JUS standardizacija
razvoj svojstava ploča iverica za industriju nameštaja u
jugoslaviji
Dr Kovačević Milan, dipl. ing.
Industrijska proizvodnja drvnih ploča novijeg je datuma i vezana je za dostignuća razvoja sintetskog ljepila, odnosno tehnologije ljepljenja.
Međju prvim pločama pojavljuju se oko 1910. qodine šperploče koje su brzo našle svoje područje upotrebe. Kako je proizvodnja šperploča vezana za relativno slabo iskorišćenje drvne mase, danas kod sve većeg nedostatka kvalitetne sirovine, ova grana drvnih ploča postaje manje rentabilna. Zbog toga u posljednjih nekoliko godina razviJa se nova proizvodnja, kod koje su srednji slojevi furnira zamijenjeni tankom ivericom (2,2 = 4,0 mm), i na taj način izra= djen je novi tip jeftinije šperploče.
Godine 1930. započela je inđustrijska proizvodnja prešanih (tvrđih) i neprešanih (izolacionih ploča vlaknatica). Prednost ovih ploča pored kvaliteta bilo je bolje iskorištenje drvne mase i mogućnost upotrebe lošijih drvnih sortimenata. Slaba strana bila je veća potrošnja električne energije i problem otpadnih voda. Zbog više volumne težine proizvodnja prešanih vlaknatica ostala je u Evropi dugo ograničena na područje tankih ploča, a time u pogledu upotrebe u đirektnoj konkurenciji sa šperpločama. Danas je u Evropi došlo do početka izgradnje industrije novih tipova ploča t.j. da se kroz "suhi" postupak proizvođi novi tip ploče vlaknatice (MDF) sa većom debljinom i nižom volumnom težinom, radi proširenja upotrebe, posebno u indu=striji namještaja. Ovaj razvoj je u toku
i može imati utjecaja na daljnju proizvodnju ploča iz usitnjenog drva.
Za razvoj proizvodnje ploča iverica bio je značajan periođ 1940 —-— 1950. g. U tom
vremenu izvršen je čitav niz istraživanja uz postepenu gradnju manjih proizvodnih kapaciteta, na kojima su provjeravane istraživačke postavke, a istovremeno stjecana i prva industrijska iskustva.
Pravom industrijskom proizvodnjom ploča iverica smatra se 1951. gođina, čiji je nagli razvoja bez usporedbe u drvnoj industriji, a uporedđdiv je samo sa razvojem plastičnih materijala i petrokemijom. Trend ovog rasta vidljiv je iz priloženih dijagrama br. 1 i 2.
Za ovako brzi razvoj proizvodnje i tehnologije ploča iverica bitni su sledeći momenti: a) industrija sintetskih ljepila razvila je i dalje razvija specijalna ljepila za ploče iverice;
b) za osnovnu sirovinu moguće je pored prostornog drva četinjara i lišćara, koristiti sve vrste drvno-industrijskih otpadaka;
Cc) ploče iverice zamjenjuju u potpunosti panel ploče i kao takve na prvom mjestu nalaze primjenu u industriji namjeŠštaja, da bi se proširile na gradjevinarstvo i druga upotrebna područja. Na taj način kao novi drvni proizvod nadopunjuju sve veću potrošnju drva, posebno rezane gradje. Pored toga one OmOoOqućuju korištenje lošijih drvnih sortimenata i drvno-industrijskih otpadaka, za prerađu u vrijedni novi materijal ploče iverice.
Već u toku 1960. godine ploče iverice su imale "quazi monopol" u inđustriji namje-
231