JUS standardizacija

SilZMNIJAA DOI ZA_ 1J AA

3.3

3.4 3.5

3.6

4

5

(3) U navedenoj toleranciji za glatkoću su uračunate razlike koje neizbežno nastaju između gornje i donje strane papira.

(4): Tolerancije su date u procentu od propisane veličine (formata) papira. Granica tolerancije izračunava se prema sledećem primeru: U pošiljci jedne partije papira vlaga sme da iznosi najmanje 0,85 x7=5,95 2 zaokruženo 5,9%", a najviše 1,1 x7=7,7 %. Slično se izračunavaju granice tolerancije za celulozna vlakna i punila (redni brojevi 9 i 10 iz tabele).

(5) Dozvoljena je upotreba sobstvenih i nabavljenih papirnih otpadaka, kao i upotreba u neograničenim količinama celuloze lišćara.

(6) Konfekcionirani papir formata A3 do A5 mora biti obrezan (refiliran) na stolnom, ı rezaču sa svih strana. Papir u sirovom formatu 2A do 1/2 C uvjek se isporučuje neobrezan. S obzirom da je pisaći papir prema ovom Standardu u formatima većim od A3, B3 i C3 uvek namenjen za dalju preradu (konfekciju), dozvoljava se

"upotreba drugih formata, ako je tako dogovoreno neposredno između kupca i proizvođača. (7) Rizme papira uvek se pakuju omotnim papirom sa svih strana.

Upotreba vodenog znaka, suvog znaka ili drugih znakova ne propisuje se, a isto tako ni smer izrade papira. Obe ove karakteristike sporazumno utvrđuju ugovorom kupac i prodavac. Kada se ugovori stavljanje vodenog ili drugog znaka, onda isti mora da bude takav da je potpuno vidan ili da se barem dobro raspoznaje na listovima papira formata A4.

U slučaju spora između kupca i prodavca u pogledu kvaliteta papira vrši se laboratorijsko ispitivanje i Izdaje se merodavno mišljenje od strane službeno priznate ustanove, odnosno instituta.

Podaci za vlagu i za punilo (red. br. tabele 8. i 10.) navode se samo orijentaciono. Ukoliko papir odgovara syrsi. a pri tome sadržaj vlage i punila se razlikuje od vrednosti navedenih u standardu, u takvom slučaju reklamacijom se

reguliše cena — sporazumno između kupca i prodavaca. U protivnom slučaju sadržaj punila ı vlage obavezni su za _ prodavca.

Upotreba optičkih belila se dozvoljava, mada upotreba ovih sredstava ne opravdava (u potpunosti ili delimično) zamenu upotrebljene slabije beljene celuloze ili nebeljene celuloze za propisanu beljenu celulozu. Stepen žućenja (starenja papira — gubitak propisanog stepena beline) ne sme biti veći nego što je propisano za bezdrvne bele papire (JUS H.N1.377 i JUS H.N1.379 — Metode određivanja naklonosti žućenju i određivanje prisutnosti optičkih belila — u pripremi).

Tolerancije Tolerancije su date u dve vrednosti i to:

a) Za srednjak pošiljke | . · U toleranciji za srednjak su obuhvaćene razlike koje nastaju radi netačnosti u tehnološkom procesu izrade papira, kao i radi razlika u sadržaju vlage, radi nepreciznosti u normalnom radu aparatura za merenje, itd.

b) Za pojedine listove

Tolerancije za pojedine listove su veće od. tolerancija navedenih pod a) i važe za 95 % svih ispitanih uzoraka. Iz toga razloga nije obavezno uzimati ih u obzir za 5 % svih ispitivanih uzoraka (sa ekstremno niskim, odnosno ekstremno visokim vrednostima).

Ove tolerancije su dozvoljene u slučaju kad se iz jedne pošiljke izdvoji dovoljan broj reprezentativnih uzoraka. T aj uslov je ispunjen onda kada se pri uzimanju uzoraka postupi tako da je srednjak rezultata u granicama — 5 % od pravog srednjaka. To se postiže primenom JUS H.N0.511 — Uzimanje uzoraka iz partije papira za određivanje vlage i JUS H.N0.548 — Uzimanje uzoraka iz partije papira za određivanje srednjih osobina (osim vlage).

Kvalitet papira

Papir čitave jedne pošiljke mora biti jednakomerno izrađen i pripremljen za otpremu kupcu. Papir mora biti jednolične složenosti, jednakomerne debljine, bez škuljica, po površini jednoličan što se tiče glatkoće, nezaprljan, bez pruga, itd. Papir mora biti normalno sposoban za pisanje mastilom (tintom) i za brisanje gumicom u normalnim granicama. Papir mora ravno da leži, bez tendencije pojedinih listova za podavijanje ili vitoperenje. Papir mora biti prikladno tvrd i zvučan. iy Papir jedne određene partije, odnosno pošiljke, mora biti jednakomeran u boji, odnosno nijansi, pa su u tom pogledu dozvoljena samo neznatna komercijalno uobičajena O SDB: Isto to važi i za razlike koje katkada nastupaju između gornje i donje strane papira. Papir sme da odstupa u svojim kvalitativnim svojstvima i po izgledu samo neznatno od papira koji se smatra normalnim na tržištu. Papir mora biti sposoban za štampanje formulara i drugih štamparskih proizvoda pod normalnim uslovima: i na normalnim štamparskim uređajima. Papir se ne sme prekomerno prašiti niti sa rubova, niti s površine. Pošiljka papira ne sme da sadrži presavijene ili pocepane listove, kao ni komadiće listova. Ne sme da sadrži druge primese abrazivnih ili hemijski škodljivih materija koje bi mogle uplivisati na upotrebljivost papira pri pisanju ili štampanju. Papir jedne određene pošiljke mora biti tako složen u balama da svi listovi imaju gornju stranu okrenutu u jednom · smeru. -