JUS standardizacija

Organizacije potrošača razmotriće pregled tehničkih komiteta ISO i TEC koji su od posebnog interesa za potrošače proizvođa široke potrošnje. One će ukazati na predmete koji ih naročito interesuju i daće podatke o njihovom prioritetnom ređu. Potrošači imaju naročitog interesa za metode merenja funkcionalnosti koje su usvojene na međunarodnom nivou i koje će pružiti mogućnosti za paralelna ispitivanja različitih proizvoda.

Posle inicijative ISCA, ISO i TEC, predviđaju obrazovanje novih tehničkih komiteta ili potkomiteta i radnih grupa

_ postojećih tehničkih komiteta. ISCA predviđa razmatranje predmeta kao što su npr. mašine za sečenje trave, dušeci, nameštaj,

dečja kolica, šivaće mašine i kuhinjske peći na gas.

Osim predstavnika ISO i IEC, na zasedanju su učestvovali i sledeći delegati: lord Hanvort i g. D. R. Vikers u ime Međunarodnog centra za etiketiranje, g. M. Kaplan u ime Međunarodne organizacije udruženja potrošača, g. F. Mar u ime Međunarodnog centra za unapređenje kvaliteta, i Dr J. Hajd u ime Međunarodne federacije za snabdevanje.

Za proleće 1970. predviđa se održavanje šireg zasedanja ISCA. Dotle će organizacije potrošača ojačati veze sa odgovarajučim tehničkim komitetima i uzeti aktivnijeg učešća u obradi međunarodnih preporuka koje su od posebnog interesa za potrošače.

(Service d'Information ISO, 24. januar 1969.)

HILJADITA PREPORUKA ISO

Hiljadita preporuka ISO usvojena od Međunarodne organizacije za standardizaciju TSO, predstavlja odlučan korak u razvoju prvog stvarnog međunarodnog sistema jedinica. Racionalan jedinstven sistem jedinica je neophodan faktor u širenju slobodnije međunarodne razmene.

Ovaj dokumenat određuje pravila primene međunarodnog sistema jedinica (jedinice SI) i preporučuje izbor umnožaka i podeljaka ovih Jedinica.

Danas većina zemalja koristi ili sistem »inč-funta« ili varijacije uobičajenog metričkog sistema. Međutim, u skladu sa preporukom XI generalne konferencije za mere i težine održane u 1969. god., 25 zemalja je prihvatilo ili je utoku da zakonski potvrdi jedinice SI kao jedini zvanični sistem za mere.

Ovaj međunarodni sistem jedinica sastoji se iz šest osnovnih jedinica — metar, kilogram, sekunda, amper, kelvini kandela iz kojih su izvedene ostale jedinice da bi odgovarale racionalno jedne drugima. Tako je ustanovljen između izvedenih jedinica odnos vat (Watt), volt, om (ohm), njutn (newton); ovo predstavlja odličnu povezanost, što je osnovno svojstvo sistema. Ovaj sistem pojednostavljuje obračune inženjera i naučnika.

Preporuka ISO/R 1000 rešava teškoće pri primeni ovoga sistema preporučujući na međunarodnom nivou priznati izbor umnožaka i podeljaka jedinica. Ovom preporukom Međunarodna organizacija za stanđardizaciju ISO pruža najbolji izbor i daje uputstvo da se izbegne opasnost koja bi se pojavila kada bi svaka grana industrije pravila svoj sopstveni izbor jer bi tako mogle nastati nezgode i zbrka koja bi stvarala veliku prepreku međunarodnoj razmeni.

Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO podvlači potrebu za izradom serije međunarodnih preporuka za jedinice SI. Ovu meru potrebno je prvenstveno sprovesti u domenu obrazovanja, na svim nivoima, za srednju školu, tehničke škole i univerzitete, ako se želi uspešan prelaz na široko područje korišćenja jedinica SI u industriji i trgovini.

Generalni sekretar Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO G. Olle Sturen predsedavaće Međunarodnoj konferenciji o »Praktičnoj primeni SI jedinicać« koja se održava u Briselu. Konferenciju organizuje »Prođuction Engineering Reseach Association of Great Britain«; predviđa se učešće više hiljada delegata iz svih zemalja sveta.

Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO je nezvanična organizacija, osnovana je 1947. godine »u cilju da potpomaže razvoj stanđardizacije u svetu, da bi olakšala međunarodnu razmenu robe i davanja pomoći i da ostvaruje među-

sobno razumevanje u intelektualnom, naučnom, tehničkom i ekonomskom domenu.

ISO deluje, preko nacionalnih komiteta za standardizaciju u oko 60 zemalja; više od 120 tehničkih komiteta obrazo-

· vanih od međunarodnih stručnjaka uključenih u rad na izradi međunarodnih preporuka za veliki broj raznih oblasti.

Preporuke ISO koje su objavljene u 1968. god. obuhvataju npr. od propisa za ispitivanje poljoprivrednih traktora do tehničkih definicija antimagnetnih satova; od merenja osvetljenosti ekrana aparata za čitanje do uslova funkcionisanja hladnjaka za domaćinstvo; od metođa mehaničkih ispitivanja cemenata do uslova za konstrukciju pilotskih lestvica; od međunarodnog sistema za transliteraciju grčkih slova u slova latinice do uputstva za skladištenje bresaka hlađenjem.

(Service d'Information ISO, 2. april 1969)