JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA –
31
21331
|y2] [95]
4 3.1
[55]
Granična merila za srednji prečnik unutarnjeg navoja
Za proveravanje unutarnjeg navoja upotrebljavaju se merila snabdevena spoljnim navojem (navojni merni čepovi). Strana »ide« merila snabdevena je idealnim navojem čije je dno po pravilu produbljeno iz fabrikaciono-tehničkih razloga (sl. 1). ~ · Dužina navoja mora biti približno jednaka dužini naleganja proveravanog navoja, a po mogućnosti treba da bude jednaka toj dužini. Strana »ide« uvrće se u kontrolisanu navrtku, i treba da prođe kroz nju bez primene sile (sl. 5). Strana »ne ide« za navoje u tolerancijama kvaliteta 6 do 12 snabdevena je navojem čiji je srednji prečnik na gornjoj granici odnosnos tolerancijskog polja i čiji je profil skraćen (vrhovi navoja su srezani, a dno produbljeno) (sl. 2); navoj obuhvata svega oko 2,5 koraka. Strana »ne ide« uvrće se bez primene sile i ne sme da uđe u kontrolisanu navrtku ili ulazi najviše za 2,5 koraka (sl. 5).
Strana »ne ide« merila za navoje u tolerancijama kvaliteta 4 1 5 snabdevena je navojem čiji srednji prečnik odgovara gornjoj granici odnosnog tolerancijskog polja i čiji je profil malo skraćen; dužina navoja je oko 0,8 dužine navoja strane »ide«. Merilo sme da uđe u kontrolisanu navrtku ali ne sme da prođe skroz kroz nju (sl. 5).
Granična merila za srednji prečnik spoljnog navoja. Za proveravanje spoljnog navoja upotrebljavaju se merila snabdevena unutarnjim navojem (sa potpunim navojem — navojni merni prsteni, ili sa delimičnim navojem — navojne merne račve).
Strane »ide« snabdevena je idealnim navojem, ali sa srednjim prečnikom koji odgovara gornjoj granici navoja na vijku, u dužini koja približno odgovara dužini naleganja proveravanog navoja. Dno navoja je prodđubljeno (sl. 3).
Strana »ide« prstena navrće se na kontrolisani vijak i treba da prođe preko cele dužine navoja bez primene sile (sl. 6). Strana »ide« račve mora sopstvenom težinom da sklizne preko navoja vijka.
Strana »ne ide« snabdevena je elementima za kontrolu srednjeg prečnika (nepotpunim navojem sa skraćenim profilom, koničnim ili kuglastim mernim elementima) (sl. 4). Srednji prečnik mernih elemenata odgovara donjoj granici srednjeg prečnika navoja na vijku. Merilo ne sme sopstvenom težinom da sklizne preko navoja vijka (sl. 6).
Za normalna radionička i prijemna proveravanja navoja dovoljno je samo proveravanje merilima za srednji prečnik predviđenim u tač. 2.33, pod uslovom da je proizvodnim postupkom obezbeđen propisani spoljni prečnik navoja, odnosno unutarnji prečnik navrtke.
Na slici 5 prikazan je način upotrebe radnih graničnih merila za unutarnji navoj, a na slici 6 način upotrebe odgova-– rajućih merila za spoljni navoj. Slike merila u tabelama predstavljaju samo šematski prikaz i ne odnoše se na konstrukciju merila.
Prilikom prijema merodavno je merenje merilima prikazanim na slikama 5i 6. Ovom merenju ravnopravno je merenje merilima sa pokaznim uređajima i analogno formiranim mernim elementima, pod uslovom da se uzme u obzir dozvoljena istrošenost čvrstih merila. .
Merila za kontrolu, za podešavanja i za proveravanje istrošenosti radnih graničnih nayojnih merila
Kontrola tačnosti novih radnih graničnih navojnih merila, po pravilu, ne vrši se graničnim merilima. Izuzetak čini kontrola novih navojnih mernih prstenova. Pošto je ta kontrola drugim metodama merenja skopčana s teškoćama, ona se, po pravilu, vrši pomoću kontrolnih navojnih čepova. Osim toga, kada se za proveravanje spoljnog navoja koriste navojne merne račve (to je najčešći slučaj), te račve, po pravilu, imaju merne elemente (zub> ili koturove s profilom navoja) tako smeštene, da se njihov razmak, a time i srednji prečnik navoja koji se pomoću njih proverava, može menjati, tj. podešavati. To podešavanje vrši se pomoću posebnih graničnih navojnih merila (to su uvek navojni čepovi).