JUS standardizacija
14 "OI CUS OV Seat O: a MK SWE i STANDARDIZACIJA
On O Ze OSIGURAČI SA TOPLJIVIM UMETKOM DK 621.316.923.3 Predlog br. 3118 ZA ELEKTRIČNE INSTALACIJE KS NES 005 ı
— Propisi za izradu i ipitivanje me =E—I—e==I-EG--——o_——KC ||
aaa ali aaa lala =—0========
Krajnji rok za dostavljanje primebdi: 1 april 1960
1 Predmet standarda
1.1 Ovaj standard odnosi se na osigurače od keramike sa topljivim umetkom koji služe za zaštitu električnih instalacija. Nazivni napon ovih osigurača ne prelazi 750 V, a nazivna struja ne prelazi 200. A.
1.2 Ovaj standard ne odnosi se na osigurače sa topljivim umetkom za industriska električna postrojenja, koji su predmet drugog standarda.
:Ž Definicije 2.01 Osigurač sa topljivim umetkom (skraćeno osigurač) je naprava koja prekida strujno kolo u kome se nalazi, kada struja u kolu prekorači izvesnu vrednost za određeno vreme. Strujno
kolo se prekida usled topljenja dela, u tu svrhu posebno konstruisanog i dimenzionisanog. Pod poj| mom osigurač podrazumeva se skup delova koji sačinjavaju kompletnu napravu.
2.00. Kalibrisani. osigurač je osigurač konstruisan i dimenzionisan tako da se u njega može da stavi topljivi umetak samo određenog tipa i nazivne struje koja ne prelazi izvesnu vrednost, a onemogućeno je slučajno stavljanje topljivog umetka veće nazivne SEUL. ·
203 Osigurač tipa B je kalibrisani osigurač koji se sastoji od osnove, kape i topljivog umetka. Kapa je obično snabdevena sa dva nožasta kontakta koji se uvlače u odgovarajuće kontakte u OSNnOVI.
204 Osigurač tipa D je kalibrisani osigurač koji se sastoji od osnove, kape sa navojem, kalibrisanog prstena i topljivog umetka sa čeonim kontaktima. = = =
2.05 Topljivi element je deo osigurača koji treba da se istopi kada osigurač stupi u dejstvo.
206 Topljivi umetak je deo osigurača koji treba zameniti kada se topljivi element istopi. On se sastoji od topljivog elementa, cilindričnog izolacionog tela i dva čeona kontakta
207 Kontakti topljivog umetka su delovi tpoljivog umetka, namenjeni da ostvare vezu oba pola osigurača preko topljivog elementa.
208 Kapa osigurača je deo koji spaja topljivi umetak sa osnovom i koji se skida prilikom zamene
. topljivog umetka. e : |
209 Kontakt kape osigurača je metalni deo kape koji spaja kontakt topljivog umetka sa kontaktom osnove. :
210 Osnova osigurača je deo osigurača snabdeven stezaljkama za priključak zajedno sa poklopcem, ako ga ima.
211 Kontakti osnove osigurača su metalni delovi osnove namenjeni za spoj sa kontaktom topljivog, umetka i kape, a koji su metalno spojeni sa stezaljkama osnove.
212 Kalibrisani prsten je deo kalibrisanog osigurača koji sprečava stavljanje topljivog umetka veće nazivne struje nego što odgovara prstenu.
2413 Nazivni napon je napon označen na osiguraču od koga zavise uslovi za ispitivanje i maksimalni radni napon osigurača.
214 Nazivna struja umetka je struja označena na topljivom umetku, koju umetak u svom normalnom radnom položaju može trajno da izdrži bez oštećenja ı prekoračenja dozvoljenog povišenja temperature.
215 Nazivna struja osigurača je struja označena na osiguraču koju osigurač sa umetkom iste nazivne struje može trajno da izdrži bez oštećenja i prekoračenja dozvoljenog povišenja tem perature.
216 Najmanja struja topljenja je najmanja struja pri kojoj se topljivi element topi. To je vrednost struje topljenja osigarača za beskonačno vreme topljenja. Ova vrednost se dobija iz karakteristike topljenja osigurača. _
2.17 Očekivana struja je efektivna vrednost naizmenične komponente naizmenične struje ili vrednost jednosmerne struje, koja bi pod datim naponom i uslovima napajanja tekla u kolu u slučaju kratkog spoja neposredno iza osigurača, ako se osigurač zameni VezOm zanemarljive impedance.
2.18 Vreme topljenja je vreme od trenutka kada struja postane dovoljno velika da izazove topljenje elementa, do trenutka kada se kolo i tok struje trajno prekinu.
2.9 Selektivnost između dva ili više osigurača spojenih na red postignuta je kada u slučaju kratkog spoja ili preopterećenja deluje samo predviđeni osigurač.
220 Povratni napon je osnovna komponenta napona koji se uspostavlja na stezaljkama osigurača neposredno posle gašenja luka.
221 Moć prekidanja je najveća očekivana struja koju osigurač može da prekine pod određenim naponom 1 uslovima .
3 ~ Opšta odredba
Osigurači moraju biti konstruisani i načinjeni tako, da u toku normalne upotrebe ne promene svoje karakteristike i ne dovode u opasnost korisnika ili okolinu. -
Da li osigurači zadovoljavaju ovu opštu odretlbu proverava se propisanim ispitivanjima.