JUS standardizacija

5.23

5.24 5.241

5.242

5.243

5.25

Proveravanje otpornosti prema bubrenju

Iz svakog uzorka uzima se po 2 komada tako da se može iseći epruveta površine 10 cm? i to iz spoljašnje i unutrašnje obloge gume različitih creva. Pri pripremanju epruveta tkanina se mora otkloniti. Ovo se vrši pažljivim glačanjem brusenjem niti i otiska niti. Treba izbegavati zagrevanje gume pri brusenju.

Na prednji način pripremljena epruveta treba da ima zapreminu oko 2 cmš. Bubrenje se vrši u uređaju prikazanom na slici 2.

Ispitivanje bubrenja epruvete se izvodi u reakcionom sudu — bombnoj cevi koja je napunjena tečnim gasom preko uređaja za doziranje koja služi kao oslonac za učvršćivanje bombne cevi pomoću zavrtnjeva za nosač ove aparature. Odnos zapremine uzorka i tečnog propana treba da iznosi oko 1:50.

Potpuno zaronjavanje epruvete u tečan propan obezbeđeno je punjenjem reakcionog suda tečnim propanom do polovine visine suda. Epruveta se u toku 72 časa drži u trgovačkom propanu prema JUS B.H2.134 na 20+2 "C i unutar 3 minuta izmeri se porast mase. Posle daljih 48 časova epruveta se ostavi da stoji — odleži na 40+2 "C na vazđuhu i zatim 2 sata na 20+2 "C i odredi se promena tvrdoće u odnosu na vrednost pre bubrenja i gubitak mase u odnosu na vrednosti pre bubrenja.

Ispitivanje i izračunavanje rezultata vrši se u skladu sa postupcima propisanim u JUS G.S2.129.

Ispitivanje opitnim vodenim pritiskom i na nepropustljivost vazduha

Od isporuke creva do 500 m uzima se iz dva uzorka dužine 1,5 iz različitih koturova creva i iz njih se pripreme najmanje 3 epruvete za ispitivanje opitnim vodenim pritiskom i na nepropusnost vazduha.

Ispitivanje opitnim vodenim pritiskom vrši se prema JUS G.S3.103, pritisak propisan u tabeli 2 uzorci moraju izdržati u trajanju od 5 minuta.

Posle ispitivanja prema tač. 5.242 kroz crevo, potopljeno pod vodom, propušta se vazduh bez ulja i masti (filtrom prečišćen). Ispitivanje se vrši pritiskom vazduha propisanim u tabeli 2 u toku 15 minuta. Pri prednjem ispitivanju uzorci treba da potpuno zaptivaju i da na površini creva ne dođe do stvaranja mehurova.

Ispitivanje zapaljivosti

Uzorak creva se 5 sekundi zagreva prema slici 3 sa bezbojnim (redukcionom) plamenom, bunzenovim plamenikom sa potpunim sagorevanjem. Prečnik cevi plamenika je 10 mm, a predviđen je za opterećenje gasa od 1600 kcal/h. Donja ivica uzorka, koja je postavljena horizontalno, mora da bude udaljena 10 mm od vrha unutrašnjeg konusa

plamena. Pet sekundi posle uklanjanja plamenika ne sme uzorak više da gori sa plamenom. Creva iz plastičnih masa koja su opletena treba ispitivati sa i bez opleta.

1 = bunzenov plamenik 2 = unutrašnji prečnik Označavanje

Na svakom metru creva odnosno na svakom komadu prema tač. 3.21 moraju biti sledeće oznake:

X ajb- Z d-p -- JUS C.C6.031

gde je:

X = oznaka proizvođača

a = kvartal (nije obavezan)

b = godina proizvodnje (samo poslednje dve brojke) d = unutrašnji prečnik

p = radni pritisak u at.

Oznake moraju biti u boji prema tabeli 1.

203