JUS standardizacija

Prilikom usporedbe kvaliteta ploča iverica u Jugoslaviji sa pločama u Zapadnoj Njemačkoj iz tog perioda, vidimo da je kvalitet znatno niži i po karakteristiKama one se mogu svrstati u početni period (1950. - 1954. g) postignutog kvaliteta u Zapadnoj Njemačkoj.

Relativno simbolična količina od 10.000 mž /godišnje ploča iverica našla je vrlo brzo svoje mjesto u industriji namještaja Jugoslavije i na taj način omogućila dalju izgradnju novih kapaciteta.

/

PERIOD 1960 – 1970. GODINA

U ovom periođu došlo je u svijetu, a posebno u Zapadnoj Njemačkoj do snažnog razvoja tehnologije i proizvodnje ploča iverica, sa dnevnim kapacitetima i preko 1.000 m / /dan.

Radi boljeg objašnjenja gornje konstata-

cije treba napomenuti da se je tehnologija iverica u tom periodu razvijala u različitim uslovima i to:

– u sklopu mašinske industrije - proizvo= djača opreme - što je vodđilo daljnjem usavršavanju strojeva za proizvodnju iverica

–— u okviru integriranih mašinskih i drvno-industrijskih poduzeća, što je us-– kladjivalo zahtjeve proizvodnje mašina, proizvodnje iverica i prerađe iverica;

– u drvno-industrijskim poduzećima gdje se je razvijala tehnologija proizvodnje i prerade iverica u neposrednoj praksi

– u suradnji sa industrijom umjetnih masa, koja je takodjer skokovito razvila tehniku i tehnologiju oplemenjavanja a time postavila i nove zahtjeve u vezi sa kvalitetom iverica

– u istraživačkim centrima, koji su istražili i riješili niz tehnoloških problema. Kroz ovaj zajednički rađ u proteklom periodu tehnologija iverica se je razvila

tako daleko, da samo za industriju namještaja postoji više tipova ploča, posebno u pogledu svojstava vanjskog sloja ploča.

U pogledu daljeg definiranja svojstava, zapaženo je da zapreminska masa ima bitan utjecaj i na druga svojstva ploča. Zbog toga su se područja zapreminske mase u ovom periodu više puta mjenjala. Naime zbog poznatog odnosa ovisnosti zapreminske mase i čvrstoće ploča, ova mogućnost se je počela koristiti, a i danas se koristi prilikom izrađe ploča za pojedine svrhe.

Već na početku proizvodnje ploča iverice su bile podijeljene u tri grupe i to: lake, srednje teške i teške. Medjutim,

u praksi su našle svoje mjesto samo srednje teške.

U pogledu veličine zapreminske mase srednje teških ploča u ovom periodu izvršena je podjela u 4 grupe, neovisno o zvaničnim nacionalnim standardima.

I Grupa: Iverice - pretežno troslojne iz drva četinjara i topole, sa tipično rezanim iverjem, niže volumne težine 580 620 kp/cm3. Kođ ovih ploča čvrstoća na savijanje i raslojavanje ima znatnije oscilacije u odnosu na zahtjevane veličine.

IT Grupa: Proizvodnja višeslojnih ili diferencirano natrešenih iverica uz upotrebu tvrdih lišćara dovela je do daljeg povećanja zapreminske mase na 620 — 660 kp/m Na taj način postignuta su bolja svojstva čvrstoće na savijanje i raslojavanje. Povećanje zapreminske mase u ovom području usvojeno je i održano do danas.

3

III Grupa: Za potrebe oplemenjivanja po

sistemu '"povratnog hladjenja" gdje je vaŽžna tlačne čvrstoća, počela je proizvodnja višeslojnih i diferencirano natrešenih iverica sa zapreminskom masom 700 -

750 kp/m3. Korištenje ovih ploča ograničen> je samo na ovu vrstu oplemenjivanja.

IV Grupa: Ovu grupu čine ploče sa finim i vrlo finim vanjskim slojem (mikroiverje, vlakanca, brusna prašina ili smjesa ovih čestica),a u području zapreminske mase 680 - 720 kp/mJ. Ove ploče pojavljuju se 1967. gođine, gdje se može zapaziti slijedeći utjecaj finoće vanjskog sloja:

- poboljšan kvalitet i mirnoća vanjske površine za upotrebu ı industriji namještaja, a što je bitno za vidljive površine namještaja

- finoćom iverja podiže se volumna težina, đok se čvrstoća savijanja i raslojavanja ponašaju analogno volumnoj težini -– kvalitet vanjske površine dobiva poseban značaj za oplemenjavanje ploča postupkom skraćenog ciklusa prešanja, koji se u to vrijeme počinje naglo razvijati. .

U periodu 1963-65. završene su metodđe ispitivanja debljinskog bubrenja, gdje je više puta bilo mjenjano vrijeme trajanja ispitivanja i veličine proba. Kao konačni elementi usvojeni su: vrijeme ispitivanja odđ 2 sata i veličina proba 2,5 x 2,5 cm, a koje su se održale i do danas.

Kretanja svojstava ploča iverica u Za-

padnoj Njemačkoj karakterističnih za ovaj period, data su u tabeli br. 4.

235