JUS standardizacija

- i fi

STANDARDIZACIJA

15

5.01

5.02

5.03

5.04 ·

5.05

5.06

5.07

5.08

5.09

5.10

5.11

Napomena: Pod adekvatnim uređajima za zaštitu od prenapona podrazumevaju se odvodnici prenapona sa nelinearnim otporima sa pravilno odabranim nazivnim naponom. Uopšteno se smatra kao zadovoljavajuće, ako je nazivan napon odvodnika jednak proizvodu najvišeg pogonskog napona mreža i koeficijenta uzemljenja. Pošto su nazivni naponi odvodnika prenapona standđardizovani, to se dopušta izbor nazivnog napona odvodnika koji je prvi iznad vrednosti proizvoda u nizu standardnih nazivnih napona.

Najviši pogonski napon mreže, kako je definisan u tač. 2.01 ovog standarda, međutim, ne uzima u obzir povremena povišenja napona koja mogu nastupiti u nenormalnim prilikama, na primer pri iznenadnom isključenju velikog tereta. Ukoliko postoji mogućnost prorade odvodnika u ovakvim prilikama, treba uzeti odvodnik sa višim nazivnim naponom, te njegovom zaštitnom nivou prilagoditi podnosive napone opreme. Izvor odvodnika prenapona sa nelinearnim otporima može se izvršiti na osnovu standarda JUS N.B2.050.

Opšti uslovi ispitivanja U cilju utvrđivanja da li izvestan uređaj odgovara odredbama ovog standarda, uređaj se ispituje podnosivim udarnim naponom i podnosivim naponom industrijske frekvencije. Ova ispitivanja treba da budu koliko je to moguće u skladu

sa sledećim opštim uslovima ovog standarda, mada su dopuštena manja odstupanja u cilju prilagođavanja posebnim karakteristikama dotičnih uređaja, uz uslov da se standardni stupnjevi izolacije ne promene.

Ukoliko posebni standardi za dotične uređaje ne propisuju drugačije, ispitivanje udarnim naponima smatra se kao ispitivanje tipa i vrši se samo u suvom.

Uređaji predviđeni za upotrebu na slobodnom prostoru ispituju se na kiši naponom industrijske frekvencije i ova ispitivanja su ispitivanja tipa. Ispitivanja naponom industrijske frekvencije u suvom su komadna ispitivanja.

Podnosivi naponi industrijske frekvencije i podnosivi udarni naponi, propisani u tabeli, jesu najviši naponi koje uređaji, uz određene uslove ispitivanja, moraju da podnesu bez preskoka ili proboja, odnosno oštećenja.

Pri ispitivanju udarnim naponom, uređaj mora da podnosi udarne talase standardnog oblika, bilo pozitivnog ili negativnog polariteta. Međutim, ako je očito da je ispitivanje jednim od polariteta oštrije, dovoljno je da se ispituje tim polaritetom.

Odgovarajući ali i ograničen broj udara koje uređaj prilikom ispitivanja udarnim naponom mora da izdrži, propisaće poseban standard za dotičnu vrstu uređaja.

Kada se spoljna izolacija ispituje posebno, ispitivanje treba izvršiti sa 5 punih udara određene temene vrednosti. ko u toku tih 5 udara ne nastupi preskok, smatra se da spoljna izolacija uređaja odgovara zahtevima ovog standarda. Ako nastupi više od jednog preskoka, smatra se da uređaj ne odgovara ovom standardu. U slučaju samo jednog preskoka treba izvršiti još 10 udara, pri čemu ne sme nastati preskok. U protivnom, smatra se da uređaj nije u skladu sa ovim standardom. |

Podnosiv udarni napon određen je temenom vrednošću punog talasa standardnog oblika pozitivnog ili negativnog polariteta. Napomena: Opšti uslovi ispitivanja udarnim naponom propisani su u JUS N.A5.502.

Podnosiv napon industrijske frekvencije određen je efektivnom vrednošću naizmeničnog napona koji izolacija prema

zemlji mora izdržati u toku jedne minute. Ukoliko primenjen napon nije sinusoidan, ekvivalentan ispitni napon je

efektivna vrednost sinusnog talasa iste temene vrednosti.

Napomena: Kao i ispitivanje naponom industrijske frekvencije smatra se i ispitivanje uz povišenu frekvenciju od nekoliko stotina Hz i trajanja kraće od jedne minute, kao na primer ispitivanja inđdukovanih naponom transformatora sa postepenom izolacijom.

Za ispitivanja spoljne izolacije, podnosivi naponi važe za sledeće standardne atmosferske prilike: atmosferski pritisak 760 mm Hg (1013 mbar), temperatura vazduha 20 "C, apsolutna vlaga 11 g vodene pare na 1 mž vazduha. Skraćeno: standardne atmosferske prilike 760/20/11. Kada se atmosferske prilike razlikuju od standardnih, podnosive napone treba preračunatina vrednosti koje odgovaraju stvarnim atmosferskim prilikama prema odredbama posebnog standarda za dotičnu vrstu uređaja.

Za utvrđivanje izolacione čvrstoće između zavoja transformatora i prigušnica može biti poželjno i ispitivanje podnosivim udarnim naponom sa ođrezanim talasom. Ovakva ispitivanja propisaće poseban standard za dotične uređaje,

Posebni standardi za pojedine uređaje treba takođe da propišu odgovarajuće metode za otkrivanje grešaka ili oštećenja izolacije u toku ispitivanja.

Veza sa drugim standardima

JUS N.A5.502 — Visokonaponska ispitivanja. Ispitivanje udarnim naponom JUS N.B2.050 — Ventilni odvodnici prenapona. Tehnički uslovi i ispitivanja