JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Mađarska delegacija postavila je zahtev, da se na narednom zasedanju razmotri još jedna metoda za brže određivanje benzojeve kiseline uz prisustvo benzojeve kiseline i da se rezultati ovih ispitivanja uz predlog saopšte na sledećem zasedanju.

14. tačka dnevnog reda bila je metoda određivanje sorbinske kiseline, na kojoj je radila Francuska, a i izvestilac je bila Francuska. Posle diskusije metada Je prihvaćena a tekst će se dostaviti sekretarijatu ISO/TC 34 na usvajanje kao zvanična metoda.

15. tačka dnevnog reda bila je metoda određivanja olova, izvestilac je bila Čehoslovačka.

Posle opširne diskusije, zaključeno je, da se na osnovu primedbi izradi novi predlog na bazi dokumenata 174, 175 i 176 i da se ovaj predlog razmotri na sledećem zasedanju, pa ukoliko ne bude naknadnih primedaba, pošalje na usvajanje sekretarijatu ISO/TC 34.

16. Određivanje esencijalnog ulja ucitrus plodovima, prihvaćeno je na zasedanju s tim, što će se učiniti izvesne izmene, izvestilac Francuska.

17. Određivanje rastvorljivih materija piknometrijski ı refraktometrijski.

Metoda za određivanje suve materije refraktometrijski prihvaćena Je sa izvesnim manjim izmenama. Metoda određivanja suve materije piknometrijski, treba da se koriguje na osnovu primedbi i da se nova verzija dostavi sekretarijatu radne grupe 3 do 30. 09. 1973. godine i biće razmotrena na narednom zasedanju.

U okviru ovog zasedanja kao posebna tačka dnevnog reda bilo je ı razmatranje mogućnosti i potreba povezivanja ove radne grupe sa drugim internacionalnim organizacijama koje se bave standardizacijom metoda za ispitivanje voća i povrća i njihovih prerađenih proizvoda. Posebno su istaknute organizacije Codex Alimentarius AOAC, IUPAC i internacionalna organizacija za vino OIV.

Na zasedanju Potkomiteta ISO/TC 34/SC 3 bilo je reči i o nacrtu uzimanja uzoraka prerađenog voća ı povrća na kome je radila Jugoslavija. Ovaj nacrt nije mogao biti završen, pa je Jugoslovenskoj delegaciji stavljeno u zadatak da nakon konsultacije u svojoj zemlji odgovori internacionalnoj organizaciji ISO pozitivno ili negativno do kraja 1972. godine.

Mađarska delegacija prihvatila je da ovu metodu uradi u zajednici sa Jugoslavijom, s obzirom na blizinu. Ukoliko se Jugoslavija ne prihvati da radi dalje na ovoj metodi, mađarska delegacija uzima na sebe obavezu da metodu izradi sama.

Na zasedanju Potkomiteta su postavljeni naredni zadaci i to: Da se izradi predlog standarda metoda za određivanje šećera po Lein-Ejnonu rutinska metoda, pored metode po Bertranu i Luf Šorlu. Ovaj dokument prihvatila je da izradi Engleska.

Na predlog Portugalije usvojeno je, da se pristupi izradi predloga standarda metoda za određivanje kiselina: vinske, limunske, jabučne i mlečne. Predlog standarda treba da obuhvati pored volumetrijskog i određivanje pomoću gasne hromatografije. Ovaj predlog prihvatila je da izradi Engleska do kraja 1973. godine.

Dogovoreno je da se sledeći sastanak potkomiteta SC 3 održi u maju 1974. godine u Poljskoj.

Na ovim zasedanjima radnih tela Tehničkog komiteta ISO/TC 34 — »Poljoprivredni prehrambeni proizvodić, odnosno potkomiteta SC 3 i radne grupe 3 prisustvovale su delegacije sledećih zemalja: Bugarske, Čehoslovačke, Francuske, Mađarske, Indije, Holandije, Poljske, Portugalije, Rumunije, Jugoslavije, Kanade, Vel. Britanije, Internacionalne organizacije OIV.

Zasedanje je održano u vremenu od 18. do 21. 09 u Budimpešti u hotelu Gellertter 1 Budimpešta, Mađarska.

U nastavku zasedanja održano je ı deseto plenarno zasedanje komiteta ISO/TC 34 — »Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi«, 22. 09. 1972. godine u Budimpešti, Mađarska. Posle otvaranja plenarnog zasedanja od strane Sekretarijata ISO/TC 34 koji drži Mađarska, za predsedavajućeg je izabran profesor Dr J. Holo (Hollo) predstavnik Internacionalne organizacije JUPAC.

Nakon usvajanja dnevnog reda prešlo se na podnošenje izveštaja Sekretarijata o proteklom radu od zadnjeg zasedanja, dokument 34 N 683.

Izvestioci po ovoj tački dnevnog reda bile su radne

grupe: a) 34/GT 2 — Analiza

bj) 5.2 — Zrna ı plodovi uljarica

Cc) SC: 3 — Voće ı povrće ı prerađeni proizvodi d) SC 7 — Začini

e) SC 8 — Stimulansi

Izvestioci po ovoj tački dnevnog reda bile su radne grupe koje su radile odvojeno do desetog zasedanja.

a) 34/GT |! — Uzimanje uzoraka

b) 34/GT 3 — Određivanje sirove celuloze c) SC.1 — Sredstva za reprodukciju d) SC 4 — Žitarice i mahunjače e|DSĆ,-5, — Mleko i mlečni proizvodi f) SC 6 — Meso ı proizvodi od mesa.

Deveta tačka dnevnog reda bio je izveštaj redakcije Komiteta ISO/TC 34. »Standardizacija proizvoda namenjenih ishrani životinja«.

Diskusija po izveštaju sekretarijata ISO/TC 34 i njegovih potkomiteta ı naredni program rada. Korišćenje ISO metoda uzimanja uzoraka u dokumentima komisije Codex Alimenarius.

Razno. .

Vreme ı mesto sledećeg, zasedanja.

Usvajanje rezolucija.

Zatvaranje zasedanja.

Dogovoreno Je da se doneti zaključci sa ovog zasedanja naknadno dostave, a da se sledeće plenarno zasedanje održi u Holandiji 1974. godine.

Na plenarnom zasedanju Tehničkog komiteta ISO/ /TC 34, prisustvovale su delegacije: Bugarske, Čehoslovačke, Francuske, Mađarske, Indije, Holandije, Poljske, Portugalije, Rumunije, Kanade, Velike Britanije, SSSR, Jugoslavije, AOAC (Kanada) ICC, FAO, FAO/CAC, JUPAC.

Anica Ratković, dipl. ing. Jugoslovenski zavođ za standardizaciju Beograd

Dr Gordana Niketić

Poljoprivredni fakultet, Zemun

297