JUS standardizacija
Uzimajući ova iskorišćenja površine kon-
tenera kao konstante, možemo analizirati
uskladjenost paletnih paketa i kontenera, razmatrajući pri tome iskorišćenje zapremine kontenera, kao merođavnu veličinu.
Kao reprezentant u analizi Je odabran ISO kontener tipa IC, jer je u strukturi kontenerskog parka u Evropi najviše zastupljen. Analiza je sprovedena na osnovu rezultata dobijenih u tački 3., uz poštovanje sledećih ograničenja:
- maksimalna visina paletnih paketa, pod pretpostavkcem slaganja u dva nivoa, može biti 1000 mm,
- smanjenje korisne visine kontenera iznosi 200 mm, a nužno je zbog mehanizovanog manipulisanja paletama,
- prihvataju se svi paletni paketi kod kojih Je iskorišćenje zapremine kontenera, veće ili jednako 80%.
U sledećoj tabeli su dati rezultati analize uskladjenosti grupe standarda dobijenih u tački 3. sa standardom za ISO kontener tipa 1C:
ANALIZA USKLADJENOSTI PALETNIH PAKETA I KONTENERA ISO 1C
Kriterijum
broj standarda
PRIHVATA SE ODBACUJE SE
UKUPNO:
Na osnovu gornje analize, vidi se, da i uz poštovanje veoma tolerantnih kriterijuma, ipak svega 14% ođ ukupnog broja stanđardđa o drvenoj ambalaži, može biti prihvaćeno i sa aspekta paletizacije i
sa aspekta kontenerizacije paletizovanih pakovanja, kada je reč o ravnoj drvenoj paleti dimenzija 800 x 1200 mm, odnosno 28% svih standarđa o ambalaži se može na isti način prihvatiti, kada je reč o paleti dimenzija 1000 x 1200 mm. Treba napomemiti i to, da analiza uskladjenosti pakovanja i kontenera, u ovom radu nije razmatrana, jer već i rezultati do sada sprovedene analize, ukazuju dovoljno na neodrživost postojećih standarda.
Iz rezultata prikazanih u ovom radu, može se zaključiti, da u oblasti standardizacije pakovanja, paleta i kontenera, stanje u našoj zemlji, posmatrano kroz jedinstvo ovih elemenata, nije zađovoljavajuće. Kada je reč o standardima iz oblasti pakovanja, činjenica je da više od polovine standarda o ambalaži nije blagovremeno revidirano, te Je stoga zastarelo. Analizom je verifikovana loša uskladjenost dimenzija pakovanja paleta i kontenera, samo za ambalažu od drveta, ali
bi se verovatno sličan rezultat dobio
i za ostale grupe standarda.
U oblasti kontenera, sa jedne strane standardizovani su konteneri UIC- a, a
sa druge i konteneri ISO. Važno je napomenuti da su standardi ove dve organiza-–
paleta 800x1200 mm
| broj standarđa | __* | | broj standarđa | __* | Š 42 58
16 22
paleta 1000x1200 mm
cije, uskladjeni samo jednim manjim delom, kada je reč o kontenerima. Postavlja se pitanje, da li smo toliko bogati, da već na samom početku ulaganja u jeđan ogroman i izuzetno skup sistem, učinimo izlišnim sve napore i investicije, omogućavanjem razvoja dva -·paralelna sistema,
što svakako predstavlja apsurd.
Uopšte se može zaključiti, da neuskladjenost dimenzija pakovanja paleta i kontenera, predstavlja otežavajuću okolnost za sprovodjenje paletizacije i kontenerizacije u našoj zemlji, kao i nedvosmisleno iskazivanje efekata i prednosti, koje ovi sistemi donose.
Mere koje bi trebalo preduzeti za octklanjanje ovakvog stanja su svakako mnogobrojne i složene i ne mogu se sprovesti u delo samo intervencijama u oblasti standardizacije, međjutim neophodno je ukazati na neke od njih, koje se po stepenu hitnosti i' značaju nameću kao nužne:
- opšta primedba se odnosi na nepoštovanje obaveze blagovremene revizije i inova-– cije standarda, što je osnovni uzrok ovakvog stanja,
- potrebno je iznaći mogućnosti za radđikalni zahvat u oblasti standđarđizaćiJe pakovanja. Ovde postoji faktor, koji bitno olakšava stanje, a to je sve veća zastupljenost novih materijala u izradi ambalaže (naročito plastične mase). Pri donošenju novih standardđa, ne bi se smelo dogoditi, da pitanje us-– kladjenosti dimenzija nije razmatrano.
374 O o i ____ E NU U AAA AAA