JUS standardizacija
U poredjenju sa drugim veličinama u izrazu za r, uticaj R„ je mali u većini slučajeva te se može zanemariti.
ko se uzme, što uglavnom zadovoljava:
onda se dolazi do uprošćenijec izraza za redukcioni faktor komenzacionih provodnika: Pu SOJA
r3+o{(Ly- _ 13 )Ž 1/2 Te E (13) k | 2. ŽŽ | | TI; E Lj s (
ade je: o= 2%Tf
Treba ovom prilikom istaći, jer se u primeni tu dosta greši, da kompenzaciono dejstvo iščezava ukoliko se kompenzacioni provodnik veže na uzemljenje elektroeneraetskoc postrojenja.
Omski uticaj
Omski uticaj postoji kad je metalni OmOtač telekomunikacionoc kakla vezan na radno uzemljenje elektroenergaetskog DOStTOjenja. Pri zemljospoju javlja se izmedju provodnika telekomunikacionoc kabla i uzemljenja elektroenerqetskoc nostrojenja, tj. metalnog omotača telekomunikacionog kabla, napon umanjen za dejstvo bDomenutoc metalncgq omotača - odnosno za dejstvo redukcionoc faktora telekomunikacionog kakla. Ormr.ski uticaj je odredjen izrazom:
EQ = I_ • R » JI
| ku U ----R-------==– (14)
|D - deo struje dozemnog kratkog snoja koja teče iznroedju postrojenja i uzemljenja u A;
o - faktor očekivanja.
R - otpor uzemljenja elektroenergetskog postrojenja
Rezultantni uticaj
Kako su maanetni indukovani i omski uticaj jednovremeni, a pošto E. definiše induktivni, a EQ omski napon to je onda rezultantni uticaj:
Propisi
Problematika uticaja elektroenercetskog kabla na telekomunikacioni kabl našim nacionalnim propisima se neposredno ne tretira. Pravilnikom o tehničkim normativima za izgradnju nadzemnih elektroenergetskih vodova (Sl. list SFRJ br« 51, 27. TX 197357) reguliše se fizički odnos elektroenergetskih i telekomunikacionih kablova. U glavi 28. ovog Pravilnika "Približavanje i ukrštanje podzemnih elektroeneraetskih i telekomunikacionih kablova", tač. 198 zabranjuje se polaganje elektroenergetskih i telekomunikacionih kablova "u poretku Jedan pored drugih". Striktno poštujući tekst ovog člana praktično bi bilo nemo= guće polagati kablove, u gradskim površinama, jer su i kablovi položeni u suprotne pešačke staze "u poretku". Što se tiče izraza " Jedan pored drucih" on ne odredjuje rastojanje izmedju kablova pa samo unosi zabunu. Medjutim, u čl. 199.i 200. odredjuje se najmanja horizontalna udaljenost izmedju elektroeneragetskih i telekomunikacionih kablova:
– za elektroenergetske
kablove do 10 kV —––—––----------- O0.;5 11 - za elektroenergetske kablove iznad 10 kV --------1D--- IT. fe
Drugi članovi ovog Pravilnika (201., 202. i 203.) govore o polaganju u zajednički tunel, o ukrštanju i sl.
Posebno se predvidjaju mere ako se propDisana udaljenja ne mogu postići: elektroenergetski kabl treba postaviti u avozdene cevi, a telekomunikacioni u betonske cevi, Odavde neposredno sledi da bi se elektroenergetski kabl napona 110 kV moqao položiti pored telekomunikacionoa kabla u betonskoj cevi i na udaljenju manjem od 1 m samo ako je uvučen u avozdenu ceV. IZ smisla teksta ovog Pravilnika se ne može naslutiti svrha ovih mera. Ovakve bi mere bile ne samo neefikasne sa cqledišta smanjenja induktivnog uticaja na telekomunikacioni kabl, već bi bile i u najmanju ruku nepraktične i tehnički apsurdne.
Ovim Pravilnikom se nijednom reči ne po-
minju tehničke karakteristike elektroenergetske mreže i kablova koji su odđ suštin-
skog uticaja na telekomunikacione kablove: sistem uzemljenja zvezdišta, veličina je-
dnopolne struje kratke veze, vreme isključenja,redukcioni faktor energetskog kabla
3CtG
Ovo što je izloženo pokazuje dđa egzistencija glave 28. ovog Pravilnika nema više