JUS standardizacija

POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI RUDARSKIH OZNAKA I SIMBOLA

Potreba za uvođenjem jednoobraznosti u izradi rudničkih planova, kako u pogledu vrste, oblika, veličina i razmera, tako i u pogledu primenjenih oznaka i simbola, osetila se već odavno u našem rudarstvu. Skoro potpuna sloboda koja sada vlada dovela je do toga da danas imamo veliku raznolikost u tom pogledu u našim rudnicima, što svakako otežava rad rudničkim meračkim službama, i može dovesti do teškoća, pa

i do nesporazuma u izvesnim slučajevima. Naročito je u ovom pogledu teško stanje u onim rudnicima gde Je meračka služba poverena isključivo stručnjacima-meračima van rudarske struke. :

Pozdravljajući inicijativu Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, Katedra za rudarska merenja Rudarsko-geološkog fakulteta univerziteta u Beogradu prihvatila je zadatak da prouči ovaj problem i izradi predloge standarda u ovoj oblasti, koji bi najviše odgovarali prilikama i potrebama jugoslovenskog ruđarstva.

Kao rezultat ovog rada izrađeni su predlozi standarda koji obuhvataju 13 najvažnijih grupa i to:

I Tačke i linije merenja

II „Qbeležavanje tačaka merenja u jami

III Jamske prostorije ;

IV Otkopavanje i zapunjavanje

V Istražne bušotine

VI Opasne zone

VII Putokazi

VIII Provetravanje

IX Jamske vode i odvodnjavanje

X Nafta i plin

XI Kosine etaža na površinskom otkopu

XII Izolinije i granice i

XIII Mehanizacija i transportni uređaji

Od ovih predloga danas se stavljaju na javnu stručnu diskusiju grupe predloga navedene pod I, „IE XI Ji IH. i

Kod izrade ovih predloga želelo se u prvom redu da se zadrže+ dalje izvesne, već skoro u svim rudnicima usvojene oznake i simboli, kao i da predlozi budu u skladu sa Pravinikom o tehničkim propisima o rudarskom merenju, meračkim knjigama i rudarskim planovima-koga je doneo Sskretarijat za industriju Saveznog izvršnog veća (Službeni list FNRJ br. 45/60). Uz to, korišćena je sva literatura iz ove oblasti, a naročito najnoviji nemački i sovjetski propisi. . | i

Najzad, napominjemo da nam je težnja bila da kod ovog prvog pokušaja ne idemo u, po našem mišljenju, suvišno detaljisanje. Zbog toga su predlozima standardizovane samo glavne stvari, dok bi se za manje važne detalje i specifičnosti pojedinih rudničkih objekata ostavila izvesna sloboda meračkim službama.

Š Stavljajući ove prve predloge standarda na javnu diskusiju molimo-sve zainteresovane institucije i ustanove, rudnike, kao i sve rudarske stručnjake, da nam svojim primedbama pomognu da ovi predlozi što bolje odgovore svojoj nameni.

Prof. Borivoje Miladinović, dipl. inž. rud. asistent Zorka Obrado\viš-Pejatović, dipl. inž. rudarstva