JUS standardizacija
222
informacije ISO
U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije
za standardizaciju (ISO).
— merenje zvučnih udara
Međunarodna organizacija za standardizaciju — ISO nema moć da zaustavi ili da propusti zvučne udare prouzrokovane avionima koji lete nadzvučnim brzinama. Međutim, ISO je pripremio novi standard koji obezbeđuje osnovne principe za merenje ove pojave.
Dokument je izrađen u uskoj saradnji sa Međunarodnom organizacijom za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) i formalno je usvojen od strane 24 zemlje*; nijedna zemlja nije izrazila svoju nesaglasnost.
Pošto je problem merenja ovih kompleksnih zvučnih stanja međunarodni, logično je da treba da bude korišćena jedna univerzalna metoda. Na taj način merenja koja se vrše u različitim zemljama i pod različitim uslovima mogu se porediti i integralno analizirati.
Međunarodni standard ISO 2249 razmatra naučno merenje i opisivanje vremenske zavisnosti pritiska zvučnih udara, koje su pogodne za izračunavanje njihovih uticaja na ljude, građevine, životinje i na karakteristike nestabilnih terena. Intenzitet udara smanjuje se sa povećanjem visine na kojoj leti avion, ali bočno rasprostiranje postaje proporcionalno veće. Gospodin LUNDBERG, švedski stručnjak za aeronautiku, tvrdi da će udarni talasi koji potiču od aviona koji leti brzinom od oko 2900 km /čas, pogoditi svaku tačku unutar »tepiha udara« širokog 80 do 130 km, duž celog puta letenja.
ISO-dokument daje usvojene definicije specijalne termino logije, kao što su »Priraštaj upadnog pritiska«, »Koeficijenat refleksije od zemlje«, »Vremenski interval izmeđuprvog i poslednjeg udara«. On, takođe, određuje sistem za merenje i opremu; principe analize; uslove okoline; i instrukcije za instaliranje mikrofona.
Standard ISO 2249 je urađen od strane Tehničkog komiteta ISO/TC 43, koji je sastavljen od međunarodnih stručnjaka za akustiku. Ovaj komitet je izdao oko 20 međutnarodnih standarda koji obrađuju datu problematiku u različitim vidovima kao što su: standard za visinu muzičkog tona; metode merenja buke koju stvaraju vozila; određivanje zvučne izolacije za stambene zgrade; registrovanje buke od aviona oko aerodroma; procenjivanje izlaganja okolnoj buci u smislu čuvanja čula sluha. Pripremaju se predlozi standarda koji će razmatrati specijalne probleme buke koja potiče od šinskih vozila; brodova i izračunavanje uticaja buke na čoveka.
*4ustrija, Belgija, Čehoslovačka, Danska, Francuska, Nemačka, Mađarska, Irska, Izrael, Japan, Koreja, Holandija, Novi Zeland, Norveška, Poljska, Rumunija, Južna Afrika, Švedska, Švajcarska, Turska, Engleska, SAD i SSSR.
Naučna merenja zvuka su, naravno, samo jedan vid problema. Takva merenja moraju biti razmatrana u vezi sa daleko kompleksnijim stvarima što je merenje buke koju stvaraju avioni.
Posle svega, vrlo glasna muzika može da pruži veliko zadovoljstvo, dok jedva merljivi zvuk može mnogo da smeta. Poznato je, takođe, da nam se čini, da deca drugih ljudi prave veću buku nego naša sopstvena. Drugim rečima, ono što pravi buku više je pitanje za psihologe nego za stručnjake za akustiku.
ISO New Service, 3 April, 1973
— novo ISO uputstvo za merenje uticaja buke na čoveka
Kako se mogu meriti oštećenja prouzrokovana bukom na osnovu fizičkih merenja? Problem je tako složen da znanje kojim danas raspolažemo dozvoljava samo vrlo približno rešenje.
Zaista, merenje buke koja se prenosi vazduhom i izračunavanje njenih uticaja na čoveka, vezano je sa mnogo problema. Npr. osetljivost prema oštećenju sluha prouzrokovanog izlaganjem buci je vrlo individualna i ne može se predvideti u svakom slučaju.
Međutim, dozvoljeni nivo buke mora biti spušten u fabrikama, u okolini aerodroma, u blizini bolnica i na drugim mestima. Da bi se pomoglo onima koji se bave ovom teškom oblašću, ISO je izdao novo uputstvo. Dokument, međunarodni standard ISO 2204, daje u glavnim crtama neke osnovne probleme u vezi sa merenjem buke i izračunavanjem njenog uticaja na čoveka, i prikazuje izvode metoda koje su u opštoj upotrebi.
Tehnički komitet sastavljen od međunarodnih stručnjaka za akustiku (ISO/TC 43), koji je izdao Ovo uputstvo, dozvoljava da metode koje su opisane u pomenutom dokumentu nisu kompletne u nekom pogledu, i da bi trebalo da ih dalja i buduća istraživanja usavrše. Komitet, isto tako, mnogo preporučuje, u nameri da se izbegne nepotrebno umnožavanje i dupliranje, da se radi i u istraživanju i u praksi zasniva na metodama opisanim u novom međunarodnom standardu.
Stručnjaci iz 25 zemalja aktivno učestvuju u rađu Komiteta ISO/TC 43, koji je do danas izdao 19 međunarodnih standarda i pripremio još osam predloga standarda.
Ukupni broj objavljenih ISO standarda u svim oblastima sada prelazi 2400.
ISO New Service, 29 Maj 1973