JUS standardizacija
Stalnim komisijama za: transport (1972. god.); statistiku (1972.god.); gradjevinarstvo (1973.god.); poštanske i električne veze (1974.qod.); standardizaciju (1974.god.); Savetovanje predstavnika zemalja članica SEV po pravnim pitanjima (1975.god.); geologiju (1975.god.); poljoprivredu (1975.god.); prehrambenu industriju (1976.god.); i civilnu avijaciju (1977.god.);
U cilju upoznavanja i uzajamnog informisanja, posle usvojenog Kompleksnog programa, predstavnici Jugoslavije prisustvuju zasedanjima Komiteta SEV za saradnju u oblasti planske delatnosti
(od decembra 1972.god.) i Savetovanju rukovođilaca resora za pronalazaštvo zemalja članica SEV (od septembra 1972. godine).
Jugoslavija ima pri Savetu za uzajamnu ekonomsku pomoć stalno diplomatsko predstavništvo Vlade SFRJ-Stalnu Misiju SFRJ pri SEV.
Stalna Misija prati i izučava tok saradnje izmedju SFRJ i SEV i po potrebi posreduje u opštenju izmedju Sekretarijata i organa SEV s jedne, Komisije i jugoslovenske đelegacije, s druge strane.
4. saradnja SFRJ sa SEV u oblasti standardizacije
Za nosioca saradnje izmedju SFRJ i SEV u oblasti standardizacije naimenovan je Savezni zavod za standardizaciju.
Direktor Saveznog zavođa za standardizaciju je predsednik delegacije SFRJ
za učešće u rađu Stalne komisije SEV za standardizaciju, preko koje se odvija saradnja izmedju SFPRJ i SEV u oblasti standardizacije.
-
stalna komisija SEV za standardizaciju
Komisija ima za cilj da pomaže organizovanje multilateralne saradnje izmedju zemalja članica Komisije u oblasti unifikacije nacionalnih standarda, normativne dokumentacije i tipizacije proizvođa, kao i razvoj stanđardizacije u interesu uvodjenja nove tehnike, unapredjenja kvaliteta proizvođa, automatizacije i mehanizacije proizvodnih procesa, razvoja medjunarodne specijalizacije, kooperacije i proširenja ekonomskih veza.
Stalna komisija SEV za standardizaciju razradjuje mere za:
a) unifikaciju standarđa i normativnih dokumenata, ustanovljavanje opštetehničkih normi, pokazatelja kvaliteta i metoda ispitivanja proizvoda;
b) unifikaciju osnovnih parametara raznih vrsta proizvodnje koje su medjusobno povezane;
vV) pitanja multilateralne naučnotehničke saradnje u oblasti standardizacije, a posebno za koordinaciju naučnotehničkih istraživanja, razmenu normativne dokumentacije, osnivanje zajedničkih naučnoistraživačkih centara, projektantskih i konstrukcionih biroa;
g) obezbedjivanje izvršenja odluka sednica Saveta i Izvršnog komiteta, koje se odnose na Komisiju;
d) druga pitanja medjunarodne saradnje u oblasti stanđardizacije, koja predstavljaju uzajamni interes za zemlje članice.
Komisija ostvaruje metodđdično rukovodjenje Institutom SEV za standardizaciju, razmatra planove njegovog rađa, nacrte preporuka za stanđarde koje priprema Institut, kao i druge predloge koje Institut podnosi na razmatranje Komisiji. Komisija takodje ostvaruje saradnju sa drugim medjunarodnim organizacijama za standardizaciju.
Komisija podnosi na razmatranje drugim granskim Komisijama SEV pitanja, koja se odnose na standardizaciju, a spadaju u oblast delatnosti ovih komisija. Komisija donosi godišnji plan rađa, a zaseđa dva puta gođišnje. Komisija podnosi izveštaj o svom radu Izvršnom komitetu SEV.
Funkciju sekretarijata Komisije vrši Odeljenje za stanđardđizaciju Sekretarijata SEV.
Stalno sedište Komisije nalazi se u Berlinu (NDR).
radni organi komisije
U okviru Stalne komisije SEV za standardizaciju radi deset radnih grupa i dve Sekcije i to:
Sekcija za tehniku bezbednosti i Sekcija za metrologiju i sleđeće radne grupe:
231