JUS standardizacija

aktivnost zemalja članica SEV-a na ı poslovima kvaliteta i standardizacije

Dr Vera Knežević, dipl. ing.

uvod

Savet za uzajamnu ekonomsku saradnju SEV

je formiran na osnovu odluke koja je doneta u Moskvi 1949. godine na savetovanju po ekonomskim pitanjima. Savetovanju su prisustvovale pored Sovjetskog saveza, Bugarska, Madjarska, Poljska, Rumunija, Čehoslovačka. Kasnije je u organizaciju SEV prim= ljena Albanija koja je pristala da učestvuje u rađu organa SEV krajem 1961. qodine. Zatim, 1950. gođine organizaciji SEV-a pristupila je Nemačka Demokratska Republika, 1962. godine Mongolska Narodna Republika i 1972. Republika Kuba.

Rađi upoznavanja sa radom SEV zaseđanjima organa Saveta prisustvuju i predstavnici D.R. Vijetnama i N.R. Koreje.

Finska počinje svoju saradnju sa SEV-Om 1973. gođine, a 1975. godine Irak potpisuje sporazum o multilateralnoj ekonomskoj i naučnotehničkoj saradnji.

Prema· đefiniciji koja je data od strane Sekretarijata SEV, "Savet za uzajamnu ekonomsku saradnju ima za cilj da objedinjava i koorđinira napore zemalja članica SEV, proširuje i unapredjuje saradnju i razvoj socijalističke ekonomske integracije, da planski usmerava razvoj privrede, ubrzava ekonomski i tehnički progres. Jula 1971. godine, usvojen je Kompleksni program daljeg proširenja i unapredjenja saradnje i razvoja ekonomske integracije zemalja članica SEV, a kroz ovaj program su konkretizovani zadaci SEV i odredjeni osnovni prin=cipi saradnje izmedju zemalja i osnovni principi delatnosti organa SEV u daljoj perspektivi"

Struktura SEV je sledeća: Najviši administrativni organ SEV-a je Savet koji na SsVOjim zasedanjima okuplja delegacije svih zemalja članica. Glavni izvršni organ SEV je Izvršni komitet.

Sekretarijat saveta je ekonomski i izvršno administrativni organ Saveta.

Za razne oblasti saradnje zemalja SEV formirani su odgovarajući komiteti (za plan-

sku delatnost, za naučno=tehničku saradnju, za saradnju u oblasti materijalno-tehničkog snabdevanja).

Za prođubljivanje ekonomskih veza izmedju zemalja članica i organizacija multilateralne ekonomske i naučno=tehničke saradnje u odredjenim privrednim granama osnovane su Stalne komisije SEV, a ove imaju svoje Sekcije i Radne grupe koje obradjuju specifične stručne probleme.

Izvršni komitet obrazovao je i Savetovanje kao vid saradnje izmedju odgovarajućih ministarstava. Organizacija SEV obuhvata i dva instituta: Institut za standardizaciju (osnovan 1962, sa sedištem u Moskvi), koji obavlja opšta i važna istraživanja, razradjuje predloge za unifikaciju važećih standarda i realizuje predloge za usvajanje novih stanđarda, i Medjunarodni institut za ekonomska pitanja svetskog socijalističkog sistema (osnovan 1970. godine, takodje sa sedištem u Moskvi koji sprovodi kompleksnu razradu ekonomskih problema u vezi sa daljim proširivanjem i unapredjivanjem saradnje.

Saradnja naše zemlje sa SEV-om odvija se u skladu sa Sporazumom koji je potpisan i ratifikovan 1964. godine izmedju vlade SFRJ i Saveta za uzajamnu ekonomsku pomoć o učestvovanju SFRJ u radđu organa SEV. Prema ovom sporazumu (čl. 2.) u cilju ostvarivanja saradnje "predstavnici SFRJ će učestvovati u radu odgovarajućih stalnih komisija i drugih organa SEV, koji će razmatrati pitanja od uzajamog interesa"

"Uporedo sa učestvovanjem u rađu organa SEV u skladu sa članom 1. i 2. ovog Sporazuma, predstavnici SFRJ mogu, takodje, biti pozvani da prisustvuju zasedanjima stalnih komisija SEV, a u pojeđinim slučajevima - zaseđanjima Saveta i Izvršnog komiteta SEV u cilju upoznavanja sa Ditanjima ekonomske i naučno-tehničke saradnje, koja se razmatraju na pomenutim zasedanjima. Pri tome će SFRJ dostavlja-

171