JUS standardizacija
Bitno je da se Jasno odredi uloga ISO i svih organizacija, pa je generalni sekretar ISO (gospodin Olle Sturen) u svom pozdravnom govoru na zasedanju COPANT-a i ASMO-a podvukao činjenicu da ISO i regionalne organizacije za standardizaciju nisu konkurentne, već se dopunjuju i svaka od njih ima svoje tačno definisane dužnosti.
— Donošenje standarda postaje međunarodna stvar, kazao je gospodin Sturen. Raste bruj međunarodnih standarda koji se direktno koriste svuda i na svim nivoima.
— Neko može da predloži da donošenje standarda za proizvode treba da bude na regionalnom nivou, nastavio je gospodin Sturen, pošto zemlje u datoj oblasti normalno žive pod sličnim klimatskim i drugim uslovima. Naravno, lako je naći suprotne dokaze: Malezija i Brazil imaju skoro identične klimatske uslove mada se nalaze u potpuno različitim delovima sveta, dok SAD i Meksiko pripadaju istoj oblasti, a imaju potpuno različite industrijske tradicije. Zadatak ISO, najzad, mora biti da obezbedi takve standarde koji će biti podesni za sve zemlje sveta. Svakako ne postoje razlozi da ISO ne donese jedan standard npr. za subtropske oblasti, a drugi za ostale delove sveta. Prema generalnom
standardi u nuklearnoj tehnici
Članak Mr J. W. Landisa Predsednika grupe za energetiku udruženja za atomsku energiju.
Moja poruka je sasvim jednostavna i može se sumirati kroz ova tri stava:
— Energetska kriza je prisutna.
— Nuklearna energija je stvarnost.
— Mi kao nacija možemo se potpuno koristiti prednostima nuklearne energije u rešavanju naših energetskih problema samo ako budemo nastavili da podržavamo donošenje standarda u nuklearnoj tehnici.
Preko 1 200 standarda stoje na raspolaganju za upotrebu za dizajn, proizvodnju, konstrukciju, ispitivanja, rad, rukovanje i opremu u nuklearnoj tehnici.
Drugih 600 standarda su izrađeni specijalno u vezi sa Pprimenom nuklearne energije.
Više od 10.000 saradnika Je angažovano na ovom poslu. Najveći broj ovih ljudi dobrovoljno sarađuju uz podršku industrije i države.
Oko 1 500 novih ili revidovanih standarda su potrebni industriji koja radi u oblasti nuklearne tehnike.
Programi koji se ostvaruju u toku jedne godine koštaju oko 30 miliona dolara, a 80% od ovih sredstava je angažovano u industriji,
431
sekretaru, regionalne organizacije za standardizaciju treba da se koncentrišu na primenu standarda. Glavni cilj regionalnih organizacija treba da bude osiguravanje korišćenja i primene ISO standarda u celoj regiji na isti način. — Sa takvim prilazom, njihov rad neće ometati ni na koji način pokušaje da se izrade standardi na svetskom nivou. Naprotiv, takva podrška je neprocenjiva za ISO, rekao je gospodin Sturen. Bilo je takođe podvučeno da regionalne organizacije mogu igrati značajnu ulogu u udruživanju sredstava svojih članica kao i u učestvovanju u tehničkom radu ISO. U okviru rada regionalnih organizacija, zemlje članice mogu odlučiti da pošalju samo jednu nacionalnu delegaciju na neko zasedanje ISO, pa onda ova nacionalna delegacija može predstavljati ostale članice te oblasti. — Sa takvim pristupom, što znači da regionalne organizacije treba da se koncentrišu na primenu međunarodnih standarda i na udruživanje izvora unutar svojih članica, dok ISO treba da se koncentriše na donošenje standarda, mi možemo postići optimalni rezultat sa ograničenim sredstvima i to svi moramo prihvatiti, zaključio je gospodin Sturen.
(ISO Bulletin, September 1974)
Područja najvažnijih angažovanja su:
— Bezbednost
— Osiguranje kvaliteta
— Operativnost, održavanje, pouzdanost
— Položaj i životni uslovi
— Proizvodnja materijala, prerada otpadaka, odgovornost, obezbeđenje, transport
— Rukovanje otpacima.
Svi ovi standardi prošli su kroz ANSI-sistem usklađivanja koji uključuje i vrem» potrebno za primedbe i javnu diskusiju. Po mom mišljenju ne postoji drugi put koji bi zadovoljio mnogobrojne grupe koje glasno zahtevaju strogo pridržavanje propisa koji se odnose na sredstva i rad u nuklearnoj tehnici.
Američka nacionalna organizacija za standardizaciju (ANSI) je zaslužila puno priznanje od strane industrije zato što je | pored mnogih teškoća koje prate nove tehnologije uspela da zadovolji odgovarajuće zahteve u vezi sa nuklearnom tehnikom. 4
Ako industrija koja radi za nuklearnu tehniku radi uspešno, za to treba da zahvali Američkom nacionalnom institutu. za standarde. .
Bilten ISO Ne. 10/1974