JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Uređaj za odstranjivanje viška vode sa uzorka, posle izlivanja vode iz apsorpcionog uređaja, prema sl. 4, za pritisak p od 0,5 kp/cm?, sastoji se od jedne ravne podložne ploče (poz. 9, sl. 4), pričvršćene na nepomičnom postolju; u ploču 9 je uglavljena jedna elastična okrugla gumena ploča, prečnika 140 mm (poz. 10). Iznad ploče 9 nalazi se jedna pritisna ploča (poz. 11) koja se može postaviti na podložnu ploču pomoću šarke i jedne poluge sa drškom. Podešavanje poluge i drške s jedne, i prednje naležuće ivice nepomičnog postolja s đruge strane tako treba izabrati, da se može postići sila od oko 75 kp kada se drška pritisne nadole, dok će se zadnja naležuća ivica nepomičnog postolja malo podići. Pritisna ploča 11 je tako izrađena da se na njenoj donjoj površini može uvući upijaći papir prečnika 180 mm (poz. 12) i da se pomeranjem pritisne ploče nadole sinhronizovano položi upijaći papir na uzorak koji leži na drugom upijaćem papiru prečnika 140 mm, postavljenom preko elastične okrugle gumene ploče 10.

2.08 Pomoćni pribor

Potrebno je raspolagati sledećim priborom:

— preciznom vagom, sa preciznošću merenja od najviše 0,001 g,

— sekundomerom,

— graduisanim cilindrom od stakla ili drugog podesnog ma'erijala od 100 ml, sa najmanjom podelom od 1 ml,

— upijaćim papirom, gramature oko 200 g/m?, sa što je moguće ravnijom površinom, da bi uzorak mogao dobro da naleže; na primer, filtrir-papir, debljine 0,4 mm, sa osobinom upijanja vode od 425 g/m? + 25 g/m?i visinom kapilarnog upijanja od 70 do 140 mm/10 minuta.

6 Postupak

6.1 Izvaga se uzorak sa tačnošću 0,005 g (mi) i postavi na gumenu podlogu 3 (sl. 1), stranom koja se ispituje okre” nutom nagore. Cilmndar 1 (sl. 1) namesti se zatim na uzorak i tako pritegne da voda ne može prolaziti između donjeg oboda cilindra i uzorka. U cilindar 1 se ulije naglo (u 1 sekundi) 100 ml destilisane vode od 20 + 1"C i istovremeno pusti u rad sekundomer. Vreme dejstva vode na uzorak mora biti prethodno određeno sporazumom između zainteresovanih strana; ovo vreme mora biti izabrano tako, da voda ne može prodreti na drugu stranu uzorka. Pri dejstvu vode 60 (Kob«o), 120 (Kobo) i 300 (Kob oo) sekundi, vodu treba izliti iz cilindra 10 sekundi pre isteka vremena dejstva, to znači posle 50, 110 i 290 sekundi, a pri dejstvu vode 30 (Kob ao), odnosno 10 (Kobio) sekundi, vodu treba izliti iz cilindra 5 sekundi pre isteka vremena dejstva, to znači posle 25, odnosno 5 sekundi (vidi tabelu). Pri tome vođa ne sme da dopre na površinu uzorka koja se nalazi van okvira cilindra 1. Cilindar se zatim brzo podigne, odnosno odstrani i uzorak postavi sa vlažnom stranom okrenutom nagore na upijaći papir koji se nalazi na ploči 9 (sl. 4) uređaja za odstranjivanje viška vode. Posle tačno 300, 120, 60 ili 30 sekundi (10 sekundi u specijalnim slučajevima), računato od početka dejstva vode, u okviru kojeg se uračunava rad uređaja za odstranjivanje viška vode, proces odstranjivanja vode treba da traje ukupno 2 do 3 sekunde. Uzorci se posle toga odmah izvagaju, sa tačnošću 0,005 g (m»); ovo vaganje se izvodi na taj način što se, posle manipulacije odstranjivanja viška vode, uzorci brzo presaviju jednom ili više puta sa kvašenom stranom okrenutom unutra, u cilju da se onemogući isparavanje apsorbovane vode u njima.

· Pri savijanju mora se proveriti efekat odstranjivanja viška vode. U tom cilju posmatraju se obe strane, odnosno površine uzorka pri osvetljavanju površina pod kosim uglom. Ako se pri tome opažaju odsjaji vode na površinama uzorka, uzorak se odbacuje i uzima dopunski, iz istog izdvojenog komada (tač. 5.2), za novo ispitivanje.

Kao vreme “dejstva vođe 300, 120, 60 ili 30 sekundi (IO sekundi za specijalne slučajeve) važe uslovi ispitivanja navedeni u sledećoj tabeli, pri čemu treba, za kratko vreme dejstva vode, primeniti apsorpcioni uređaj (sl. 2).

________________________________________________________________________________________________—_—_C ——–-—- _—-– – K--–––-- (–_ ––- | _—

Vreme Vreme izlivanja vode iz cilindra računato Vreme ostranjivanja viška vode pomoću dejstva od početka dejstva upijaćeg papira računato od početka dejstva apsorpcije · u sekundama u sekundama

Kob,o 290 | 300

Kob,» 110 | 120

Kobo 50 60

Kobx 25 30

Kobo i | 10

U _______________________L_____L_L_oO_L__L____L____L_Oo_____________|_____________________ _________________

6.2 U slučajevima kada se ispituju površine manje od 100 cm?, taj podatak se obavezno unosi u zapisnik o ispitivanju· 6.3 Ako ne stoji na raspolaganju dovoljno materijala (uzoraka) za ispitivanje, i zbog toga se ispitivanje mora izvršiti na

površini uzorka manjoj od 100 cm?, na primer na površini od 10 cm?, tada treba računati, na osnovu iskustva iz prakse, sa odstupanjima rezultata do oko 15% u odnosu na rezultate ispitivanja sa normalnom površinom uzorka od 100 cmž, pridržavajući se svih drugih uslova propisanih ovim standardom. U takvim slučajevima i za vaganje se mora upotrebiti preciznija vaga, sa tačnošću merenja 0,0005 g.