JUS standardizacija

50

poruka

predsednika Mleđunarodne organizacije za standardizaciju — ISO

Uoči 1977. godine u kojoj proslavljamo 30. godišnjicu stvaranja Međunarodne organizacije za standardizaciju, želim da uputim svoje najbolje želje svim nacionalnim organizacijama za standardizaciju koje su deo porodice ISO i čiji je plodonosan rad doprineo pretvaranju standardizacije u osnovni elemenat nacionalnog razvoja i međunarodne saradnje bez koga bi danas isti bili nepojmljivi.

Zaključak specijalnog poglavlja koji se odnosi na usaglašavanje standarda i propisa u zayvršŠnom dokumentu Konferencije o bezbednosti i saradnji u Evropi to jasno potvrđuje.

Povoljni uslovi pod kojima u buduće međunarodna saradnja može da se razvija i koji su rezulfat popuštanja zategnutosti i miroljubive koegzistencije, između svih nacija, pružaju stvarne mogućnosti za uspešno međunarodno usaglašavanje standarda i za uspostavljanje principa međunarodne saradnje u oblasti atestirahja.

Dostignut Je stadijum razvitka na kome rešavahje ovog problema od vifalne važnosti zavisi, u velikoj meri, od odlučujućih mera koje će doneti ISO, jedan od najvećih i najkompetentnijih međunarodnih organizacija koje se bave standardizacijom.

Podeći računa o prethodnom, učvršćivanje saradnje između ISO-a i specijalizovanih instifucija Ujedinjenih nacija, u smislu rešavanja problema od sveobuhyamog značaja, takvih kao Šfo su: zaštita životne sredine, zaštita zdravlja i sigurnost na radu, problemi ishrane, korišćenja sirovina i energetskih izvora uhutaF zemlje, dobija poseban značaj.

Proširivanje i unapređenje saradnje između ISO-a i Međunarodne elektrotehničke komisije, sa kojom smo vezani zajedničkim ciljevima i zadacima, doprineće unapređiyahju uloge i značaja međunarodne standardizacije.

Jzvesno je da će saradnja između ISO-a i međunarodne organizacije za metrologiju, OIML i BIMP, postati sve značajnija, imajući u vidu napredak nauke i tehnike na polju donošenja međunarodnih standarda koji sadrže ne samo tehničke karakteristike proizvođa i materijala, nego propisuju, pored toga, metode i sredstva za odmeravanje i proveravanje ovih karakteristika. (Kao što) Piše puta je ponovljeno u toku debata za vreme Desete generalne skupštine da će zadatak sa kojim će ISO morati da se suoči u skoroj budućnosti biti da ustanovi potrebe i utvrdi tok izrade međunarodhih standarda koji se tiču specifičnih proizvoda, posebno proizvoda koji su predmet međunarodne razmene.

Uz to biće korisno posvetiti najveću pažnju smanjenju roka obrade međunarodnih standarda i poboljšanju njihovog tehničkog i naučnog nivoa, kako bi se obezbedilo da standardi budu odraz razvoja nauke, tehnike i razmehe.

Značajan deo aktivnosti ISO-a biće posvećen nastavljanju pružanja pomoći zemljama u razvoju u smislu osnivanja njihovih sopstvenih nacionalnih organizacija za standardizaciju, kao i izradi međunarodnih standarda koji će voditi računa u najširem smislu, o interesima ovih zemalja.

Jasno je da će ovo zahtevati nov način prilaza međunarodnim aktivnostima u domenu standardizacije kao i hove metode i postupke u radu ISO-a i njegovim odnosima sa drugim orgahizacijama. Da bi se rešili gore pomenuti problemi, potrebno je povećati ulogu i važnost centralnog: Sekretarijata, tela za koordinaciju i planiranje, kako bi se obezbedilo striktno pridržavanje kriterijuma koji, preko tehničkih tela ISO, upravljaju izborom predmeta rada, i s druge strane da bi se prihvatio jedan stvarno sveobuhvatan prilaz u donošenju međunarodnih standarda, Što će zahtevati povećanu međunarodnu saradnju.