JUS standardizacija

4.6 4.61

4.62

5.22

5.31

5.33

5.94.

6

Smeštaj impregnisanog drveta

Pragovi. po impregnaciji mogu se tovariti u vagone i olpremiti. Ukoliko otprema odmah ne usledi moraju: se na stovarišittu složiti u redove ili pume složaje DO vrsti i dimenzijama — a skretnička ui mostovska građa po svojim: tipovim. Ovil složaji moraju biti obeleženi tablicama na 'kojima će se staviti podaci o vrsti drveta, antiseptiku i o vlasništvu.

Prilikom istovara impregnisano drvo ne sme se povrediti capinom. na njegovim. gornjim: površinama. Zabranjena je upotreba šumskog capina.

Kontrola impregnacije

Opšta odredba

Kontrolu impregnisanja vrše ikonitrolni organi JZŽ za impregnaciju koji će biti dužni da obave sledeće poslove: :da pregledaju kvalitet drveta koje se impregniše, da se uvere o kvalitetu zaštitnih sredstava, koja će se upotrebiti za impregnaciju drveta i da vrše kontrolu nad procesom impregmacije.

Kvalitet drveta

Kvalitet drveta: pragova, građe i drugog drveta ikoje dolazi na impregnaciju mora da odgovara važećim standardima i tehničkim propisima.

Drvo koje ne odgovara važećim standardima i tehmičkim propisima odmah po: prispeću i istovaru u! impregnaciju, kontrolni orgam JŽ za imipregnaciju wtavlja na raspolagamje preduzeću koje je izvršilo nabavicu, sa tačnim. naznačenjem nedostataka, kao i ostalim. potrebnim podacima. Isto tako ne treba impregmisati ni ono drvo koje za vreme prosušivanja pokaže takve nedostatke, da postane nesposobno za imipregnaciju.

Kontrola, zaštitnih sredstava

Po pravilu svako zaštitno sredstvo koje se upotrebljava za impregnaciju mora biti primljeno kvalitativno pre prispeća u imipregnaciljui od! strane orgama JŽ. U slučaju. da ovo nije učinjeno prilikom mjegovog prispeća uzorci se uzimaju kako je to propisano u tački 3.31. Jedan. uzorak treba Wdostaviti pod pečatom kontrolmog organa JŽ za impregnaciju i pečatom. preduzeća za imipregnaciju, na analizu nadležnoj ustanovi JŽ, a jedan uzorak Rkomtromi organ zadržava za sebe.

Kod uzimanja uzoraka mora biti prisutan i pretstavnik mpreduzeća. Dubplikat zajedmičkog zapisnika prilaže se uz zahtev za analizu.

Kvalitativno već primljeno kreozotno ulje, kao i sirovine mešavine sa njime (ulje iz katrana. mrkog uglja i antracensko ulje) mora se povremeno kontrolisati kako u pogledu sadržaja vode tako i u pogledu. homogenosti mešavine, — Stoga konitrolmi organ JŽ iza vreme .'immpregnacione kampanje uzimaće uzorke iz rezervoara za ulje i prosečam uzorak slaće laboratorijumu JŽ radi određivanje procenta vode u ulju. Ovo samo u slučajevima, kao su rezervoari (tankovi) propustljivi za atmosfersku vodu lili ako se ulje zagreva ui istima! sa meispravnim: parmim vodovima.

Povremeno ikomtrolni organ JŽ treba da uzima uzorke miljanih zaštitnih sredstava koji su u upotrebi iz uljanih predgrejača i dostavlia na

5.341

5.35

O] [9] <»

5.381

5.4 5.41

5.42,

5.421

O EZ EPA E a-

- STANDARDIZACIJA–·

analizu laboratoriji JŽ, ulkoliko mpređuzeće ne raspolaže sa svojom laboratorijom, radi ođređivanja procemita vode. :

Dozvoljava se da mljano zaštitno sredstvo može imati tokom upotrebe majviše 5" vode za Ripingov: postupak, a ako se radi po kombinovanom postupku najviše 10% vode. — Preko ovog procenta vode ovakvo milje treba zameniti novim ili ga dehidrirati do dozvoljenog: procenta vode, koji predviđaju propisi u tački 3.2.

Preduzeće za impregnaciju drveta dužno je da Fkonittrolmom orgamu wstavi ma rapoloženje beplatno sav potreban materijal, kao i radmu snagu pri uzimanju uzoraka.

Radi utvrđivanja procenta komponenata u ulja-

nim mešavinama MRcontrolmi orgam JŽ {ireba da povremeno meri specifičnu težinu: mešavine pc postojećim uputstvima i to samo za mešavinu kreozoftnih ulja iz kamenog i mrkog uglja.

Kod: upoitrebe zaštitnih sredstava rastvorljivih u vodi (soli) treba da se povremeno meri koncentracija rastvora putem. merenja specifičnih. težima i to po sledećoj temperaturno-korekturnoj tabeli:

| Temperatura 0 |O O U| 3 |} 3:50)| PJ: JS96 1,016| 1,020 1,024) 1,028) 1,031 20% 1,015 |- 1,019 | 1,023 | 1,027 | 1,030 25.6 1.014 | 1,018 | 1,021 | 1,025| 1,029 30% 1,013 | 1,017 1,020| 1,024| 1,028

aaa e ==—0 === KmE=ZI=Zzz—

Radi merenja specifičnih težina preduzeće za

imippregnaciju staviće kontrolnom orgamu na ra-

spoložemije sledeću aparaituru!:

— dva staklena cilindra visine 50 cm a O 5 cm

sa širokim: stopalom: i to jedam za ulje 48 drugi za rastvore soli;

— jedan areometar sa podelom odi 0,850 do 1.000 i ugrađemim termometrom od 0 do: 40'C;

— jedam areometar sa podelom od 1.000 do 1.500 i ugrađenim termometrom od 0 do 40"C.

— jedam termometar od 09% do 120%.

— dve valjkaste četke za čišćenje staklenih cilindera. Prilikom merenja specifične težine Mkreozotnos ulja ili njegovih mešavina kao i rastvora soli tečnosit treba: staviti u stakleni cilimdar tako da ostane pri vrhu 5 cm: prazno9S prostora do vrha. Površina ulja ili rastvora soli u cilimdru ne sme sadržavati pemu, la. ulje mora biti i bez suspendirajućih materija. Areometar se stavlja u ovako ispumjeni cilindar, a ma visini očiju očitava se specifična težina.

Kontrola, procesa impregnacije

Kontrola procesa: impregnacije ujisnutih zaštitnih sredstava obavljaće se u: samoj imstalaciji i na kolskim: vagama.

U imstalaciji konitrola:' procesa impregnacije VTIšiće se pomoću! registrir instrumenata za pritisalk — vakum! temperaturu; — kao pomoću instrumeniti služiće Još metalni mano-vacumome-– tri i termometri.

Za vreme iprocesa impregnacije registrir instru-

menti treba da su zaključami i ključ da čuva kontrolni orgam JŽ. Na papirmim trakama sa