JUS standardizacija
298
ŽŽ
radiobaterija visokog napona, baterija za aparate sa tranzistorima za nagluve, živinih baterija i baterija za prenosne svetiljke. Upoređenjem rezultata postignut je sporazum o standardnim vrednostima kapaciteta koji će se uputiti na saglasnost po šestomesečnom postupku.
Usvojen je način označavanja baterija žiVinoS Tipa.
Publikaciji 86 dodata je beleška da za baterije primenjene u tropskim i subtropskim podnebljima temperatura ispitivanja iznosi 27 + 20C, a da temperatura skladištenja ne treba da prelsvAL 227/ SE {Gi ·
Razmatrano je pitanje standardizacije baterija za radioprijemnike sa tranzistorima. Predlozi sa tri alternativna tipa baterija biće upuĆeni na mišljenje nacionalnim komitetima.
TC 36-1 — »Provodni izolatori«
Raspravljano je o primedbama nacionalnih komiteta na predlog međunarodne preporuke za provodne izolatore za naizmeničnu struju i za napone preko 1 kV koji je februara 1956 upućem na saglasnost po šestomesečnom postupku. Postignuta je saglasnost o izmenama na osnovu primedaba, s tim da se izmenjene odredbe upute na saglasnost po dvomesečnom postupku.
Komitet eksperata TC 37 — »Nadnaponski odvodnici« Diskutovano je o predlogu propisa za nad-
·naponske odvodnike, deo II »Nadnaponski od-
vodnici ekspluzivnog tipa«: Sekretarijat će primeniti nov predlog i uputiti ga nacionalnim komitetima na mišljenje.
| NOMENKLATURA |I KLASIFIKACIJA GORIVA | MAZIVA DOBIVENIH IZ NAFTE
Prvi pokušaj klasifikacije naftinih derivata i utvrđivanja njihove terminologije izvršen je neposredno posle oslobođenja od strane autora referata, u okviru tadanje Glavne direkcije Jugopetrola FNRJ. Pod nazivom »Brojevi i naimenovanje trgovačke robe«, ova prva nomenklatura je uvedena praktično u celo privredno poslovanje sa naftom i proizvodima od nje u našoj zemlji. U svojstvu šefa Centralne laboratorije za goriva i maziva pri Generalnoj direkciji za proizvodnju i preradu nafte FNRJ, autor je 1951 god. ovu materiju znatno revidirao. Kao takva štampana je pod naslovom »Nomenklatura naftinih proizvoda« i sa neznatnim -proširivanjem zadržala se, uglavnom, do danas u praksi.
Nema sumnje da je ova sistematska klasifikacija naftinih derivata pokazala svoju celishodnost i pružila dosad velike usluge u proizvodnji, a naročito u evidenciji, distribuciji, prodaji i daljoj primeni naftinih derivata. Ova je nomenklatura zajedno sa specifikacijama: »Privremeni propisi osnovnih elemenata kvaliteta nafte i naftinih derivata« sačinjavala sistem koji je složenu materiju, koju pretstavljaju naftini derivati, privremeno sredio do te mere, da je omogućio pravilno poslovanje i uvid u sve Operacije kojima su naftini derivati izloženi od proizvođača do krajnjeg korisnika.
Uusled neprekidnog i naglog razvoja mašinstva, kao glavnog potrošača naftinih derivata, paralelnog razvoja tehnologije nažtinih derivata i uvođenja u našu tehničku praksu tih novih tehničkih dostignuća, asortiman naftinih derivata je kod nas, tokom poslednjih godina znatno proširen u primeni, a kvaliteti su izdiferencirani i poboljšani. Iz tih razloga je bilo neophodno i postojeću nomenklaturu znatno proširiti i iz osnova revidirati.
Savezna komisija za standardizaciju (SKS) je tokom poslednjih godina vrlo intenzivno pri-
· stupila izdavanju standarda za naftine derivate.
a specijalno za tečna goriva i maziva. Nametnula se stoga potreba da se ceo rad na novoj klasifikaciji i terminologiji uskladi sa novim standardima. Sistem nove klasifikacije i brojeva je radi toga uklopljen u postojeći sistem klasifikacije materije SKS. Pritom su nafte, plinska i tečna goriva iz nafte uvršteni u grupu BH2, a sva maziva u grupu BH3, klasifikacije SKS.
Dalja podela naftinih derivata, posebno za goriva; a posebno za maziva, izvršena je prema decimalnom sistemu, pri čemu jednocifreni brojevi označavaju grupu produkata, dvocifreni brojevi podgrupu produkata, a trocifreni brojevi sam produkt. Zajedno sa oznakom pripada jućeg standarda SKS definisan je potpuno svaki
· produkt, svojim brojem, napr: »Turbinsko ulje
— lako« „nosi oznaku JUS B.H3.111.
Ceo sistem je razrađen tako da omogućuje dalje proširavanje i dopunjavanje bez promene sistema.
Jednoznačno utvrđena terminologija goriva i maziva od nafte, sa sistemom robnih brojeva koji odgovaraju JUS broju iz standarda kvaliteta ovih proizvoda, sačinjavaće na taj način jedinstvenu celinu. Nema sumnje da će ovakav sistem, koji utvrđuje i propisuje ne samo termine, već i asortiman i kvalitete ovih osnovnih pogonskih materijala, pretstavljati novo sredstvo ka daljem usavršavanju njihove proizvodnje ,olakšavanju rada pri različitim operacijama u transportu i trgovini, a naročito pri pravilnom uvođenju tih materijala u široku primenu.
Ing. Josip Verčon
| STANDARDIZACIJA
NP.
.:
}