeni napon
Napon freba da je konstantan. Regulacija treba da je takva da struja koja: se pojavljuje pri promeni napona, bude neznatna u poređenju sa površinskom. strujom. Da bi se zadovoljio ovaj uslov mogu se u nekim slučajevima upotrebiti baterije. U nekim. slučajevima otpor probnog komada zavisi od polariteta primenjenog napona te se polaritet mora propisati u skladu sa probnim komadom.
Postavljanje probnih komada
Prilikom: postavljanja probnog Rkomadla treba obratiti pažnju da se ne obrazuju. strujne staze između elektrođa, da bi struja prolazila samo ikroz probni. komad. Izolacione površine ne treba dodirivatbi prstima (preporučuju se rukavice od sintetske svile), Za presudne probe površine treba da su očišćene alkoholom ili drugom mešavinom: rastvarača pre dovođenja na standardne atmosferske uslove.
|| + \ | | | |