JUS standardizacija

Pi 7 ay. ua a a " Ki

i:

· STANDARDIZACIJA potrebno je jedno lako loživo ulje od oko 3 "E na 50 "C, bez obzira na krutište koje smije biti i povećano. . Viskozitet od 3 “E na 50 *C dozvoljava pravilno raspršivanje goriva bez prekomjernog predgrijavanja, a to je jedan od preduvjeta za dobro sagorjevanje i za spriječavanje zagađivanja atmosfere čađom.

U nekim zemljama je zakonom protiv zagađivanja vazduha propisana baš ta granica viskoziteta ulja za loženje za centralna grijanja u gradovima. Ova viskozitetna granica dozvoljava upotrebu i destilatnih goriva pa i to daje prednost ovom tipu goriva; odnos vodika prema ugljiku je kod destilata 0,15, dok je kod rezidualnih goriva ovaj odnos 0,12, kalorična vrijednost je veća, a na gorioniku se stvara manje koksa.

Uz sve prednosti ulja za loženje lakog za određene namjene (centralna loženja i manja industrijska postrojenja) ne može se postaviti zahtjev i za niskim krutištem, radi toga što cijena ovom ulju mora biti relativno niska da bi primjena: mogla biti masovna. i

U slučajevima gdje neizbežno treba imati nisko krutište, potrebe treba podmiriti sa uljem za loženje specijalnim (JUS B.H2.430), koje je, naravno, skuplje.

B Specijaln:a ualtyazz a. bojžem'1je Za sada se je ukazala potreba za slijedećim uljima za loženje za specijalne svrhe:

— ulje za loženje specijalno. — ulje za loženje za plinske turbine, — ulje za loženje fluksirano.

U.l1ye:z a 'Lojž e:n,je. s pie al:n:o

Dosadašnje ulje za loženje specijalno (v. tabl. 1.), za koje se kod nas odomaćio naziv »Marina«, zahvaljuje svoj atribut tome što ima dosta nisko krutište i relativno nizak sadržaj sumpora. S obzirom na” ova svojstva, koja ga čine skupljim u odnosu na produkte iste viskozitetne gradacije, masovne proizvodnje, ovo ulje za loženje ima ograničeno područje primjene. Naziv »Marina« za ovo ulje nastao je zbog toga što se ono upotrebljava u mornarici, kad se teži tome da dim sa brodskih dimnjaka što manje zagadi palubu sa sumpornim dioksidom. Naravno, ono isto tako dobro može služiti i za druge svrhe, naročito zato što zbog niskog krutišta olakšava. istovar iz cisterne ı manipulaciju bez prethodnog grijanja, osim kod niskih vanjskih temperatura.

Ulje”zar Foženje za, plin sike. tar bim"e

Ako izostavimo plinovita goriva koja se upotrebljavaju za pogon plinskih turbina i uzmemo u razmatranje samo tekuća goriva, možemo ova klasificirati ovako: — ulje za loženje za plinske turbine, lako (destilat). — ulje za loženje za plinske turbine, teško (rezidualno ulje za loženje). Zahtjev koji se postavlja za ova goriva Jeste, da viskozitet u raspršivaču ne pređe granicu od 100 SSU (2,8 SE) i to zato da bi se osiguralo pravilno raspršivanje. Kod destilatnih ulja za loženje, po pravilu, neće biti potrebno predgrijavanje, jer ı kod niskih vanjskih temperatura (oko —18 "C) viskozitet neće preći propisani viskozitet u raspršivačima. Kod teškog ulja za loženje uvijek će biti potrebno predgrijavanje, što zavisi od karakteristika ovog ulja. Niukom slučaju predgrijavanje ne smije preći temperaturu od 143 "C radi toga da bi se sprečila pojava krekovanja u predgrijaču. Pri maksimalnoj temperaturi predgrijavanja (143 ?"C), viskozitet mora biti manji od 2,8 "E. Slijedeći zahtjev koji se postavlja ulju za plinske turbine je sadržaj pepela, a posebno se postavljaju ograničenja u sadržaju natrija, vanadija, kalcija i sumpora.

Za takvo ulje za loženje za plinske turbine traže se sledeće fizikalno-kemijske karakteristike:

C"SDeČ. teZ: TnuajVIŠS ru ) SL alga.—0; 00 O aa 0 ONA a i DA lladsea a ME OPaP Gi EH? 0,898, S. VISKOZITet 314.000 95. (ST, CO i at a ay 59 aka AC OM ON S AB. Ta 1,020—1,47, Ob ra ORO kan as. OE GA RM kata 1,75—5,85, — temperatura do koje predestilira 90% (tež.), najviše "C .... 357, —SDGpDooy da |yIČĆie i dadov vera Pe: 00 4 ORAO SOJE OON Sa A REC ARJ UR, 0,01, =: SUIHIDOP VA; rarje Od OR a 2 aku ek ara SS Oe ay o BN 2 OVO a o 2,0, —uanadij: ppm:"nahje OGG O: a O O 2 e ara tea ORO U OL air KM 27 1 <=~natrijuwpprarmanjesoOdi2%"2" Sou a ae a ala aa. SAĆA, „fl ali pie Žž; = Kalcij, Dini snažijeı Ode. „MOO Zi i Ok i O RA AL VE 10.

Kod primjene teškog ložulja za loženje za plinske turbine može se često dogoditi da sadržaj metala pređe određene granice. U tim slučajevima potrebno je ulje posebno obraditi. ~

Pošto je tehnika obrade -različita za vanadij i za natrij, obično se, da bi se olakšala praktična primJena, propisuju tri razne specifikacije. : |

Obrada loživog ulja, u cilju da se spriječi korozija lopatica turbine od strane vanadija, sastoji se u dodavanju odgovarajućih aditiva tzv. inhibitora korozije.