JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA.
G. Sturen je napomenuo da je osnovna koncepcija Međunarodne organizacije za standardizaciju, prilikom njenog osni-
· vanja 1947. god., bila internacionalizacija programa nacionalnih standardizacija. Pre desetak godina prvi korak dalje od ove
koncepcije su učinile najmanje industrijalizovane zemlje smišljenim smanjivanjem svoje nacionalne aktivnosti u korist kon-
centracije snaga u oblasti koja je predmet mađunarodne standardizacije. Poslednjih godina i veće industrijalizovane zemlje su počele da se usmeravaju u tom pravcu.
Ms»đunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) treba da bude spremna da izmeni svoju bitnu ulogu. Ona više ne treba da se odnosi kao »četa vatrogasaca koja odgovara na zahteve nacije«. Aktivnost na međunarodnom nivou treba da bude prioritetna.
Vrlo značajan napredak je učinila ova organizacija svojim naprednim sistemom industrijske saradnje. Bitni element za međunarodnu trgovinu, na primer, je mogućnost poređenja osnovnih materijala. Mi ćemo uskoro imati prilike da vidimo da nacije prihvataju i uvode u primenu metode ispitivanja koje su usvojene na međunarodnom nivou kao i potpuno ukidanje velikog broja postojećih nacionalnih standarda. ISO je, osim toga, mnogo doprineo na eliminisanju nesporazuma i olakšavanju ugovaranja između zemalja izradom terminologije na više jezika koja je međunarodno usvojena.
G. Sturen je podvukao potrebu za određivanjem prioriteta u međunarodnoj standardizaciji. Osim toga, on smatra da će oblast građevinarstva biti mnogo aktivnija pošto se naglo internacionalizuje. On takođe zapaža da postoji jedna oblast zanemarena ali od životnog značaja; ISO mora bez odlaganja da preduzme radove o problemima zagađenja vode i vazduha kao i nivoa buke.
(Service d'Information ISO, 26. septembar 1969)
MEĐUNARODNI CENTAR ZA INFORMACIJE U ŽENEVI
Centar za tehničke informacije biće osnovan u sedištu Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO) u Ženevi. Ovaj centar, koji će početi sa radom od 1. januara 1971. god. prikupljaće i rasturaće informacije o svim standardima izrađenim na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Odluka da se sprovede ova zamisao doneta je od strane Saveta ISO na zasedanju održanom u Ženevi od 25. do 27. septembra 1969. god.
Ovaj centar će prikupljati obaveštenja o radovima na međunarodnoj standardizaciji i to ne samo o radovima u krugu same organizacije ISO već i o radovima drugih svetskih organizacija koje sarađuju sa organizacijom ISO. Međunarodni sistem označavanja koji je usvojen i koji se nalazi u fazi usavršavanja omogućiće svim zemljama da na isti način označuju svoje nacionalne standarde kako bi ih uvrstili pod sistem međunarodne organizacije ISO.
Sistem označavanja se zasniva na spisku ključnih reči koje će imati brojnu oznaku da bi se eliminisao problem jezika. Podaci o svim postojećim nacionalnim i međunarodnim standardima koji obraduju različite materije kao što su navoji, mašine za tekstilnu industriju, vazduhoplovstvo, plastične mase, špricevi za injekcije, nuklearna energija i poljoprivredni prehrambeni proizvodi, biće preneti na magnetnu traku da bi se obradili na kompjuteru. Ovakva obaveštenja mogu da budu od velikog značaja za upravne, industrijske, komercijalne i naučne organe.
Razmena informacija već se odvija među mnogim nacionalnim organizacijama za standardizaciju — ovakav centar poboljšaće komunikaciju a naročito u odnosu na male zemlje.
(Service d'Information ISO, 27. septembar 1969. god.)
SVETSKI DAN STANDARDIZACIJE
14. oktobar 1970. god. Savet Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO je usvojio kao »Svetski dan standardizacije« 14. oktobar 1946. god. je datum sastanka Koordinacionog, komiteta za standardizaciju Ujedinjenih nacija (UNSCC) u Londonu, na kome je doneta odluka o osnivanju Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
Ideju da se u 1970. godini praznuje svetski dan standardizacije je dao G. Faruk A Siinter, predsednik organizacije ISO, smatrajući da bi to bio jedan od pogodnih načina da se u 1970. godini obeleži 25-godišnjica Ujedinjenih nacija.
Savet ISO računa na aktivnu podršku svih zemalja članica u cilju propagiranja međunarodne standardizacije što širim publicitetom. Centralni sekretarijat pripremiće sav potreban materijal za ovu svrhu, koji treba da posluži kao koristan podstrek za publikaciju članaka u dnevnim listovima i časopisima kao i reportažu na radiju i televiziji.
(Service d'Information ISO, 3. oktobar 1969. god.)
43