JUS standardizacija
Izmijenjenim Poslovnikom je dato pravo i republičkim i pokrajinskim sekretarijatima da odluče o imenovanju svojih članova u S-Komisiju. Tu odluku su do 1978. gođine donijeli republički sekretarijati SR Bosne i Hercegovine, SR Hrvatske, SR Slovenije i SR Srbije.
Prema tome Komisija po svojoj nomenklaturi spada u grupu onih koje obavljaju poslove od interesa za cijelu zemlju.
Na temelju iznesenog vidi se da je S-Komisija osnovana od državnih organa i da od svog osnivanja vođi poslovanje kao stručna Komisija za izdavanje atesta za odredjenu opremu, na temelju rezultata ispitivanja koja se provođe u tehnički opremljenoj ispitnoj stanici "Rade Končar" OOUR Elektrotehnički institut, Zavod za protueksplozijsku zaštitu, Zagreb, a u skladu sa Saveznim propisima i standardima. Na temelju njenog atesta, kao jedine ovlaštene stručne Komisije, rudarske i Ostale inspekcijske službe dopuštaju puštanje u rad postrojenja i uredjaja u rudnicima i industriji sa stanovišta sigurnosti od eksplozije i požara. U tom smislu Je i Savezni zavod za standardizaciju, ı svojom odlukom direktora br.035. Juna 1975. godine dao suglasa postoJeća Komisija za ispitivaS-uredjaja i dalje, do definitivnog konskog reguliranja ove materije, obavja ispitivanja protueksplozijske zaštite, ektričnih uredjaja (S-uredjaja) i izdaS-ateste za te uredjaje, suglasno proisanim saveznim tehničkim normativima, prema Zakonu o standardizaciji, koji je stavio van snage Zakon o tehničkim mjerama koga je pravno naslijedio. U 1979. godini članovi S-Komisije bili su glavni rudarski i elektroenergetski inspektori i to iZ:
KTM OB TB 0 00 OO
(D Up U. O U (D
•d O.
|
SR Slovenije 2 SR Hrvatske 2 SR Bosne i Hercegovine 1l SR Srbije 2
te direktor ovlaštene ispitne stanice.
Ma temelju odluke Saveznog zavoda za standardizaciju član S-Komisije je postao i Šef grupe za atestiranje u Saveznom zavodu za standardizaciju. Da bi se mogao obaviti postojeći obim administrativno-financijskog poslovanja, S-Komisija ima organiziranu vlastitu stručnu službu.
Ostvaruje Vrlo usku suradnju s grupom najeminentnijih stručnjaka iz područja protueksplozijske zaštite u zemlji i svi Jetu.
Aktivnost S-Komisije se u osnovi zasniva na:
- medjunarodnoj suradnji s ođgovarajućim institucijama i ispitnim stanicama u svijetu, i
- vlastitim istraživanjima i iskustvima domaće industrije, odnosno proizvodjača i korisnika S-opreme.
Moramo naglasiti da institucija koje se bave ispitivanjem i atestiranjem ovih uredjaja za sada ima svega 17 u cijelom svijetu i to uglavnom u razvijenim industrijskim zemljama i da je više manje sa svima ostvaren kontakt, a sa nekim postoji vrlo aktivna razmjena informacija, dok' sa institutom BVS-Dortmund: iz SR Njemačke postoji i posebni sporazum o medjusobnom priznavanju ispitnih protokola za proizvVode SFRJ i SR Njemačke...
Ova medjunarodna suradnja je usmjerena preko medjunarodne standarđizacije IEC-a i stalne konferencije za sigurnost u rudnicima u kojima veoma aktivno učestvujemo. Ovakvi. medjunarodni kontakti su veoma olakšani postojanjem samo jedne ispitne institucije u svakoj zemlji za područje ruđarstva ili industrije, što taj prilično mali krug čini dostupan i ličnim kontaktom koji omogućuje veoma plodnu i efikasnu suradnju. Treba naglasiti da je ta suradnja uspješna tek u zadnjem deceniju nakon stručne i znanstvene afirmacije naše domaće prakse i industrije na ovom području, kao jedinstven stav koji je iznošen na raznim medjunarodnim skupovima. Kao izuzetno priznanje za aktivno učešće u radu IEC-a u stvaranju medjunarodnih standarda i preporuka je to što” je prvi put našoj zemlji ponudjen sekretarijat radne grupe za izradu medjunarodnog standarda IEC:a, iako je Jugoslavija član IEC-a od osnutka (već 30 godina).
Plod ove svestrane suradnje su održana medjunarodna savjetovanja iz područja protueksplozijske zaštite u Zagrebu, Zadru i Dubrovniku, kojima je prisustvovalo nekoliko stotina učesnika, kao i vrlo uspjele godišnje skupštine u Beogradu, Titogradu, Zemunu, Zagorju ob Savi. Istupanja pojeđinih članova i suradnika S-Komisije na medjunarodnim skupovima i institucijama bili su značajan doprinos afirmiranju S-Komisije, a time i jugoslo=venske nauke u svijetu. U tom smislu i u tu svrhu je S-Komisija 1972. godine pokrenula izdavanje stručnog časopisa iz ovog područja pod naslovom "Bilten Komisije za ispitivanje S-uredjaja", ili kako se popularno naziva "S-Bilten".
Na temelju iznesenoga može se zaključiti da je S-komisija nastojala kroz trideset godišnji rad svoga djelovanja unaprijediti protueksplozijsku zaštitu, služeći se svim raspoloživim sredstvima, te da je po sastavu njenih članova i suradnika opće jugoslovenska.
S-Komisija je kroz svoje djelovanje postigla da korisnici njenih usluga problematici protueksplozijske zaštite ne prilaze formalno, time što udaljavaju zakonskim odredbama već u većini slučajeva u smislu suštinskog rješenja problematike. Metodologija rađa S-Komisije se zasniva na tehničkim propisima za konstrukciju i ispitivanje, odnosno tzv. "Konstrukcionim S-propisima", objavljenim u "S1.
SEE HLNIUUUNLAANAI U ANANJIELL. usna, “0. 0081 0481, 18 iii i S U ________ —_______- 3329