JUS standardizacija

15A (Sekretarijat) 43: Anketa u vezi sa elektrostatičkim osobinama izolacionih materijala. Iako su neke zemlje podržale dalji rad na ovoj problematici (medju njima i Jugoslavija) i predložile i nove članove za radnu arupu (na primer: Austrija i Kanada), ipak većina mije bila za to da se dalje radi na OVOJ problematici vw okviru rađne grupe Potkomiteta 15A. Konstatovano je da Je problematika elektrostatičkih opterećenja veoma važna i aktuelna, ali i da je šireg značaja tako da ne pripada samo izOlacionim materijalima, pa prema tome ni Potkomitetu 15A. Posebno je ukazano na važnost merenja elektrostatičkih opterećenja i značaj ove problematike za sigumost. Na kraju Je odlučeno da se ovaj zađatak vrati Komitetu 15 od koga je i potekao i da se, osim toga, ovo pitanje postavi i na narednom sastanku ACOS-a.

15A (Sekretarijat) 47: Revizija publika-–

cije 587: Metoda ispitivanja za procenu otpornosti prema stvaranju provodnih staza i erozije električnih izolacionih materijala prilikom upotrebe u otežanim klimatskim uslovima.

Posle kraće diskusije odlučeno je da se dokument u revidovanoj formi dostavi nacionalnim komitetima na glasanje po šestomesečnom postupku.

Izveštaj radne grupe 4: revizija publika=cije 243: Preporučene metođe ispitivanja dielektrične čvrstoće čvrstih izolacionih materijala pri industrijskim frekvencijama. Ukazano je na teškoće u radu grupe. Ukazano je da se u revidovani tekst treba da uključi i ispitivanje udarnim naponom. Radna grupa će načiniti predlog za naredni sastanak.

15A (Nemačka) 34: Predlog za metodu ispi ti=vanja za procenu čvrstoće prianjanja impregnacionih lakova i izolacionih smola pomoću ispitivanja prianjanja sa impregniranim použenim uzorcima.

U diskusiji je rečeno da već postoje dve metode ranije usvojene ( sa snopom žica i sa helikoidalnim kalemom) i da sa ovom metodom još nema većeg iskustva. S obzirom

da predlog nije dobio dovoljnu podršku izostavlja se zasad iz daljeg rada.

15A (Sekretarijat) 49: Amketa o metodama ispitivanja u vezi sa izolacionim materijalima: – metoda ispitivanja temperature staklaste tranzicije izduženjem,

-– metoda ispitivanja temperature staklaste tranzicije skaniranjem,

– metoda ispitivanja kristalnosti polikristalnih proizvoda,

- metoda ispitivanja čvrstoće pri naglom istezanju. - ·

Posle duže diskusije o potrebi ovih.metoda koje su u stvari bile predložene još na

prethodnom sastanku u Cirihu 1979. godine odlučeno je da se oformi nova rađna grupa koja će se pozabaviti ovom problematikom i pripremiti predloge. Sekretara ove radne grupe imenovaće Kanada.

Pod "Razno" usvojen je pređlog đa se predđuzmu koraci radi revizije publikacije 250 s obzirom da često dolazi đo nesporazuma da li se radi o apsolutnoj ili relativnoj permitivnosti.

Naredni sastanak Potkomiteta 15A održaće se 1982. godine u zajednici sa Komitetom 15.

Potkomitet 15 B = Metode ispitivanje na izdržljivost -

U medjuvremenu od prethodnog sastanka održanog u Cirihu aprila 1979. godine izašle su tri publikacije i to:

Publikacija Smernice za odredjivanje ter-

210635 mičke stabilnosti električnih izolacionih materijala. 3. deo: Statističke metode

Publikacija Smernice za odredjivanje uti-

544-2: caja jonizujućih radijacija na izolacione materijale. 2. deo: Postupci za ozračavanje

Publikacija Smernice za odredjivanje uti-

544-3: caja jonizujućih rađijacija (zračenja) na izolacione materijale. 3. deo: Metode ispitivanja za odredjivanje trajnih uticaja

U izveštaju radne grupe 1: "Termička stabilnost" ukazano je na veliki obim rada ove grupe koja je u medjuvremenu pripremila četiri dokumenta sekretarijata i to: 67, 68, 69 i 70. Bilo je predloga da se ova radna grupa podeli na dve. Jednu, koJa bi se bavila problematikom u vezi sa daljim postupcima sa publikacijom 85, i drugu, koja bi se bavila razradom problematike postavljene publikacijom 216. U

veoma dugoj diskusiji zauzeti su stavovi koji će u ime Pododbora 15B biti izneti na predstojećem medjuodborskom sastanku u Ženevi. Ti stavovi su:

1. Opšte je uverenje da se zasad publikacija 85 mora zadržati u primeni.

2. Ne postoji urgentna potreba da se revidira lista klasifikacionih temperatura ali će se rađiti na razrađi postupaka koji bi omogućili da se neki materijal uključi u odgovarajuću klasu.

3. Nije potrebno da se sačini kompletna lista materijala za svaku temperatursku klasu. S tim u vezi ne postavlja se potreba za revizijom publikacije 85.

4. Opšte je uverenje da u oblasti električnih izolacionih materijala ne može biti podržana klasifikacija na bazi tehnološkog procesa dobijanja ili hemijskog sastava. Drugi principi klasifikacije se razradjuju u okviru delatnosti Pododbora 15B koji će moći da se objavljuju i odvojeno.

249