JUS standardizacija

saradnja jugoslavije sa SEV-om u oblasti standardizacije

Žana Menaše — Kalinić, dipl. filolog .

1. uvodne napomene

Januara 1949.godine održano je u Moskvi savetovanje po ekonomskim pitanjima kome su prisustvovali predstavnici Bugarske, Madjarske, Poljske, Rumunije, ČSSR i SSSR, a na kome je doneta odluka o formiranju Saveta za uzajamnu ekonomsku pomoć (SEV) i odredjeni su principi i pravci delatnosti, ciljevi i zadaci nove orga–nizacije. U februaru 1949. godine u SEV je primljena Albanija (krajem 1961. godine Albanija je prestala da učestvuje u radu organa SEV), 1950. godine Nemačka Demokratska Republika, 1962. gođine Mongolija i 1972. godine Kuba.

Kao posmatrači u radu organa SEV učestvuju predstavnici Vijetnama i Koreje.

Finska (od 1973. godine) i Irak (od 1975. godine) saradjuju sa SEV-om na bazi sporazuma sklopljenih izmedju vlada ovih zemalja i SEV.

Saradnja Jugoslavije sa SEV odvija se u skladu sa Sporazumom izmedju Vlade SFRJ

i SEV o učestvovanju SFRJ u radu organa SEV koji je potpisan 1964. godine. Jugoslavija učestvuje u radu organa SEV po pitanjima koja predstavljaju uzajamni interes za Jugoslaviju i zemlje članice

SEV i po ovim pitanjima učešće Jugoslavije u radu organa SEV odvija se pod istim uslovima kao i za zemlje članice.

Jedna od tačaka Sporazuma omogućuje prisustvo predstavnika Jugoslavije na zasedanjima organa SEV a u cilju upoznavanja i uzajamnog informisanja, ukoliko problematika koja se razmatra nije od uJzajJamnog interesa.

2. ciljevi, principi i struktura SEV

Ciljevi i principi SEV, njegova struktura, funkcije i ovlašćenja, a takodje pravna sposobnost, privilegije i imuni-

tet odredjeni su Statutom Saveta i Konvencijom O pravnoj sposobnosti, privilegijama i imunitetu SEV, koji su u skladu sa članom 102. Statuta OUN registrovani u Sekretarijatu OUN.

U skladu sa Statutom SEV cilj Saveta sastoji se u tome da objedđinjuje i koordinira saradnju izmedju zemalja članica, proširuje i unapredjuje ekonomski razvoj, planski usmerava razvoj privrede, "ubrzava ekonomski i tehnički progres, povećava nivo industrijalizacije zemalja sa slabije razvijenom industrijom.

"Sesija" Saveta je najviši organ SEV. Sesija razmatra osnovna pitanja ekonomske i naučnotehničke saradnje, odredjuje glavne pravce delatnosti Saveta i ovlašćena je đa osniva organe SEV.

Redovna zasedanja "Sesije" sazivaju se na nivou predsednika vlada.

Izvršni komitet Saveta je glavni izvršni organ SEV i sastavljen jie od predstavnika svih zemalja članica SEV na nivou zamenika šefova vlada. U sklađu sa Statutom SEV Izvršni komitet ima prevo da daje preporuke i donosi odluke, a tkakodje da daje predloge koje će razmatrati Sesija.

Izvršni komitet rukovodi svim poslovima vezanim„Za realizaciju zadataka koji stoje pred SEV-om u skladu sa odlukama Sesije, zatim rukovodi radom SekretariJata Saveta i drugih organa.

komiteti SEV

Komitet za saradnju u oblasti planiranja (osnovan 1971. wood.)

"lanovi Komiteta su predsednici državnih organa za planiranje. Radni organ Komiteta je Biro Komiteta, a članovi Biroa su zamenici predsednika državnih organa za planiranje.