JUS standardizacija
—— li
x
STANDARDIZACIJA
a CC aaa aa ee ==——: Im < ——————
10.3 Poklopac mora biti učvršće tako da se ne može obrtati. Poklopac mora biti učvršćen sa najmanje dva nezavisna sredstva od kojih bar jedno (napr. vijak) zahteva upotrebu alata. Poklopac mora biti dovoljno čvrst da izdrži naprezanje u toku pričvršćivanja.
Ovo se proverava pregledom i pritezanjem vijaka sa ?/s obrtnog momenta propisanog tačkom 22.1, u toku čega ne sme nastupiti nikakva prskotina. :
Napomena. Ova odredba ne isključuje upotrebu nezaštićenih osnova za ugrađivanje sa delovima
koji se mogu skinuti bez upotrebe alata, ako se te osnove nalaze iza zaklona koji se može skinuti samo pomoću alata. i i -
104 Na osnovama osigurača tipa D košuljica sa navojem mora biti načinjena izjedna sa sponom za stezaljku ili ta spona može biti zavarena ili zakovana na košuljici. Košuljica sa navojem mora biti pouzdano pričvršćena na osnovi. Središni kontakt mora biti učvršćen tako da se ne može pomerati u stranu. ; i:
Ovo se proverava pregledom u sledećim ispitiv anjima.
Kapa osigurača, prema JUS N.E5.040 i JUS N.E5.041, sa topljivim umetkom uvrne se 25 puta i odvrne u košuljicu sa navojem obrtnim momentom prema niže datom pregledu.
Pri tome kalibrisani prsten treba da je postavljen na svoje mesto.
Nazivna struja osnove Obrtni momenat A Nm 25 4 6. 06,5 100 ; . 10 200. | 12,5
Za ovo ispitivanje preporučuje se uređaj prema JUS N.E3.005, slika 3. Učvršćenje središnjeg kontakta proverava se pokušajem da se on pomeri bez upotrebe sile i pregledom da li se pomerio. Pomeranje se proverava graničnim merilom prema JUS N.E5.083. Posle ispitivanja na uzorku se ne smeju primetiti promene koje bi štetno uticale na njegovu dalju upotrebu. Vijci za pričvršćivanje košuljice sa navojem i središni kontakt ne smeju biti labavi.
10.5 Na osnovu osigurača tipa D, deo spone središnjeg kontakta u okviru kruga koncentričnog prema rupi za uvrtanje kalibrisanog prstena (ovaj krug šrafiran je·u horizontalnoj projekciji na crtežima u JUS N.E5.030 i N.E5.031), mora imati ravnu gornju površinu koja mora biti na određenom nivou. Ivice rupe za kalibrisani prsten ne smeju biti rapave i nikakvi delovi ne smeju štrčati iznad pomenuftog nivoa u okviru šrafirane površine. ~
Ovo se proverava pregledom i merenjem.
11 Izrada kapa
jl.l Na kapama osigurača tipa D košuljica sa navojem mora imati sredstvo za držanje umetka u određenom položaju. Njena kontaktna površina ne sme biti rapava. Košuljica mora biti pouzdano učvršćena u keramičko telo kape.
Napomena. Sredstvo za držanje umetka u određenom položaju prikazano na crtežu u JUS N.E5.040 i N.E5.041 ne isključuje neko drugo rešenje.
Ovo se proverava ručnom probom, pregledom i sledećim ispitivanjem. Kapa osigurača zajedno sa topljivim umetkom uvrne se u osnovu obrtnim momentom propisanim tačkom 10.4, a zatim odvrne iz osnove. U osnovi se mora nalaziti prsten.
Ovo ispitivanje ponovi se 5 puta bez pripreme, zatim 5 puta posle 24 sata držanja u vodi i 5 puta posle 1 sata držanja na temperaturi od 200 + 5%C.
Posle ovog ispitivanja na kapi osigurača ne smeju se primetiti nikakve promene koje bi štetno uticale na njenu dalju upotrebu. .
11.2 Kape osigurača tipa D moraju imati podesan otvor za posmatranje okca na topljivom umetku. Ovaj otvor mora biti zatvoren dobro učvršćenim sta klenim oknom, liskunom ili odgovarajućim providnim materijalom. ;
Ovo se proverava pregledom i sledećim ispitivanjem. Čeličnom šipkom prečnika 7 mm pritiskuje se spolja i iznutra na okno niže označenom silom.
Nazivna struja i : POR · Sila ANJU N
25 i 63 OON |N. | 5 100 i 200. | 10
U toku ispitivanja okno ne sme da prsne niti da ispadne. 12 Izrada topljivih umetaka
12.1 Topljivi umetci moraju. biti zatvorenog tipa i izrađeni tako da se čeoni kontakti ne mogu pomerati Toa i da se, bez trajnog oštećenja umetka, ne mogu zameniti. delovi koji obezbeđuju nezamenljivost. Ovo se proverava pogledom i eventualno ručnom probom.