JUS standardizacija

102

STANDARDIZACIJA ara aa aa E ia a aaa a O a a ia i e NE az i O a O TE RT OE LV E IJA *

Pariz ISO/TC 81 Jedinstveni nazivi za pesticide — ISO/TC 122/SC 3 Ambalaža / Tehnički uslovi i metode ispitivanja a transportne ambalaže * sept. / okt. 28—3 Pariz ISO/TC 61 Plastične mase — ISO/TC 106 Materijal i proizvodi za zubarstvo * oktobar 5—9 Štokholm ISO/TC 101 Transporteri i elevatori 5—10 Monte Karlo IEC/TC 47 Naprave od poluprovodnika i mikrostrujna kola 5—10 Monte Karlo IEC/SC 47 A Integrisana mikrostrujna kola · 6—7 Monte Karlo TIEC/SC 2 H Tipovi kućišta i načini hlađenja Ž. 7—9 London ISO/TC 8 Brodogradnja 19—22 London ISO/TC 97/SC 2 Računske mašine i obrada informacija / Garniture znakova i šifre * Varšava ISO/TC 45 Guma * novembar 4—6 Pariz ISO/TC 123/SC 3 Klizna ležišta / Dimenzije i tolerancije

INFORMACIJE ISO

U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).

ISO NASTOJI DA REŠI PITANJE RAZNOLIKOSTI U MERAMA VELIČINA ODEĆE,

Međunarodna organizacija ISO namerava da obrazuje komitet od međunarodnih stručnjaka koji treba da rade na iznalaženju jedinstvenog, sistema za označavanje mera odeće što predstavlja ogroman posao.

Postoji veliki broj sistema ne samo u raznim zemljama već čak i u jednoj jedinoj zemlji. Konfekcionari su došli do tako raznolikog kriterijuma o merama da počinje da se stvara zbrka i kod kupaca i u industriji konfekcije.

Dok jedan proizvođač košulja, na primer, uzima kao meru za dužinu ruke dužinu od sredine zadnjeg dela vrata do manžete košulje, dotle njegov kolega uzima dužinu od manžete do šava na ramenu. Mere za obim kragne i obim preko grudi se takođe postavljaju kao problem.

Iz ovoga proističe ogroman broj načina označavanja artikla konfekcije. Žena srednjeg uzrasta koja često putuje mora se pripremiti da pri kupovini haljine u Engleskoj traži veličinu 38, u Sjedinjenim Američkim Državama veličinu 10, veličinu 42 u Francuskoj, veličinu 46 u Italiji i tako dalje.

Danas međunarodnu trgovinu teško ometa činjenica što ne postoji jedinstveno označavanje koje bi imalo značajne prednosti kako za proizvođača tako i za prodavca i kupca.

Interesantno je napomenuti da žena srednjeg uzrasta ima proporcionalno kraće noge u odnosu na muškarca. Ovo je Jedan od razloga zbog kojih se veličine za žensku odeću ne mogu određivati po istom principu kao muška odeća.

Osim toga, prirodno je da postoje primetne razlike u fizičkim proporcijama tipova naroda u raznim zemljama — Japanac, na primer, je znatno nižeg rasta od Skandinavca, dok germanski tip teži Jačoj konstituciji.

Pre nekoliko godina Britanski savet za razvoj industrije odeće je preduzeo studiju o merama ženskog stasa. Glavni predmet ove studije je bio da se da naučna osnova za sastavljanje tabele mera dovoljno preciznih za primenu u proizvodnji ženske odeće. Uzimanjem mera od 5000 žena moglo se zaključiti da 126 različitih veličina mogu zadovoljiti, dok bi 46 veličina moglo pokriti 80% naroda koji su učestvovali u ispitivanju.

Britanski institut za standarde je objavio u 1963. sistem označavanja odeće koji je sadržavao predloge za mere i nomen-–

klaturu ženske odeće. Danas oko 60% ženske odeće prodate u Engleskoj su označene prema sistemu označavanja BSI, a ostali deo prema ranijim podacima.

Francusko udruženje za standardizaciju (AFNOR) je početkom 1960. uvelo novi sistem klasifikacije veličina odeće sa određenom bojom za svaku veličinu. Sa izvanrednom umešnošću francuski standardizeri su reducirali nove veličine za žensku odeću za dve veličine ispod dotadašnjih i postigli sjajan uspeh. Pošto bez imalo napora dijete, jedna Francuskinja punijeg stasa svrstana je, oštroumnim potezom, u ženu vitkijeg stasa jer je na mesto dotadašnje veličine 44 mogla nositi odeću veličine 40 što Je za nju bilo psihološki ohrabrujuće.

Austrijsko udruženje za standarde (SAA) je izradilo sistem od 40 mera veličina za odeću i donji veš, pri čemu svaka veličina odgovara odnosu visina {težina i data je u 28 mernih veličina koje su polazile od jedne osnovne veličine odeće.

Kuba je nedavno izvršila vlastitu studiju kao uvod u smeru uvođenja metričkog sistema za veličine odeće. Osim toga,

bile su primljene osnovne mere kao što su visina, obim vrata, struk, obim kukova, ženske mere: obim grudi, obim rukava kao i muške mere: obim bokova i dužina koraka.