JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

4.5 4.6

oo M —

8.2

8.3

8.4

8.5

8.6

a Ca i II O II E a rem EI aaa a =O

Uređaj za namotavanje laboratoriskih povesma — uzoraka. On je snabdeven brojačem obrtaja vitla, vodićem žica pređe koji sprečava mršenje i uređajem za dobijanje pogodnih napona. Neutralno sredstvo za kvašenje.

Uzorci l -

Opšti uzorak mora da bude tako uzet da pretstavlja partiju pređe koja se ispituje. Kadgod je moguće, uzorci se uzimaju najmanje iz deset pakovanja. Svi uzorci se pažljivo obeležavaju.

Iz opšteg uzorka uzimaju se laboratoriski uzorci tako da kvalitetno pretstavljaju opšti uzorak. Oni moraju irnati dovoljnu dužinu da se na njima mogu izvršiti sva predviđena ispitivanja. Pri namotavanju laboratoriskih uzoraka, pređa se odmotava (sa kopsa, kalema itd.) kao pri normalnoj upotrebi. Laboratoriski uzorci pripremaju se u obliku kanure (povesma).

Epruvete

Pojedina epruveta ima dužinu najmanje 500 mm.

U zavisnosti od cilja ispitivanja i upoftrebljenog uređaja za ispitivanje, epruvete se uzimaju:

a) iz laboratoriskog povesma — uzorka i

b) originalnih namotaja.

Izbor načina uzimanja epruveta određuje se sporazumno između zainteresovanih strana. Epruvete se

uz.maju iz pojedinih namotaja tako da pretstavljaju opšti uzorak. One se iz namotaja uzimaju na-

sumce da bi se što više smanjio efekat ciklične varijacije, koji je nastao tokom procesa proizvodnje.

Primedba: 1. Preporučuje se da se epruvete iz opšteg ili laboratoriskog uzorka uzimaju na neodređenim razmacima, ali najmanje na rastojanju od jednog metra. Ako se iz jednog namotaja uzima više od 5 epruveta, uzimaju se grupe epruveta na ofstojanjima od više metara. Grupe ne smeju da imaju više od pet epruveta.

2. Pogodan način izbora epruveta jeste metoda presecanja povesma pri čemu se na povesmo prikače dve stege u kratkom otstojanju i povesmo preseče između stega. Zatim se nasumce vrši izbor pojedinih žica koje se nalaze u stegama.

Ugovorermfa verovatnoća i tačnost koje se traže od ispitivanja, određuju se sporazumno između zain-

teresovanih strana. Isp:tuie se najmanje 20 epruveta.

Ako se ispitivanjem ovog broja epruveta ne postigne ugovorena verovainoća i tačnost, označeni broj

ispitivanja se ponovi.

Primedba: Označeni broj ispitivanja potreban da se dobije ugovorena verovatnoća i tačnost izračunava se prema usvojenoj statističkoj metodi. Ako iz bilo kojih razloga nije moguće izvršiti označeni broj ispitivanja, mora se izmeniti ugovorena tačnost, ili verovatnoća, ili obe.

x

Pripremanje epruveta

Pre uzimanja pojedinih epruveta odbaci se nekoliko metara od početka pređe da bi se izbesla oštećena mesta i epruvete tako osiguraju da se ne izmeni broj uvoja pre nego što se stave u stege mašine.

Epruvete u standardnom stanju

Epruvete se pre ispithvanja dovedu u standardno stanje prema propisima JUS P.S2.012 tačke 6.1, 6:206.3.

Mokre epruvete

Epruvete se stave na površinu destilovane vode i ostave da stoje dok ne potonu pod sopstvenom težinom, ili se urone u vodu i ostave da stoje u vodi najmanje jedan sat. Za kvašenje epruveta koje ne primaju vodu upotrebljava se destilovana voda kojoj je dodat 1'/h nekog neutralnog sredstva za kvašenje. Za vreme ovog postupka mora se obratiti najveća pažnja da se ne promeni originalan broj uvoja epruvete i da se ona ne isteže. .

Ako je upotrebljeno neko sredstvo za kvašenje, ono se mora pre ispitivanja sasvim isprati.

Postupak ispitivanja

Pre ispitivanja izvrši se kontrola aparata da se utvrdi: da li se stege nalaze na propisanoj razdaljini od 500 mm + 0,2/o; da li su pravilno postavljene i da li su paralelne da se pri zatezanju epruvete ne prouzrokuje krivljenje stega. Primedba: 1. Zainteresovane strane mogu se đogovoriti da se upotrebi dužina epruveta od 250 mm + 0,290, 2. Kako se epruvete pređe od neupredenih (stručenih) beskrajnih vlakana često kidaju u stegama, to se na pristanak zainteresovanih strana, pre ispitivanja pređi da dogovoren broj uvoja. a Epruveta u standardnom stanju (vidi tač. 7.2) postavi se u stege tako da osovina epruvefe leži pod pravim uglom u odnosu na ivice stega i zategne pod propisanim prednaponom. Deo epruvefe između stega ne sme se dirati golom rukom. - . e Prednapon iznosi 0,50 p/tx + 0,05 i izračunava se iz nazivnog broja pređe. Ako je izračunat prednapon veći od 1/20 dela prekidne sile, primenjuje se prednapon ravan 1/20 dela prekidne sile. | Mokra epruveta prenosi se direktno iz vodenog kupatila u stege. Ceo postupak vađenja epruvete i ispitivanja ne sme da traje više od 9 minute. Epruveta se postavlja u stege kao u tač. 8.2. Mokra epruveta se ispituje pod prednaponom od 0,25 p/tx + 0,09%. p/tx. Pokretna stega na neautomat:zovanim aparatima pusti se da radi propisanom brzinom. Posle prekida epruvete zabeleži se prekidna sila sa tačnošću od 1"/o. Zabeleži se prekidno izduženje i vreme upotrebljeno do prekida. ) Probe kidanja kod kojih je prekid epruvete nastao u stegama, do 5 mm iznad ivica stega ili koje su iskliznule iz stega ne uzimaju se u obzir pri obračunavanju. Zabeleži se broj odbačenih kidanja. Ako taj broj iznosi više od 10% od ispitanih epruveta, moraju se stege detaljno prokontrolisati. Ako je potrebno mora se upotrebiti koja druga vrsta stega (vidi tač. 4.1 primedba 2). Prosečno vreme ispitivanja do prekida epruvete iznosi 20 + 3 sek.