JUS standardizacija

132

br. 1154 — »Dimenzije papirnih bušenih traka za razmenu podataka, br, 1155 — »Korišćenje longitudinalnih pariteta za otkrivanje grešaka pri predavanju informacija«. IEC/TC 9— Oprema za električnu vuču TEC publikacija 310 — Pravila za transformatore i reaktore za električnu vuču. Prvo izdanje, 1969. Cena 35. — šv. fr. IEC publikacija 322 — Pravila za omske otpornike uključene u strujno kolo vozila sa električnom vučom. Prvo izdanje, 1970. Cena 15. — šv. fr. IEC/TC 25 — Slovni simboli i znaci Terminilogija u vezi slovnih simbola. UpuČeno na saglasnost po šestomesečnom pravilu. Rok za glasanje 30. septembar 1970. IEC/TC 41 — Zaštitni releji TEC publikacija 255-2 — Električni releji. Deo 2: Tempirani releji »sve ili ništać. Prvo

STANDARDIZACIJA o O LO O a O aaa aa aaa aaa aaa aaa a a ER mi 1 OL LR u i LT TO. O

IEC/TC 47 — Naprave od poluprovodnika IEC publikacija 147-3 — Granične vrednosti i glavne karakteristike poluprovodničkih uređaja i opšti principi mernih metođa. Deo 3: Referentne merne metode. Prvo izdanje, 1970. Cena 2i.— šv.fr. IEC/TC 55 — Žice za namofe Dopuna TEC publikacije 251-1: Postupci ispitivanja žica za namote. Deo 4: Ispitivanje žica korišćenih u uređajima za hlađenje Dopuna tačke 16. Upućeno na saglasnost po šestomesečnom pravilu. Rok za glasanje31. avgust 1970. CEE publikacija 3. Propisi za grla sa edisonovim navojem. Dopuna 1. Cena 6,75 din. CEE publikacija 11. Deo 1. Propisi za elektrotermičke naprave za upotrebu u domaćinstvu. Dopuna 1. Cena 9.— din. CEE publikacija 16. Propisi za topljive osigurače tipa D. Drugo izdanje, 1970. Cena

CEE

izdanje, 1969. Cena 60. — švy. fr. 29,25. — din.

INFORMACIJE ISO

U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO).

NAČIN SVOĐENJA GUBITAKA KOD SMEŠTAJA SVEŽIH BANANA I KARFIOLA

Svake godine, rđavi uslovi smeštaja i transporta su uzroci gubitaka bezbroj tona životnih namirnica. Na osnovu dveju novih internacionalnih preporuka ISO-a, u budućnosti gubici kod svežih banana i karfiola treba da budu osetno smanjeni.

Preporuka ISO/R 931 daje usvojeno međunarodno uputstvo za način transporta i smeštaja svežih banana; ona ukazuje na mnogobrojne faktore na koje treba obratiti pažnju ako se želi da voće izdrži tronedeljno putovanje na hiljade kilometara bez kvara. Između ovih faktora naročito treba istaći sledeće: stepen zrelosti, stanje očuvanosti voća, promenu klimatskih uslova odnosno regiona, način provetravanja za vreme smeštaja kao i stepen rashlađenosti i relativnu vlažnost.

Uputstvo za prevoz i smeštaj počinje od žetve do konačnog istovara iz broda i smeštaja u magacin. Gubici su isto tako zavisni od kritične temperature, približnog vremena trajanja smeštaja, kao i od različitih vrsta banana.

Preporuka ISO/R 949 dala je i najbolju metodu za smeštaj svežeg karfiola. Ova metođa propisuje skiđanje glavica karfiola rano ujutru pre no što se cvasti karfiola sasvim razviju (otvore). Pre smeštaja u magacin ne preporučuje se vlaženje (pranje) ni ostavljanje svih listova, već samo onoliko zaštitnih listića koji imaju ulogu da zaštite srce.

Ako su svi napred pomenuti uslovi kao što je temperatura, relativna vlažnost vazduha i provetravanje, poštovani, tada će se trajnost održavanja osigurati za 2—3 nedelje u zavisnosti od sorte karfiola.

(Service d'fnformation ISO, 24. juni 1969)

STANDARDIZACIJA LIMUNA

Ima nekoliko godina od kako se turski limun pojavljuje u prodaji na hamburškom tržištu (Nemačka) i to po mnogo nižoj ceni od limuna talijanske proizvodnje. Treba naglasiti da kvalitet OVOB VoOća ništa ne zaostaje za kvalitetom voća pomenutog konkurenta; razlika je samo u tome, što talijanski limun zadovoljava nacionalne norme kvaliteta. Stoga su se Turci odlučili, da za agrume, svoje norme kvaliteta podese prema kvalitetu za izvoz, pa je firma »Mersin« preuzela inicijativu da ove turske norme saobrazi sa normama za izvoz. : Na taj način standardizacija podiže ovoj robi cenu koja po sanduku dostiže 1 D.M.štou procentima izraženo iznosi 7%.

Poneki kupci prelaze prećutno i pristaju da plate veću cenu za voće garantovanog kvaliteta nego li da kupe jeftinije slabo, oštećeno voće.

Ova razlika u ceni gubi se kroz standardizaciju limuna.

Evo primera praktične koristi od standardizacije, izvučenog iz dokumenta koji je sređen od strane centralnog sekretarijata ISO-a. U želji da se putem sporazuma pojedinih proizvodnih regiona zainteresovani korisnici upoznaju s postignutom tehnologijom u Africi, predlaže se da se održi sastanak u Adis Abebi između 8. i 18. decembra. Ovaj susret organizuje Ekonomska komisija za Afriku pri Ujedinjenim Nacijama.

Dokument o kome je reč, nazvan »Standđardizacija«, treba da obavesti javnost o normama kvaliteta i tehnološkom napretku zemalja u razvoju, što je skopčano s razmenom roba i unapređenjem standardizacije u ovim zemljama.

ISO predviđa jednu posebnu kategoriju okupljanja članova, tj. članove dopisnike, namenjenu zemljama koje još nisu razvi: svoju nacionalnu standardizaciju. ISO u ovom trenutku računa s deset članica dopisnika (Barbada, Kipar, Hong Kong, Kuvajt, Kenija, Madagaskar, Malta, Sirija i Tunis) sa najviše 55 članova komiteta koji će predstavljati 60 zemalja.

(Service d'Information ISO, 5. decembar 1969)