JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
7
DK 678. 5/. 8: 620. 1: 535. 683. 1
Plastične mase
Predlog standarda ODREĐIVANJE POSTOJANOSTI BOJE PREMA
— 2;2
3.2
3.3
br. 7908
DNEVNOJ SVETLOSTI
Plastics. Determination of resistance of plastics to colour shange upon exposure to daylight
Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. decembar 1968.
Tekst i slike ovog standarda izrađeni su prema revidiranom tekstu predloga preporuke ISO /TC 61 — Plastične mase DR 757 izdanja 1967. god.
Predmet standarda
Ovaj standard opisuje postupak ispitivanja postojanosti boje prema dnevnoj svetlosti, plastičnih masa-koje su smeštene ispod staklene ploče.
Princip ispitivanja
Epruvete iz plastične mase (u daljem tekstu »epruvete«) izlože se dejstvu svetlosti zajedno sa plavo obojenim trakama stanđardnih uzoraka vunene tkanine (u daljem tekstu »stanđardne tkanine«), propisane u JUS F.S3.020. Postojanost standardnih tkanina je različita, tkanina broj 8 je najpostojanija, a tkanina broj 1 je najmanje postojana prema dnevnoj svetlosti. Posle utvrđenog vremena izlaganja dnevnoj svetlosti upoređuje se stepen promene boje — kontrast između izloženog i neizloženog dela epruvete — sa stepenom promene boje standardnih tkanina. Ocena postojanosti boje se ođređuje prema broju standarđne tkanine koji pokazuje sličan stepen promene boje kao i epruveta.
Kvalitet i intenzitet sunčevih zraka varira na raznim mestima zemljine površine, u zavisnosti od klimatskih uslova, mesta ispitivanja i vremenskih prilika. Primena obojenih standardnih tkanina smanjuje varijacije u oceni postojanosti boje. Preporučljivo je da se zajedno sa plastičnim masama i standardne tkanine izlože istovremeno i na istom mestu uslovima koji su najpribližniji eksploataciji proizvoda. Ponekad, zračenja mogu izazvati i druge promene na epruveti. Ova metoda obuhvata samo posledice promene boje.
Napomena. — Pored izlaganja dnevnoj svetlosti postoje brže aparativne metode sa veštačkim svetlom pomoću ugljenih elektrođa i ksenonske svetiljke.
Oprema Oprema za ispitivanje se sastoji iz:
— kućišta za izlaganje, — serije plavo obojenih traka standardnih uzoraka vunene tkanine, i — sive skale za ocenu promene boje.
Kućište za izlaganje se sastoji iz kutije sa otvorenim dnom, žičanog dna, pravougaonog pokretnog rama za nameštanje epruveta i poklopca. Na gornjoj strani kutije nalaze se otvori za ventilaciju, prečnika 20 mm, a njihovi centri se nalaze na međusobnoj udaljenosti približno 75 mm, a 13 mm iznad gornje površine pregradnih letvi.
Na slici 1 prikazani su delovi kućišta za izlaganje, a na slici 2 izgled i mere rama sa pregradnim letvama za nameštanje epruveta.
Kućište za izlaganje (u daljem tekstu »kućište«) postavljeno je na nogare, i to tako da je niža prednja ivica uzdignuta 760 mm od podloge, a dno kućišta je iskošeno 45" iznad horizontale. Kućište se namešta u otvorenom prostoru i okrenuto je prema jugu u severhoj hemisferi, a prema severu u južnoj hemisferi. N slici 1 .prikazan Je položaj kućišta u severnoj hemisferi, ;
Pri nameštanju kućišta mora se voditi računa da nema nikakvih zaklona koji stvaraju senku na kućištu. Kućište se tako namešta da se ne vidi nikakva prepreka pod uglom većim od 20” u istočnom, južnom ili zapadnom pravcu u severnoj hemisferi; a u istočnom, severnom ili zapadnom pravcu u južnoj hemisferi. Ne sme biti nikakvih prepreka pod uglom većim od 70” u odnosu na horizontalni centar kućišta prema severu u severnoj hemisferi, a prema jugu u južnoj hemisferi.
Dno kućišta je žičana mreža — žičana tkanina sa razmakom otvora od 0,16 mm. Žičanu mrežu drži pravougaoni okvir (pomičan pri čišćenju), a prema potrebi ima i podupirače. Okvir žičane mreže odgovara veličini dna kućišta. Žičana mreža je učvršžena za gornji deo okvira, tako da je njena slobodna površina približno jednaka površini poklopca, izuzev mesta gde su podupirači. Otvori na kutiji su takođe pokriveni žičanom mrežom.
~