JUS standardizacija
(SBB/JS/By ani AGBN O NOI. i 27
3 i III a ea GG =<=====,
e) Određivanju trajnih deformacija pri povišenim temperaturama — merenjem trajne deformacije epruvete podvrgnute izduženju od 50%, za vreme cd 24 časa na 100%, i — merenjem trajne deformacije epruvete podvrgnute sabijanju od 50%, za vreme od 24 časa na 100%;
f) ispitivanju električnog otpora (samo za izolirajuće podloške).
3.22. Po jedna serija ovih ispitivanja vrši se u odnosu na svaku grupu od 10 000 podloški ina pretek manji od 10.000 podloški predloženih za prijem. Ukupno se za ispitivanje jedne grupe uzima 19 podloški kao uzorak, odnosno 21 ako se ispituje i električni OipDoT.
3.23 Pripremanje epruveta i vršenje ispitivanja idu na teret isporučioca, kao i podloške utrošene tom: prilikom.
353 Uzimanje uzoraka za ispitivanje
Uzimanje uzoraka treba tako izvršiti da ori predstavljaju grupu podloški pripremljenu za isporuku. Uzorke i epruvete izrađene od njih prijemni organ kupca žigoše i obeležava neizbrisivim oznakama. Merne tačke na epruvetama označuju se prema uputstvu prijemnog organa.
3.4 Rezultati i ponovna ispitivanja
3.41 Rezultati koje treba postići pri svakom od ispitivanja navedeni su u daljem tekstu. Da bi prupe podloški bile primljene, sve podloške koje ih sačinjavaju moraju cdgovarati zahtevima tačke 2 ovog standarda, a uzorci izvađeni iz njih moraju zadovoljiti još i sve niže navedene zahteve u pogledu fizičkih svojstava.
3.42, Ako jedno od ispitivanja pri tome ne da zadovoljavajuće rezultate, cdnosncm ispitivanju pcdvrgnuće se dvostruki broj uzoraka iz iste grupe. Svi uzorci moraju dati zadovoljavajuće rezultate. U protivnom, definitivno se cdbacuje grupa podloški iz koje su ti uzorci izrađeni.
3.43 Ako se, pak, prilikom jedne vrste ispitivanja utvrdi da su rezultati mahom na donjoj ili gornjoj granici, kupac može zahtevati da se roba ponovo ispita na propisanom broju uzoraka. Ako se tom prilikcm utvrdi da su rezultati neodgovarajući, postupiće se prema prethodnoj tački. -
4 Fizička svojstva
4.1 Tvrdoća
Tvrdoća se ispituje na 3 cele pcdloške u stanju isporuke, Šorovim tvrdomercm tipa A (JUS G.S2.125). Tvrdoća se ispituje između brazdi najmanje na 1 cm od ivice podlcške, i to najmanje na 5 različitih mesta. Pri tcme pcdloška mora biti postavljena pljoštimice na Jednu pcdicšku iste vrste kcJa Icži na stolu potpuno ravne pov:šine.
U obzir se uzima najniža dobivena vrednost, koja ne sme biti manja od 65 stepeni po Šoru.
4.2 Kriva gnrjzičenja
Ispilivanje se vrši na temperaturi od 15 do 20 "C na dve cele podloške u stanju isporuke.
Podloška koja se ispituje stavlia se između dva metalna kcmzda čije su površine potpuno ravne (na primer dve nožice šina) i širine dovoljne da obuhvate na rubu istisnuti materijal gume. Između pcdlicški koje se ispituju i metalnih delova postavlja se papir sa sitnozrnim korundom N—"0, koji se menja posle svake probe.
Merenje promene debljine vrši se pomoću dva komparatora sa tačnošću od 1/100 dela milimetra, pri čemu se komparatori smeštaju na sredini kraćih strana podloške (vidi sliku 2).
SL.2
Komjoaralorı
Podamefač
Da bi se postiglo ispravno naleganje podloške na dva metalna oslonca, podloška se najpre postavi na određeno mesto i pre svakop, čitanja prethodno se izviše dva uzastopna opterećenja od 20 tona. Komparatori se zatim postavljaju na