JUS standardizacija

standardizacija u oblasti

obrade informacija Mirko Ristić, dipl. inž.

Problematika standardizacije u oblasti automatske obrade informacija veoma je kompleksna. Snažan razvoj industrije proizvoda ı opreme za obradu informacija nametnuo je za rešavanje sve složenijih zadataka upravljanja bezuslovnu potrebu za intenzivnijom standardizacijom i u toj oblasti — posebno standardizacijom sistema kompjutera, opreme, uređaja ı medija (nosilaca) podataka. (Slika 1 prikazuje u najgrubljim crtama tok toga Tazvoja.)

Za sada se rad na standardizaciji u oblasti automatske obrade informacija u svetu odvijao uglavnom u tri osnovna pravca:

Prvi zadatak Je održavanje saradnje sa svim grupacijama zainteresovanim za efikasnu i ekonomičnu razmenu podataka i za kompjuterske programe, koji se izvode sadašnjim sistemima informacionih procesa i koji će se izvoditi između sadašnjih sistema 1 onih koji će se projektovati u budućnosti.

Nekadašnji tipovi sistema informacionih procesa razvili su se u kompleksnije i raznovrsnije u pogledu izvedbe i načina korišćenja. Koncepcije sistema dobijaju sve veći značaj ı sve više se vezuju za standardizaciju. Nove tehnologije, nalazeći široku i brzu primenu, stvorile su nove 1 različite zahteve u pogledu standardizacije, posebno i zbog mogućnosti širenja pojava nedovoljno zrelih rešenja ili drugih nepoželjnih pojava.

Prema tome, može se reći da će postojati stalna potreba za kooperacijom raznih grupacija zainteresovanih za razmenu informacija u sistemima na nacionalnom ı međunarodnom nivou.

Drugi zadatak je povećavanje nacionalne i međunarodne tržišne moći i upotrebe veka trajanja opreme 1 sistema obrade podataka.

Postoji stalna rastuća potreba za internacionalizacijom u poslovanju sa obradom podataka. Sistemi obrade informacija, i produkti tih procesa, ubrzano se razvijaju na svetskom tržištu i stvaraju potrebe za međunarodnom koordinacijom, i sa različitih aspekata postavljaju specijalne zahteve za standardizacijom. Zamenljivost i kompatibilnost procesa i opreme, koji se postižu standardizacijom, treba da produže vek te opreme i prošire njeno tržište, kao ı da olakšaju održavanje opreme i pružanje njenih usluga.

Treći zadatak je uočavanje potreba i razvijanje standarda neophodnih za ostvarenje napred istak-

nutih ciljeva, blagovremeno ı uz minimalne opštedruštvene troškove.

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) obavlja svoju funkciju na ovom području preko svojih tehničkih komiteta TC 97, TC 95 ı drugih komiteta koji su s njima u vezi, i u svom radu sarađuje sa brojnim nacionalnim standardizacijama i raznim priznatim organizacijama i institucijama. Komitet TC 97 je do sada izradio oko 56 međunarodnih standarda ı preporuka.

Komitet TC 97 je radio na sledećim osnovnim područjima:

Područje fizičke opreme »hardware«

Ovo područje obuhvata:

— standardizaciju medija koji nose informacije u mašinski razumljivom obliku (za mašinsko čitanje), 1 nosača u vezi sa tim medijima, kao što su koturovi, magacini i dr.

— standardizaciju znakova pisanih u obliku razumljivom za čoveka, za korišćenje na ulaznim 1 izlaznim jedinicama ı u razmeni informacija između raznih oprema koje vrše njihovu obradu. Ovde je uključeno optičko raspoznavanje znakova, raspoznavanje magnetski zapisanih znakova, ı mašinsko raspoznavanje mašinski otkucanih znakova ı rukom zapisanih znakova, i mašinsko čitanje markacija (zabeleženih oznaka).

Područje programa postupaka, pravila, i mogućne dodatne dokumentacije »software«

Ovo područje obuhvata:

— određene standarde, kao alat za problemske analize; opšte programske jezike, Jezike za speciJalne namene, ı radna područja programskih jezika,

— standardizaciju načina predstavljanja podataka, za pretraživanje ı razmenu informacija. Ovo obuhvata standardizaciju kodova, elemenata, formata zapisa, strukture datoteka, ı oznaka s tim u vezi. Ovde su takođe uključene odredbe logičkih ı fizičkih odnosa između strukture podataka i medija podataka, kao ı dozvoljeni programi ı oprema, za obezbeđenje njihove podobne i efikasne funkcije,

— standardizaciju rečnika osnovnih termina i njihovih značenja u obradi informacija.