JUS standardizacija
20
3.45
Il
7.2
STANDARDIZACIJA
>
Stalnost pokazivanja dobija se kao razlika između najviše i najniže od (2n —2) vrednosti zatezne čvrstoće, dobijenih na mašini koja se proveraya.
Opisanim postupkom (tač. 3.41 do 3.44) proverava se jedna tačka skale mašine; ponavljanjcm istog postupka može se ispitati svaka tačka skale na čitavom opsegu, pri čemu za svaku pojedinu tačku skale treba upotrebiti odgovarajuće kontrolne epruvete čija će zalezna čvrstoća zavisiti ili od izbora nove vrste čelika uz isti prestk cpruvete, ili cd čelika iste vrste uz drugu veličinu preseka epruvete.
Ocenjivanje proveravanja
Ocena proverene mašine zavi.i od toga kome od sledećih dvaju stepena tačnosti dotična mašira pripada:
— stepen 0,5; ovde se svrstavaju mašine koje služe za precizna ispitivanja pri kojima je potreban visoki stepen tačnosti;
— stepen 1,0; ovde se svrstavaju mašine koje služe za upotrebu pri tekućim ispitivanjima, a naročito pri ispitivanjima koja se uobičajeno praktikuju kod prijema.
Da bi se svrstala u bilo koju od ovih klasa, mašina treba da ispuni specificirane uslove po svim tačkama po kojima
se vrši proveravanje. Ovi uslovi se navode u sledećoj tabeli.
| II S s O O OR OM U = U i i E i K_; Uslovi koji treba da se ispune
Stalnost pokazivanja Greška pokazivanja
le CO Ma =mujhe! WEP Alti YC Ser :iGOR O Say Kan OREra ani Saz EA n LY SE e S Ne veća od 0,5 procenta od stvarnog | Ne veća od 0,5 procenata. Korekciju opterećenja, ili ne veća od 0,1 procenta, greške pokazivanja nije dozvoljeno od najvećeg opterećenja proveravanog | VIšiti.
opsega skale. . Važi veća od navedenih vrednosti - Ne veća od 1 procenta. Međutim, Ne veća od 1 procenta od stvarnog mašina koja je u službi, pod uslovom da opterećenja, ili ne veća od 0,2 procenta, JOJ stalnost pokazivanja zadovoljava i da 1,0 od najvećeg opterećenja proveravanog | Joj greška pokazivanja ne prelazi 2 3 dela opsega skale. procenta, može se i dalje upotrebljavati, Važi veća od navedenih vrednosti uz korekciju pokazivanja, sve dok se ne izvrši opravka mašine. U ovom slučaju preporučljivo je vršiti češće proveravanje mašine da bi se osigurala ispravnost predloženih korekcija.
Stepen
0,5
a ______oWM_______oeEM______ __________________________________ _____________________________ ________ - — KcC——
Mašine koje ne ispunjavaju uslove za stepen tačnosti 0,5 ili 1,0, ne mogu se upotrebiti za davanje atesta o ispitivanju metala.
Izveštaj o proveravanju
Izveštaj o proveravanju treba da je potpun i da sadrži sve podatke o proverenoj mašini (fabrikat, tip, broj, godina proveravanja), o primenjenoj metodi proveravanja, o aparatima, uređajima i merama kojima je vršeno opterećivanje u svrhu proveravanja; zatim, treba da sadrži opseg opterećenja uređaja za proveravanje i opseg opterećenja mašine koja je proverena, kao i mesto (adresu i položaj mašine u prostoriji) gde je vršeno proveravanje.
Atest
Na osnovu izveštaja, ustanova koja je izvršila proveravanje izdaje atest koji potpisuje odgovorno i ovlašćeno lice koje vrši proveravanje. Atest treba da sadrži: tip, serijski broj i kratak opis mašine, oznaku proizvođača, datum proveravanja, opseg opterećenja i ocenu stepena tačnosti prema tač. 4.
Vremenski razmak između proveravanja Preporučuje se da se mašine za ispitivanje zatezanjem, uopšte, proveravaju, i to:
— svakih šest meseci, ako se upotrebljavaju stalno,
— svake dve godine, ako se upotrebljavaju povremeno.
Isto tako mašine treba proveriti:
— posle opravki ili bilo kakvih doterivanja mehanizma za opterećenje (neposredno posle ovih radova mašine se obavezno moraju proveriti);
— posle promene položaja usled bilo kakvih uzroka (transport, seoba sa jednog mesta na drugo); ovo se ne odnosi na portabl — mašine;
— ako se sumnja u tačnost mašine ili ako se zapaze bilo kakve promene ili oštećenja na delovima za merenje ili pokazivanje.