JUS standardizacija
284
predlog standarda za veštačke zube
ISO vrlo aktivno rađi predlogu međunarođnog standarda koji se odnosi na veštačke zube: »Specifikacije i ođdgovarajuće metode ispitivanja za zube napravljene od sintetskih smola koje se uputrebljavaju za izrađu zubarskih proteza«. Predložen standard (DIS 3336), čini sastavni deo skupine u kojoj su skoncentrisani materijali, instrumenti i zubarski ap:rati. Ti standardi garantuju da korišćeni materijali za veštačke zube ispunjavaju zahteve mođernog. zubarstva.
Na primer, zubi ne treba đa prouzrokuju bilo kakvo đraženje ili dugotrajnije oštećenje fkiva usta sa kojim su u kontaktu. Oni ne smeju da imaju greške koje mogu škoditi u njihovoj upotrebi; treba da postoji mogućnost njihovog ponovnog poliranja, kako bi površina zuba dobila poncvo početni sjaj, koristeći se uobičajenim metođama poliranja ili držeći se svih posebnih instrukcija proizvođača. Zubi treba da budu otporni na krivljenje i na pucanje posle potapanja u epruvete napunjene vodom, koja je držana na 100 "C u trajanju od 3 sata. Osim toga, dozvoljava se samo lagana izmena boje
osvrt na rad ISO/TC 45 »guma i proizvodi od gume« u toku 1973. godine
Rad Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), Tehnički komitet guma i proizvodi od gume (TC 45) je jako obiman i aktivan zahvaljujući velikom zalaganju većine članova ISO/TC 45 u pojedinim radnim grupama i njihovim podgrupama.
Sekretarijat ISO/TC 45 drži Velika Britanija — Institut za standardizaciju. Aktivni članovi su sledeće zemlje: Australija, Austrija, Belgija, Brazil, Bugarska, Kanađa, Čehoslovačka, Egipat, Francuska, Sav. Rep. Nemačka, Mađarska, Indija, Italija, Malezija, Holandija, Poljska, Rumunija, Španija, Sri-Lanka, Švedska, Švajcarska, Tajland, SSSR, Velika Britanija i USA.
Članovi posmatrači su sledeće zemlje: Čile, Kolumbija, Danska, Finska, Grčka, Iran, Irska, Izrael, Japan, Dem. Rep. Koreja, Rep. Koreja, Južnoafrička Unija, Singapur, Turska i Jugoslavija.
Sekretarijat Radnih grupa (WG) i njihovih Podgrupa (TG) vode eksperti sledećih zemalja:
WG 1 — Hemijska ispitivanja; sekretarijat drži SAD —d Američki nacionalni institut za stanđardizaciju. Ova radna grupa ima 4 podgrupe (TG): TG — Identifikacija polimera; sekretarijat ove podgrupe drži Italijanski zavođ za standardizaciju. TG — Analize tragova; sekretarijat ove podgrupe vodi Ured za standarđizaciju Sav. Rep. Nemačke.
(teško primetna) posle izlaganja od 24 sata mešanom svetlu sijalica sa užarenim vlaknima: i živinih sijalica.
Drugi tehnički propisi su specificirani u predlogu stanđarđa koji sadrži detaljna uputstva za laboratorijske tehničare. Predlog internacionalnog stanđarda (DIS) 3336 je delo tehničkog komiteta ISO, sastavljenog: od međunarodnih eksperata (ISO/TC 106) koji su izradili internacionalne standarde za zubarstvo, a koji se odnose na bušilice i instrumente za rezanje i specifikacije za legure za zubarsko zlato, amalgame, zubarske inley· voskove, zubarske cemente silikatne i zinkfosfatne, proizvode za ulaganje na bazi agar-agara i alginata i plastične kompozicije za osnove zubarskih proteza.
Predlozi sadržani u ISO/DIS 3336 podneti su na diskusiju nacionalnim institucijama za standardizaciju 59 zemalja, članica ISO komiteta. Dokumenat može da bude izmenjen u svetlu komentara ili Jasno izloženih primeđaba.
(ISO Press Service, May 1974)
TG — Antioksidanti, identifikacija i određivanje; sekretarijat ove podgrupe vodi Američki nacionalni institut za standardizaciju.
TG — Uljni dođaci; sekretarijat ove podgrupe vodi Američki nacionalni institut za standardizaciju. WG 2 — Lateks; sekretarijat drži Velika Britanija — Britanski institut za standđarđizaciju.
WG 3 — Sirovine za industriju gume; sekretarijat drži
Holandski institut za standardizaciju.
Ova radna grupa ima 4 podgrupe:
TG — Prirodni kaučuk (NR); sekretarijat ove podgrupe vođi Holandski institut za standardizaciju. TG — Sintetički kaučuk (CR); sekretarijat ove podgrupe vođi Američki nacionalni institut za standardizaciju.
TG — Čađ i drugi dodaci, sekretarijat ove podgrupe vodi Holandski institut za standardizaciju. |
TG — Merači umrežavanja-vulkanizacije (CM); sekretarijat ove podgrupe vodi Ured za standardizaciju Sav. Rep. Nemačke.
WG 4 — fizikalna svojstva; sekretarijat drži Institut za standardizaciju Indije. Ova radna grupa ima 7 podgrupa: TG — Propustljivost vulkanizovane gume prema isparljivim tečnostima i sekretarijat ove