JUS standardizacija

1) određeni tehnološki postupci za izradu proizvoda odnosno za izvršenje radova;

2) Uslovi i metodi proveravanja kvaliteta proizvoda koji se stavljaju u promet odnosno radova koji se izvršuju;

3) metodi i primcipi proračunavanja, konstruisanja odnosno projektovanja mašina, postrojenja i drugih objekata.

Član 12

Jugoslovenski standard može sadržati sve elemente ili samo pojedine elemente mavedene u čl. 10 i 11 ovog zakona.

Član 13

Jugoslovenskim standardom može se odrediti vreme važenja tog standarda (privremeni standard).

Član 14

Jugoslovenskim standardima ne mogu se utvrditi osobine proizvoda i radova koje proizilaze iz ličnog ukusa potrošača odmosno korisnika radova, miti Droizvodi koji se rade po individualnim porudžbinama i ličnom ukusu potrošača.

2. Donošenje jugoslovenskih standarda

Član 15

Jugoslovenski zavod za standardizaciju domosi jugoslovenske standarde po sopstvenoj inicijativi ili po predlogu, a u okviru godišnjih i perspektivnih programa standardizacije.

Jugoslovenski zavod za stamdardizaciju izrađuje jugoslovenske standarde u saradnji sa institutima, projektnim „organizacijama, ostalim istraživačkim ustanovama i zainteresovanim privrednim organizacijama. Član 16

Godišnji i perspektivni program standardizacije donosi Jugoslovenski zavod za standardizaciju na osnovu smernica Saveznog izvršnog veća.

U godišnjem programu standardizacije određuje se i koji će jugoslovenski standardi imati obaveznu primenu.

član 17

Predlog za donošenje jugoslovenskog standarda mogu podneti privredne organizacije, državni organi, ustanove i druge zainteresovane organizacije.

Uz predlog za donošenje jugoslovenskog stamdarda moraju se podneti: nacrt tog standarda ili odgovarajuća dokumentacija za izradu tog standarda.

Odredba prethodnog stava ne odnosi se na predloge koje podnose službe inspekcije.

Član 18

O potrebi donošenja jugoslovenskog standarda (član 17) odlučuje direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju.

Ako se direktor Zavoda ne saglasi o potrebi donošenja standarda čije je donošenje predložila zajednica privrednih organizacija, grupa privrednih organizacija, privredna komora ili zainteresovani organ državne uprave, izneće ,taj predlog pred Savet za standardizaciju radi odlučivanja.

Član 19

Sekretarijat Saveznog izvršnog veća za industriju može, ako to posebne potrebe privrede zahtevaju, predložiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju da unese u svoj godišnji program standardizacije donošenje određenih standarda, da prioritetno donese određene standarde ili da propiše obaveznu primenu određenog standarda.

STANDARDIZACIJA

Član 20

Nacrte jugoslovenskih stamdarda izrađuje odnosno razmatra i utvrđuje odgovarajuća stručna komisija Jugoslovenog zavoda za standardizaciju.

Nacrte jugoslovenskih standarda iz prethodnog stava objavljuje Jugoslovenski zavod za standardizaciju u svom službenom biltenu, određujući rok u kome zainteresovani mogu staviti primedbe na objavljeni nacrt. Ovaj rok ne može biti kraći od 3 meseca.

Proizvodi koji nisu u praksi provereni moraju se pre donošenja jugoslovenskih standarda ispitati u pogledu njihovog izvođenja i primene.

Člam 21

Jugoslovenski zavod za standardizaciju dužam je nacrte jugoslovenskih standarda koji spadaju u oblast privrede za koju postoje privredne komore, dostaviti na mišljenje zainteresovanoj saveznoj komori odnosno savezu komora i Državnom sekretarijatu za poslove narodne odbrane, određujući rok za dostavljanje mišljenja.

Član 22

Po isteku roka za stavljanje primedaba stručna komisija Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, u čiji delokrug spada standard koji se donosi, utvrđuje konačan tekst jugoslovenskog standarda.

Član 23

Ako stručna komisija bitno izmeni objavljeni macrt jugoslovenskog standarda, izmenjeni nacrt standarda mora se ponovo objaviti i dostaviti na mišljenje zaimteresovanoj saveznoj komori odnosno savezu komora i Državnom sekretarijatu za poslove narodne odbrane.

Član 24

Ako stručna komisija ne prihvati primedbe i predloge savezne komore odnosno saveza komora ili Državnog sekretarijata za poslove narodne odbrame na nacrt jugoslovenskog standarda, direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju izneće neusvojene primedbe i predloge pred Savet za standardizaciju, radi odlučivanja.

Član 25

Konačan tekst jugoslovenskog standarda, utvrđen od strane stručne komisije, komisija predlaže direktoru Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju radi donošenja.

Ako se direktor Zavoda ne složi sa konačnim tekstom standarda utvrđenim od strane stručne komisije, ili to nađe za potrebno iz drugih razloga, izneće tekst standarda pred Savet za standardizaciju radi odlučivanja o tome da li će se standard doneti.

Isto tako, direktor Zavoda izneće konačam tekst jugoslovenskog standarda pred Savet za standardizaciju radi odlučivanja:

1) ako savezna komora odnosno savez komora stavi prigovor protiv donošenja jugoslovenskog standarda; 2) ako postoji razmimoilaženje između dveju stručnih komisija u pogledu donošenja jugoslovenskog standarda;

3) ako to zahteva neko od članova Saveta za standardizaciju;

4) ako jugoslovenski standard treba da ima obaveznu primenu, a to nije predviđeno u godišnjem Dprogramu standardizacije.

O prihvaćenom standardu direktor Zavoda donosi rešenje.

Član 26

U rešenju o jugoslovenskom standardu naznačuje se koji se jugoslovenski standard donosi kao i da je