JUS standardizacija
primer karakteristike) koji treba ovuhvatiti standardom, u skladu sa tačkom 5.3.
6.3.2 Ako se predlaže grupa novih standarda, čiji su ciljevi zajednički i obrazloženje je isto, može se dati i zajednički predlog, s tim što će se uneti svi elementi koje treba razjasniti navodeći naslove i predmete svakog standarda pojedinačno.
6.4 Program rada
U program rada moraju se uneti rokovi, a kada se radi o grupi standarđa, moraju se odrediti prioriteti.
6.5 Odgovarajući dokumenti
Ono što je rečeno u tački 5.5 važi i ovde.
6.6 Saradnja i veze
Ono što je rečeno u tački 5.6 važi i ovde.
6.7 Poslovi pripreme radnog materijala
Predlagač treba da se izjasni o tome da li su on ili njegova organizacija spremni da preuzmu poslove oko pripreme radnog materijala, koja je potrebna kada se radi o novom standardu.
7. Pomoćna tabela
7.1 Da bi se predlagaču pomoglo da svoje ideje sistematizuje na lako razumljiv način, pripremljena je tabela aspekata koje treba obuhvatiti. Tabela je data u dodatku 3.
U prvoj koloni predlagač treba da utvrdi glavni cilj, odnosno glavne ciljeve u vezi sa novopredloženim radom. Zatim treba . utvrditi koji aspekt najviše odgovara odredjenom utvrdjenom cilju, odnosno ciljevima. Preporučuje se da se kopija popunjene tabele priloži uz pređlog.
7.2 Tabelu iz dodatka 3. treba smatrati samo kao model, zbog toga što za svaku karakteristiku i za svaku metodu ispitivanja može biti potrebna posebna kolona.
Tabela može biti korisna i prilikom ocenjivanja predloga za novu oblast rada.
7.3 Za neke oblasti tabela se može koristiti već na samom početku; za druge oblasti mora se koristiti paralelno sa utvrdjivanjem programa rađa komiteta. U oba slučaja ona se može prema potrebi izmeniti i prilagoditi. U nekim slučajevima (naročito kada se radi o složenim proizvodima) nije moguće dati odgovor na pitanja u tabeli sve dok rad malo ne odmakne. Medjutim, čak i u ovim slučajevima korisno Je napraviti tabelu što ranije, jer će se možda na taj način uočiti praznine i nedoslednosti koje bi inače ostale nezapažene.
7.4 Primeri korišćenja tabele dati su u dodacima 4. i 5.
46 __________ __________q________________ |
DODATAK 1
Primer predloga za novu oblast tehničke
aktivnosti
Predlagač: Nacionalna organizacija za standardizaciju Slovobije (SNSI), članica ISO u ime Slovobije*
Naziv oblasti: "Mašine alatke"
Šta će se obuhvatiti u oblasti: Standđardizacija svih mašina alatki za obradu metala, drveta i plastike, skidanjem strugotine materijala, ili pritiskom. Izuzima se standardizacija električnih uredjaja koji se koriste u mašinama alatkama (njih stanđardizuje Komitet 44 u okviru TEC).
Cilj i obrazloženje: Cilj standđardizaci-
Je predložene oblasti je da se ostvari uskladjivanje nacionalnih tehničkih uslova i zahteva koji se odnose na glavne karakteristike, povezivanje, zamenljivost, delove, radne simbole, bezbednost, tačnost, ispitivanje, itd; kako za same mašine, tako i za odgovarajuće alate i pribor.
Problemi postoje u medjunarodnoj trgovini, ne samo u vezi sa samim mašinama alat kama, nego i u vezi sa poluproizvodima, zbog razlike u tehničkim uslovima koji su u praksi u pojedinim zemljama, naročito Što se tiče uslova koji se odnose na bezbednost, metođe provere tačnosti kao i na kompatibilnost pribora.
Glavni zainteresovani za koje se očekuje da će imati koristi od novopredloženih oblasti standardizacije su proizvodjači mašina alatki, proizvodjači alata i speci= jalizovani proizvodjači delova i pribora za mašine alatke. Takodje će i korisnici mašina alatki imati koristi od unificiranih radnih elemenata i simbola.
Medjunarodna trgovina mašinama alatkama naglo raste, a industrijalizovane zemlje izvoze sve više mašina.* Medjutim, U CrgqOvini nekim industrijskim proizvođima se s vremena na vreme pojavljuju prepreke, zbog različitih zahteva u propisima.
Smanjenje obima izvoza nekih zemalja delimično je posledica ovih prepreka, koje bi se otklonile, ili smanjile medjunarodnom stanđardizacijom.
Mogućnost obavljanja ove aktivnosti vide se iz navedenih činjenica. Medjutim što god Se standardizacija u predloženoj oblasti obavi kasnije na medjunarodnom planu teže
+
* Neka zemlja (koristi se samo radi ilustracije primera)
* Da bi ovo ilustrovao, predlagač treba
da priloži tabele, grafikone, statističke podatke i drugi materijal koji govori ovome u prilog.